Nowe produkty

Wszystkie nowe produkty

Co o nas mówią

Mirek / Opineo
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

Realizacja transakcji zgodnie z opisem. Towar z bieżącej produkcji.
Łukasz / Ceneo
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

Porządna jakoś towaru. / Ceneo
Dariusz / eTrusted
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐


Profesjonalna obsługa. Szybka dostawa. Kilkakrotnie kupowałem i naprawdę jestem zadowolony.

Aktualności

Zobacz wszystkie posty

Anody magnezowe

Anoda magnezowa chroni zasobnik c.w.u. przed korozją oraz pojawianiem się brzydkiego zapachu w ciepłej wodzie użytkowej. Jest bardzo istotnym elementem zasobników, należy ją regularnie wymieniać. Sprawdź dostępne anody magnezowe w naszym sklepie:

Filtruj według
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Jak działa anoda magnezowa?

Anoda magnezowa jest bardzo istotnym elementem w pojemnościowych zasobnikach c.w.u., chroniących je przed korozją (ochrona katodowa) oraz przed pojawieniem się brzydkiego zapachu w ciepłej wodzie. Anody magnezowe należy wymieniać co 2-3 lata, ponieważ z upływem czasu rozpuszcza się w wodzie (ulega korozji i zmniejsza swoją objętość). Są mniej trwałe niż anody tytanowe, lecz też od nich tańsze. Anoda magnezowa jest wykonana ze stopu nieszlachetnego fizjologicznie nie agresywnego magnezu, który rozpuszcza się w miejscu stali, dzięki czemu zapobiega korozji żelaza. Proces ten jednak powoduje, że anoda magnezowa ulega degradacji, dlatego konieczne jest systematyczne wymienianie anody magnezowej na nową.

Kiedy należy wymienić anodę magnezową?

Konieczność wymiany anody magnezowej zależy od wielu czynników, m.in.:

  • parametrów technicznych (m.in. długość i średnica anody),
  • układu prądów błądzących i pól elektrycznych,
  • twardości wody (anody magnezowe są lepszym wyborem w przypadku występowania tzw. twardej wody).

Zaleca się kontrolować stan anody magnezowej nie później niż po upływie 2-óch lat użytkowania. Następne kontrole powinny odbywać się minimum raz do roku. 

Jeżeli średnica anody magnezowej jest mniejsza o 1/3 początkowej średnicy, to należy wymienić ją na nową. Jest to bardzo istotne i nie należy zaniedbywać tej czynności, ponieważ będzie skutkowało to niszczeniem się zasobnika c.w.u., pogorszeniem się jakości wody oraz wydzielaniem brzydkiego zapachu ciepłej wody (wynika to z gromadzenia się mikroorganizmów w wodzie). Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór anody magnezowej do posiadanego zbiornika ciepłej wody użytkowej. 

Jak usunąć nieprzyjemny / brzydki zapach ciepłej wody z zasobnika c.w.u.?

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu ciepłej wody, zalecane jest:

  • Dokładnie wypłukać i wyczyścić zbiornik wody.
  • Podgrzać wodę do minimum 80oC na co najmniej 6 godzin.
  • Wymienić anodę magnezową na nową sztukę.
  • Dodać niewielką ilość chloru.

W przypadku gdy wyżej opisana metoda usuwania brzydkiego zapachu z wody nie skutkuje, należy spróbować wymienić anodę magnezową na elektroniczną.