Jak połączyć kolektory słoneczne z innym urządzeniem grzewczym?

 

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ogrzewanie i ciepła woda to spora część budżetu domowego. W co zainwestować, a przede wszystkim jak powinna zostać wykonana inwestycja? Jakich błędów unikać, łącząc różne systemy grzewcze?

Dla przykładu zastanówmy się nad takim rozwiązaniem jak połączenie kolektorów słonecznych, kotła gazowego kondensacyjnego oraz zasobnika biwalentnego. Oczywiście system można rozbudować także o inne elementy składowe lub zamienić kocioł gazowy np. pompą ciepła. Wybór zależy od Państwa indywidualnych preferencji i możliwości.



Połączenie kolektorów słonecznych z systemem grzewczym i zasobnikiem wody - schemat


Połączenie kolektorów słonecznych z kotłem i zasobnikiem biwalentnym – jak to zrobić?


Kolektory słoneczne

Pod lupę weźmiemy w pierwszej kolejności pierwszą składową systemu, czyli kolektory słoneczne. Ze względu na ich budowę, sposób przekazania ciepła na wymiennik, odbywa się za pomocą płynu grzewczego (glikol polipropylenowy) oraz jego podróż w przewodach, która pod względem odległości jest bardzo ważna. Długość przewodów ze względu na umieszczenie kolektorów względem zasobnika biwalentnego ma spore znaczenie! Kładąc przewody znacznej długości, nie unikniemy wszelkich załamań i łuków, co będzie generowało spore opory. Dodatkowym obciążeniem jest grawitacja, która w sposób nieunikniony wpływa na glikol, podczas pokonywania drogi poprzez przewody położone z nieodpowiednim spadkiem, który powinien być zachowany zawsze od kolektorów w kierunku zbiornika.

Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na zaburzenie pracy układu oraz obciążenie pompy obiegowej, a w konsekwencji spadek wydajności kolektorów słonecznych, a nawet awarii. Pod uwagę również należy wziąć długość przewodów czujników mierzących temperaturę od zbiornika do pkt. Pomiaru, który nie powinien przekraczać odpowiedniej długości przewidzianej przez producenta. Zbyt długi przewód łączący sondy pomiarowe od sterownika może prowadzić do zakłócenia odczytu temperatury (wiąże się to ze wzrostem rezystancji, czyli oporu wraz z długością przewodu). Wynikiem złych odczytów będzie doprowadzenie do zakłócenia działania całego systemu.



Piec gazowy kondensacyjny

Kolejną składową jest piec gazowy kondensacyjny. Dzięki wysokiej sprawności tego rodzaju urządzenia grzewczego, koszty ogrzewania domu o niskim zapotrzebowaniu energetycznym oraz przygotowaniu ciepłej wody mogą spaść o 10-15% w stosunku do urządzeń tradycyjnych. Ze względu na sposób spalania paliwa przez tego rodzaju piec, nie musimy wytyczać specjalnego pomieszczenia. Przepisy przewidują, iż kocioł gazowy do 30 kW można zamontować w dowolnym pomieszczeniu, o ile nie jest przeznaczone na stały pobyt ludzi (kuchnia, łazienka, spiżarnia itp.).

Kotły kondensacyjne pracują cicho i nie są urządzeniami uciążliwymi. Dobór tego urządzenia odbywa się na podstawie obliczeń i nie warto go przewymiarować, ponieważ może mieć fatalny wpływ na pracę urządzenia. Cały system powinien zostać wyposażony w odpowiednią automatykę, rury odprowadzające i doprowadzające do kotła, które powinny być odpowiednio zaizolowane i poprowadzone w sposób ekonomiczny dla całego układu. Układ grzewczy warto wyposażyć w termostaty elektroniczne z możliwość programowania. Pozwala to na automatyczne ustawianie temperatury do panujących warunków.



Piec gazowy kondesacyjny podłączenie z zasobnikiem biwalentnym - schemat

Zasobnik biwalentny – urządzenie, które łączy cały system

Dochodzimy do zbiornika biwalentnego, który łączy cały system. Zbiornik biwalenty pozwala podłączyć piec oraz system solarny w jeden system „grzewczy”. W słoneczny dzień, gdy kolektory słoneczne osiągają wysoką sprawność, doładowują system i nie ma potrzeby załączania kotła. Gdy sprawność kolektorów spada (pochmurny dzień), system poprzez automatykę steruje całością i uzupełnia zapotrzebowanie poprzez piec gazowy kondensacyjny. Dobór wielkości zbiornika zależna jest od zapotrzebowania rodziny na ciepłą wodę oraz ilości wody w systemie grzewczym. Jego dobór powinien być przemyślany i dobrany na podstawie obliczeń.

Oczywiście cały system można rozbudowywać o kolejne elementy składowe jak fotowoltaika czy często stosowana grzałka elektryczna lub zmiękczacz wody. Z kolei pompa ciepła może zastąpić piec kondensacyjny.

Kwestia doboru urządzeń współpracujących ze sobą jest podyktowana indywidualnymi upodobaniami lub tak prozaiczną rzeczą, jak zasobność portfela. Decydując się na jakikolwiek system, musimy się liczyć z wyłożeniem odpowiedniej kwoty, lecz przemyślany system, pozwoli nam czerpać korzyści z jego zastosowania.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera