Co to jest glikol propylenowy i dlaczego należy go wymieniać?

Co to jest glikol propylenowy?


Glikol propylenowy jest lepką oleistą cieczą o bezbarwnym kolorze i lekko słodkim smaku. Nie zachęcamy do kosztowania, chociaż środek ten stosowany jest również w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, więc nie jest szkodliwy dla zdrowia. Łatwo rozpuszczalny w wodzie, obojętny chemicznie płyn nie reaguje z innymi substancjami, co ułatwia łączenie go z innymi substancjami.

Glikol propylenowy ze względu na swoje właściwości stosowany jest również w kolektorach słonecznych. Kolektory słoneczne z racji przeznaczenia wystawione są na działanie wysokich temperatur, aby przekazać energię w postaci ciepła do ogrzania wody w buforze, stosuje się glikol rozcieńczony z wodą, często również uzupełniony o barwnik.


Glikol propylenowy właściwości


Na glikol pracujący w instalacji solarnej oddziałują niskie, jak i wysokie temperatury. Glikol propylenowy tzw. płyn solarny z oferty hurtowni Swatt ma następujące właściwości:

  • temp. zamarzania koncentratu: - 64°C
  • temp. zamarzania rozcieńczonego w stosunku 50/50 z wodą: - 34°C

Jeśli chodzi o temperaturę wrzenia, jest znacznie wyższa od temperatury stagnacji kolektorów płaskich Weber oscylująca w granicach 180°C, a która ma znaczący wpływ na zachowanie się glikolu. To długotrwała ekspozycja na temp. wrzenia doprowadzić może do wytrącenia osadu (złogu). Następstwem takiego osadu jest znaczny spadek właściwości kolektorów słonecznych, uszkodzenie elementów układu (pompa obiegowa) i ostatecznie awaria. Kolektory słoneczne pracujące w dobrze zaprojektowanym i wykonanym układzie oraz z zastosowaniem dobrej jakości glikolu propylenowego, który został pozyskany na bazie pierwotnego glikolu propylenowego pochodzącego z procesu produkcji, a nie regeneracji gwarantuje maksymalną żywotność instalacji.



Jak często wymieniać glikol w instalacji solarnej?


Jeśli w układzie instalacji solarnej doszło do wycieku, spadło ciśnienie płynu, nie dolewaj wody!

Rozcieńczenie płynu powoduje spadek temperatury zamarzania, która może nie być wystarczająca podczas silnych mrozów.

Aby sprawdzić jakość płynu i koloru, wystarczy odkręcić korek spustowy. Jeśli instalacja solarna pracowała długo, płyn wystawiony był na długotrwałą wysoką temperaturę, mógł utracić właściwości i czas na jego wymianę.

Oferowany glikol propylenowy ma kolor zielony (na życzenie klienta przy większym zamówieniu jest możliwość zmiany barwnika). Zastosowanie barwnika w płynie pozwala na szybkie wykrycie nieszczelności na instalacji i nie ma wpływu na właściwości samego płynu. Zmiana koloru płynu może świadczyć o pracy płynu w podwyższonych temperaturach, lecz nie jest podstawą do wymiany czynnika. W zaistniałej sytuacji należy sprawdzić PH płynu, który do prawidłowej pracy powinno oscylować w granicach 7 – 7.5, oraz jego temp. zamarzania. Co do PH możemy sprawdzić sami dostępnymi testami paskowymi lub kropelkowymi. Po wykonaniu testu porównujemy do wzorca testowego. Obniżania się PH doprowadza do zmniejszenia zdolności transportowania ciepła oraz kwaśnego odczynu, co może doprowadzać do degradacji elementów instalacji.

Natomiast z temperaturą zamarzania sprawa wygląda już trochę bardziej skomplikowanie, do jej sprawdzenia trzeba użyć refraktometru.



Sprawdzenie jakości glikolu - narzędzia


Stacja napełniająco-płukająca


Jak wymienić glikol w instalacji solarnej?


Podstawową czynnością podczas wymiany płynu solarnego (glikolu), którą wykonujemy w pierwszej kolejności, to sprawdzenie temperatury kolektora. Pamiętajmy, kolektor słoneczny podczas słonecznych dni osiąga wysokie temperatury, a poparzenie się płynem nie należy do przyjemnych.

Wymianą płynu najlepiej zająć się wczesną porą, kiedy kolektory nie zostały jeszcze ogrzane promieniami słonecznymi lub wieczorem, kiedy zdążyły się schłodzić. Do wymiany czynnika stosujemy kompaktowe urządzenia takie jak stacja napełniająco – płukająca np.: marki WEBER, wyposażona w specjalne króćce przyłączeniowe, dzięki której łatwo i bezproblemowo zadbamy o instalację. Oczywiście taką usługę najlepiej zlecić firmom, które mają fachową wiedzę i z pewnością przeprowadzą profesjonalny serwis instalacji solarnej.

O czym powinniśmy pamiętać użytkując solary / kolektory słoneczne?

Jak każda instalacja (również solarna), jest narażona na wszelkie awarie, które mogą mieć wpływ na wydajność całego układu, więc:

  • sprawdzaj szczelność instalacji;
  • sprawdzaj pracę pompy obiegowej;
  • sprawdzaj ciśnienie w instalacji;
  • dbaj o jakość płynu w instalacji, a w konieczności dokonaj jego wymiany;
  • no i pozostało tylko cieszyć się z ciepła pozyskanego z promieni słonecznych :)

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera