Czym ogrzewać wodę w kamperze, domu letniskowym lub w przyczepie kempingowej

Dla wielu z nas marzeniem jest własny domek letniskowy z dala od zgiełku miasta, własny kąt na ogródkach działkowych lub też kamper, którym można przemierzać wiele kilometrów i zwiedzać do woli ciekawe miejsca, bez konieczności wynajmowania drogich hoteli. Zastanawiali się Państwo, co łączy te wszystkie rozwiązania?

Być może to prozaiczne, ale to dostęp do ciepłej wody, z którym często jest problem, a który to wymarzony wypad za miasto może zmienić w mało komfortową pod kątem higieny przygodę. Prawie nikt nie lubi kąpieli i mycia się w zimnej wodzie, dlatego w dalszej części artykułu prezentujemy rozwiązania na ogrzewanie wody w kamperze, w domku letniskowym lub w przyczepie kempingowej.



Ogrzewanie wody w domku letniskowym

Czym podgrzać wodę w domu letniskowym z zasilaniem elektrycznym?

W przypadku domków letniskowych, w których mamy do dyspozycji pełny węzeł sanitarny i zasilanie elektryczne, rozwiązań na podgrzanie wody jest wiele. Najbardziej popularnym są pojemnościowe podgrzewacze elektryczne, które ogrzeją wodę zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Rozwiązania te są stosunkowo tanie w zakupie i nieco droższe w eksploatacji, jednak jeśli korzystamy z takiego obiektu niezbyt często, to proponujemy pominąć koszty eksploatacji, bo będą one niezauważalne.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z częstym korzystaniem z ciepłej wody, warto zastanowić się nad rozwiązaniem bardziej ekonomicznym pod kątem eksploatacji. Takim rozwiązaniem na ogrzewanie wody w domku letniskowym z zasilaniem elektrycznym są np. pompy ciepła. Wbrew pozorom, okres spłaty tego urządzenia jest bardzo krótki, gdyż podgrzewając wodę, możemy jednocześnie schładzać pomieszczenia powietrzem wyrzutowym z pompy, bez dodatkowych opłat za energię.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku pompa ciepła do ciepłej wody Drops M 4.1, którą można podłączyć do dowolnego rodzaju zasobnika przy jednoczesnym zajęciu bardzo małej powierzchni pomieszczenia. Połączenie pompy z zasobnikiem w sposób zapewniający chłodzenie pomieszczeń jest stosunkowo proste i może je wykonać każdy z nas, bez jakiejkolwiek wiedzy o chłodnictwie czy wentylacji.



Pompa_ciepla_drops



Czym podgrzać wodę w domku letniskowym bez zasilania elektrycznego?

Często zdarza się, ze w domku letniskowym nie ma dostępu do energii elektrycznej, co wiąże się z nie lada problemem, jeśli chcemy skorzystać z ciepłej wody. Użytkownicy takich obiektów prześcigają się w pomysłowości i stosują chociażby węże ogrodowe, w których woda jest podgrzewana w upalne dni lub też nieco bardziej zaawansowane rozwiązania w postaci czarnych zbiorników z tworzywa sztucznego, napełnionych wodą.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku ciężko szukać jakiegokolwiek komfortu dla użytkowników, dlatego też z naszej strony proponujemy rozwiązanie, które z pewnością łączy w sobie całkowitą bezosobowość i wysoki komfort użytkowania. Rozwiązaniem tym jest fotowoltaiczny podgrzewacz do wody, który po podłączeniu do panela fotowoltaicznego, podgrzewa wodę nie tylko w dni słoneczne. Główną zaletą takiego rozwiązania ogrzewania wody w domku letniskowym bez zasilania, jest prostota w montażu oraz dużo niższy koszt zakupu, w porównaniu do tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej.



Kamper / przyczepa kempingowa z panelami fotowoltaicznymi na dachu


Czym podgrzać wodę w kamperze lub przyczepie kempingowej?

Metod na mycie się w ciepłej wodzie w kamperze jest wiele, jednak tak jak w przypadku domków letniskowych, nie wszystkie są komfortowe w użytkowaniu i obsłudze. Najłatwiejszym sposobem na skorzystanie z ciepłej wody jest postój na dedykowanych kempingu, gdzie dostępne są łaźnie, lub przyłącze elektryczne, umożliwiające zasilanie podgrzewacza elektrycznego zabudowanego w kamperze. Problem w tym, że każdy szanujący się kamperowiec chce nocować tam, gdzie chce, a nie tam, gdzie musi, dlatego to rozwiązanie jest często pomijane. Jakie są zatem alternatywy na ogrzewanie wody w kamperze lub w przyczepie kempingowej?



Można zastosować proste metody oparte o wąż lub zbiornik z tworzywa - tak jak w przypadku domków letniskowych, lub zastosować podgrzewacz fotowoltaiczny. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie polecane, gdyż podgrzew wody może się odbywać również podczas jazdy, jeśli panel fotowoltaiczny zabudujemy na dachu samochodu. Prosta konstrukcja całego systemu umożliwia również transport panelu fotowoltaicznego w samochodzie i poddanie go oddziaływaniu promieniowania słonecznego dopiero w trakcie postoju.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania na podgrzewanie wody w kamperze lub w przyczepie kempingowej jest fakt, że w ofercie znajdują się zbiorniki o pojemnościach już od 10 litrów, co zapewnia dopasowanie odpowiedniej pojemności do miejsca, jakim dysponujemy w samochodzie.




Jak działa podgrzewacz fotowoltaiczny?

Cały system jest niezwykle prosty w montażu, ponieważ składa się jedynie z 3 podstawowych elementów, tzn. z:

    • podgrzewacza elektrycznego o pojemnościach 10, 30, 80 litrów
    • paneli fotowoltaicznych
    • kabli łączących panele z podgrzewaczem.

Podgrzewacz fotowoltaiczny posiada zabudowany system grzejny na prąd stały oraz sterownik umożliwiający zarządzenie pracą. Panele fotowoltaiczne podłącza się do zasobnika 2 kablami za pośrednictwem dedykowanych przyłączy. I co dalej? Nic, to wystarczy, aby korzystać już z ciepłej wody bez żadnych problemów.



Podgrzewacz fotowoltaiczny

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera