Jakie są koszty podgrzania wody (c.w.u.)

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym, to licząc w skali roku niemały wydatek, szczególnie w dobie rosnących cen energii. W niniejszym artykule przedstawimy porównanie cenowe poszczególnych rozwiązań (podgrzewanie wody użytkowej grzałką elektryczną, kotłem gazowym, pompą ciepła i kolektorami słonecznymi), aby zobrazować Państwu opłacalność stosowania każdego z nich. Porównanie odniesiemy do dobowego zużycia 200 litrów ciepłej wody użytkowej o temperaturze 45°C.
Ile energii potrzeba do podgrzewu wody?

Wykonanie porównania poprzedzamy wyliczeniem ilości energii, jaka jest niezbędna do podgrzania 200 litrów wody z temperatury 10°C (temperatura zimnej wody w sieci) do temperatury 45°C. Do tego celu wykorzystujemy wzór na ciepło właściwe, czyli:

c = Q / m*∆T

  • c ciepło właściwe (dla wody 4189,9 J),
  • Q ciepło pobrane (w naszym przypadku energia potrzebna do ogrzania 200 l wody),
  • ∆T różnica w podgrzewie wody (w naszym przypadku 35°C),

Po odpowiednim przekształceniu wzoru i wpisaniu powyższych danych otrzymujemy, że energia potrzebna do podgrzania 200 litrów wody wynosi 8,12 kWh.Kobieta wykonująca obliczenia matematyczne


Jakie są koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej – porównanie dostępnych rozwiązań


Podgrzewanie wody grzałką elektryczną – koszty

Grzałka elektryczna to najprostszy sposób na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, gdyż zakup samego źródła ciepła jest stosunkowo tani. Niestety niski koszt zakupu urządzenia grzewczego pociąga za sobą wysokie koszty eksploatacji. Mając na uwadze koszt energii elektrycznej na poziomie 0,80 zł/kWh, roczne ogrzewanie wody za pomocą grzałki elektrycznej będzie nas kosztować nie mało, bo aż 2371 zł.


Podgrzewanie wody kotłem gazowym – koszty

Gaz to obecnie paliwo, które drożeje w zastraszającym tempie, nawet mając na uwadze ulgi Rządowe i związane z nimi obniżki podatku. Podgrzewanie wody kotłem gazowym jest nieco tańszym rozwiązaniem od energii elektrycznej, jednak i tak koszty nie są małe. Ogrzewanie wody kotłem gazowym to koszt wynoszący rocznie około 1000 zł przy założeniu, że koszt kWh gazu wynosi około 0,33 zł.
Podgrzewanie wody pompą ciepła – koszty

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące do podgrzewu wody energię znajdująca się w powietrzu oraz energię elektryczną niezbędną do pracy sprężarki i wentylatora, dlatego też koszty eksploatacji są bezpośrednio uzależnione od cen energii elektrycznej. Przy koszcie energii elektrycznej na poziomie 0,8 zł/kWh oraz sprawności urządzenia wynoszącej minimum 300% (COP = 3,0), za ogrzewanie wody użytkowej pompą ciepła zapłacimy rocznie około 700 zł.


Dowiedz się też: Jak pompa ciepła podgrzewa wodę? oraz Jak dobrać zasobnik ciepłej wody użytkowej do pompy ciepła?

Podgrzewanie wody kolektorami słonecznymi

Analizując koszty podgrzewania wody przy użyciu kolektorów słonecznych, należy brać pod uwagę, że optymalnie dobrana instalacja solarna pokrywa około 75% rocznego zapotrzebowania na wodę użytkową, natomiast pozostałe 25% należy pokryć innym źródłem ciepła. W naszej analizie przyjmujemy, że jako źródło dodatkowe zastosowana została grzałka elektryczna. Mając powyższe na uwadze, a także fakt, że pompa obiegowa w instalacji solarnej zużywa rocznie około 50 zł energii elektrycznej, koszt ogrzewania wody kolektorami słonecznymi w skali roku wyniesie 640 zł.

Dowiedz się też: Jak połączyć kolektory słoneczne z innym urządzeniem grzewczym?


Jakie rozwiązanie wybrać do podgrzewu wody użytkowej w domu?

Nie ma prostego i złotego środka na wybór odpowiedniego i najbardziej opłacalnego rozwiązania do podgrzewu wody użytkowej, gdyż przy jego wyborze należy brać pod uwagę wiele czynników, takich jak, chociażby obecne źródło ciepła dla centralnego ogrzewania, koszty adaptacji tego źródła pod nowe urządzenie, współpraca nowego źródła ciepła z istniejącym, koszty zakupu nowego źródła ciepła dla ciepłej wody, czy nawet dostępność odpowiedniego miejsca do jego zamontowania. Jeśli masz obawy co do właściwego wyboru, zapraszamy do kontaktu z doradcą technicznym hurtowni swatt.pl


Dowiedz się też: Jak oszczędzać wodę w domu. Poznaj 4 skuteczne rozwiązania stosowane w nowoczesnych bateriach!