Panele fotowoltaiczne




Dobór paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większym uznaniem w oczach właścicieli budynków mieszkalnych. Dynamiczny wzrost popularności, fotowoltaika zawdzięcza między innymi nieustannym wzrostom energii elektrycznej, coraz większej świadomości ekologicznej Polaków oraz korzystnym programom wsparcia np. z programu mój prąd czy czyste powietrze. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie tego rozwiązania są również oszczędności, jakie można uzyskać z użytkowania już po krótkim okresie eksploatacji. Należy zaznaczyć, że na oszczędności ma niewątpliwie wpływ zakup odpowiedniego rodzaju i odpowiedniej jakości paneli fotowoltaicznych, czyli elementu produkującego energię ze słońca. W niniejszym artykule przedstawimy rozwiązania najbardziej odpowiednie dla konkretnego rodzaju budynku i mocy instalacji.

Przeczytaj też: Rodzaje instalacji fotowoltaicznych i ich elementów składowych


Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Programy wsparcia oraz bilansowania energii elektrycznej z zakładem energetycznym (net-metering) są tak skonstruowane, że dla użytkownika wykorzystującego wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby w domach mieszkalnych, najbardziej opłacalne jest stosowanie instalacji fotowoltaicznych o mocach nie większych niż 10 kW.

Zbilansowanie energii pobranej z sieci i wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w obiektach w których źródłem ogrzewania nie jest pompa ciepła, wiąże się ze stosowaniem instalacji o mocy od 3 do 6 kW w zależności od wielkości obiektu. W przypadku gdy budynek jest ogrzewany pompą ciepła, moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić z kolei od 8 do 10 kW.



Ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość instalacji fotowoltaicznej powinna być dokładna analiza dostępności miejsca przeznaczonego pod montaż paneli. Często bywa bowiem tak, że pomimo zapotrzebowania na większą instalację fotowoltaiczną, ograniczeniem staje się powierzchnia dachu, w związku z czym, moc instalacji trzeba zmniejszyć.

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na ograniczenia mocy fotowoltaiki jest moc przyłączeniowa zapewniona przez zakład energetyczny w umowie z klientem. Moc instalacji fotowoltaicznej należy dobrać tak, aby nie przekraczała ona mocy przyłączeniowej. Jeśli budynek posiada przyłącze jednofazowe, to należy również zwrócić uwagę na to, że w Polsce dopuszcza się stosowanie instalacji fotowoltaicznych jednofazowych o mocach nie większych niż około 3 kW.




Jaką moc panelu fotowoiltaicznego zatem dobrać?

Przed wyborem panelu, klient powinien dokładnie przeanalizować wytyczne co do wyboru mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli na podstawie powyższych zapisów stwierdzi, że posiada ograniczenia związane z zastosowaniem dużej instalacji lub też najzwyczajniej w świecie, zaspokoi swoje zapotrzebowanie energetyczne instalacją o mocy do 5 kW, a dodatkowo posiada dużo miejsca na dachu, to zalecamy w takim przypadku wykorzystanie zestawu fotowoltaicznego wyposażonego w panele o mocy 320 lub 340 W. Taki poziom mocy panelu posiada bowiem najlepszy stosunek ceny do mocy i nie ma sensu w tym przypadku niepotrzebnie przepłacać, stosując mocniejsze płyty, chyba że, ogranicza klienta dostępność miejsca pod montaż.

W przypadku większych instalacji, czyli o mocach 6 do 10 kW, zaleca się już stosowanie paneli fotowoltaicznych o większej mocy, np. 370 W. Z doświadczenia wiemy, że typowy dom jednorodzinny posiada powierzchnię dachu, na której stosowanie paneli mniejszej mocy uniemożliwi ich montaż.

Przeczytaj też: ile prądu wyprodukują panele fotowoltaiczne ze słońca w Polsce?


Gdzie kupić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są objęte gwarancją sięgająca nawet 25 lub 30 lat, dlatego warto przeanalizować dostawcę pod kątem tego jak długo świadczy swoje usługi, aby nie okazało się, że w momencie ewentualnej awarii i chęci złożenia reklamacji firmy sprzedającej już po prostu nie będzie.

Zachęcamy do zakupu paneli fotowoltaicznych w naszej hurtowni SWATT.PL: https://swatt.pl/pl/58-fotowoltaika, której właścicielem jest firma Polska ekologia, założona w 2000 roku.

Kontakt z doradcą


Sprawdź też: Dotacje na fotowoltaikę - Program Mój Prąd 2022

Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera