Pompa ciepła NEXUS



Pompa ciepła to obecnie jedno z najbardziej popularnych źródeł ciepła dla domów mieszkalnych. Swoją popularność zawdzięcza praktycznie całkowitej bezobsługowości, intuicyjnemu sterowaniu oraz niskim kosztom eksploatacji. Ponieważ ten sposób ogrzewania budynku jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, często pojawia się pytanie, ile kosztuje montaż pompy? W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić jak przeprowadzić zakup i montaż pompy, aby ograniczyć koszty montażu.

Dowiedz się też: Jakie obowiązki ma użytkownik pompy ciepła?

Pompa ciepła w budynkach nowo budowanych - koszt zakupu i montażu

Domy na etapie projektowania lub w budowie, to idealne rozwiązanie dla pompy ciepła. Odpowiednie zaplanowanie ogrzewania oraz zaplecza technicznego przed rozpoczęciem prac sprawi, że zakup oraz montaż pompy ciepła będzie stosunkowo tani. Większość pomp oferowanych na rynku posiada wysoką efektywność energetyczną przy założeniu niskiej temperatury zasilania dla centralnego ogrzewania (pompy niskotemperaturowe), a to oznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest przekaz energii cieplnej na pomieszczenia za pośrednictwem ogrzewania podłogowego lub ściennego, gdzie temperatura zasilania wacha się w granicach 30 – 40°C.

Nawet, gdy inwestor jest przekonany jest do ogrzewania grzejnikowego, również nie stanowi to problemu. W tym przypadku może zdecydować się na grzejniki niskotemperaturowe bez konieczności wymiany istniejących grzejników wysokotemperaturowych. W takich przypadkach koszt zakupu pompy ciepła jest uzależniony od powierzchni budynku i wahać się może w przedziale 12 do 30 tysięcy złotych. Robocizna to kolejne 5 do 10 tysięcy złotych, a koszt materiałów dodatkowych takich jak zasobniki wody użytkowej do pompy ciepła, zasobniki buforowe, zawory rozdzielające, pompy obiegowe, złączki, rury, armatura to kolejne 5 do 10 tysięcy. 

W standardowych budynkach o powierzchni około 150 m2 wybudowanych wg obecnych standardów izolacyjnych, można przyjąć łączny koszt pompy ciepła (robocizna + materiał) na poziomie 30 tysięcy złotych.



Pompa ciepła w budynkach istniejących - koszt zakupu i montażu

Często zdarza się, że istniejące budynki wyposażone są w typowe grzejniki, dla których temperatura zasilania zapewniająca odpowiedni komfort cieplny budynku, wynosi co najmniej 55 lub 60°C. Niestety większość pomp ciepła dostępnych na rynku, nie udźwignie takiego wyzwania, gdyż przy minusowych temperaturach powietrza zewnętrznego, maksymalna temperatura zasilania będzie zbyt niska. W takim przypadku można zdecydować się na jedno z 3 dostępnych rozwiązań:

Pierwsze rozwiązanie polega na zastosowaniu pompy niskotemperaturowej (przeznaczonej do ogrzewania podłogowego), która stanowić może główne źródło energii cieplnej oraz na wykorzystaniu grzałki elektrycznej lub dowolnego innego źródła energii cieplnej, które będzie wspomaganiem ogrzewania w okresach niskich temperatur.

Drugie rozwiązanie polega na zastosowaniu pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Pompy tego typu co prawda nie są pompami stricte wysokotemperaturowymi, jednak stabilna i stała temperatura dolnego źródła zapewnia wystarczającą i przede wszystkim stałą temperaturę zasilania niezależną od temperatury powietrza zewnętrznego.

Trzecie rozwiązanie to zastosowanie pompy wysokotemperaturowej, która charakteryzuje się utrzymaniem temperatury zasilania centralnego ogrzewania na poziomie 55 - 60°C nawet przy temperaturach powietrza zewnętrznego na poziomie -15 lub -20°C. To rozwiązanie należy do zdecydowanie najtańszych w eksploatacji, a koszt zakupu jest porównywalny do pomp niskotemperaturowych i wynosi w granicach 34 do 36 tysięcy złotych.


Jaka pompa ciepła do ogrzewania podłogowego?

Analizując pompy ciepła, system ogrzewania podłogowego, oraz to czy budynek jest nowy, czy modernizowany z zachowaniem wysokiego współczynnika termomodernizacji, to najlepszym wyborem do ogrzewania podłogowego są pompy ciepła niskotemperaturowe takich firm jak LG, Panasonic, Hyundai, Haier, Sunex. Charakteryzują się one odpowiednim stosunkiem jakości do ceny, odpowiednią efektywnością oraz przede wszystkim odpowiednim zapleczem serwisowym. 


Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie grzejnikowe


Jaka pompa ciepła do ogrzewania grzejnikowego?

Do ogrzewania grzejnikowego dostępność rozwiązań jest nieco mniejsza z prostej przyczyny, która została opisana powyżej, a dotyczy temperatury wody którą muszą zostać zasilone grzejniki. Tutaj z powodzeniem sprawdzi się pompa ciepła wysokotemperaturowa takich firm jak LG, Panasonic oraz pompa ciepła Sunex.

Sprawdź też: Rodzaje i zasada działania pompy ciepła


Pompy ciepła warte polecenia

• Pompa ciepła powietrze woda LG Terma V - LG
• Pompa ciepła powietrze woda Panasonic Aquarea - Panasonic
• Pompa ciepła powietrze woda Hyundai
• Pompa ciepła powietrze woda Haier Super Aqua - Haier
• Pompa ciepła powietrze woda NEXUS - Sunex
• Pompa ciepła powietrze woda NEXUS EVI - Sunex

Pompa ciepła z montażem, czy można kupić przez internet?

Zakup pompy ciepła z montażem i całym dodatkowym asortymentem (zasobniki, pompy, armatura instalacyjna) przez internet nie zawsze jest możliwy, gdyż dokładną wycenę firmy instalacyjne przeprowadzają po dokonaniu oględzin. Z tego też powodu internetowa oferta sprzedaży pompy ciepła z montażem ogranicza się zazwyczaj do usługi samej robocizny oraz do pompy. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, w naszej hurtowni swatt.pl oferujemy sprzedaż pompy ciepła wraz z kompleksowym montażem.

Cena takiej usługi jest stała, niezależnie od istniejącego stanu kotłowni. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, jeden z naszych doradców przedstawi Państwu atrakcyjną ofertę. Montaż pompy ciepła zlecamy jednej z naszych firm partnerskich na terenie całego kraju.


Przykładowe zestawienie elementów zamówienia:

• Pompa ciepła Sunex NEXUS
• Zasobnik buforowy do centralnego ogrzewania Sunex NEXUS
• Zasobnik ciepłej wody użytkowej Sunex NEXUS
• Kompletny system sterowania pracą pompy oraz centralnego ogrzewania Sunex NEXUS
• Komplet złączek, zaworów i pozostałej niezbędnej armatury
• Usługę demontażu istniejącego źródła ogrzewania w systemie Sunex NEXUS
• Usługę montażu nowej kotłowni w systemie Sunex NEXUS

W przypadku zamówienia towaru przez klienta, usługę montażu w systemie Sunex NEXUS zlecamy jednej z naszych firm partnerskich, mając na uwadze jej jak najbliższą odległość od miejsca montażu, w celu zapewniania szybkiej reakcji serwisowej. Sunex to czołowy polski producent urządzeń z branży odnawialnych źródeł energii, jednocześnie jeden z najdłuższym doświadczeniem producentów w Polsce. Kupując urządzenia firmy Sunex, w tym wspomniany model NEXUS, klient otrzymuje pełne wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne. Firma Sunex w trosce o najwyższą jakość usługi prowadzi profesjonalne szkolenia oraz wsparcie na etapie doboru urządzeń Sunex z serii NEXUS. Pompy ciepła NEXUS zostały poddane restrykcyjnym testom wydajnościowym w niezależnych instytutach badawczych w całej Europie, co jest gwarantem wysokiej jakości i niezawodności. Dodatkowo każde urządzenie serii NEXUS jest testowane w firmie Sunex przed zwolnieniem do sprzedaży. Seria NEXUS to pompy ciepła w wersji split oraz monoblok o mocach od 10 do 17 kW.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera