Rekuperacja

Na komfortowe przebywanie w mieszkaniach, domach lub w innych budynkach wpływa znacząco właściwa jakość powietrza, na którą przyczynia się m.in. odpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniach, wilgotność, jak również eliminacja wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się we wnętrzu. Prawidłowa jakość powietrza ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Odpowiednią, stałą, a przede wszystkim oszczędną wymianę powietrza, może zagwarantować nam wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która jest systemem wentylacji z ograniczeniem strat ciepła. Jednak nie zawsze mamy możliwość montażu pełnowymiarowej instalacji centralnej, która wiąże się ze sporym nakładem finansowym lub dużym remontem w domu. Ograniczeniem w zainstalowaniu takiego typu instalacji, jakim jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, może być posiadanie zbyt małej przestrzeni, jak ma to miejsce w mieszkaniach.

W takiej sytuacji rozwiązaniem wartym rozpatrzenia w kwestii wymiany zużytego, zanieczyszczonego powietrza na nowe, świeże, są urządzenia, takie jak kompaktowe rekuperatory ścienne, zwane także rekuperatorami pokojowymi. W naszym artykule chcemy Państwu bliżej przybliżyć działanie tego coraz bardziej popularnego urządzenia.

SPIS TREŚCI:

  1. Wentylacja pomieszczenia — czym jest i w jaki sposób zadbać o dopływ świeżego powietrza?
  2. Wentylacja mechaniczna vs wentylacja grawitacyjna – zasada działania
  3. Czym jest rekuperacja ścienna i jak działa?
  4. Zalety rekuperatorów ściennych
  5. Podsumowanie


1. Wentylacja pomieszczenia — czym jest i w jaki sposób zadbać o dopływ świeżego powietrza?

Czym jest wentylacja pomieszczenia?

Wentylacja pomieszczenia to proces wymiany powietrza w budynku, jakim może być dom, mieszkanie, miejsce użyteczności publicznej lub przedsiębiorstwo. Wentylacja pomieszczenia polega na dostarczeniu świeżego, zewnętrznego powietrza do jego wnętrza przy sprawnym usunięciu powietrza zużytego na zewnątrz pomieszczania. Jest ona niezwykle istotnym elementem wpływającym na dobre samopoczucie oraz zdrowie nas wszystkich.

Skąd się bierze zużyte powietrze?

Zużyte powietrze to takie, które powstaje przez wszelkie zanieczyszczenia, takie jak zapachy, substancje chemiczne wydzielane z elementów będących na wyposażeniu pomieszczenia, jak np. meble, wydychanie dwutlenku węgla przez osoby przebywające w pomieszczeniu oraz wilgoć powstającą podczas gotowania, prania lub kąpieli.

Czym charakteryzuje się dobra wentylacja pomieszczenia?

Dobra wentylacja to przede wszystkim efektywna wentylacja, która działa niezależnie od temperatury powietrza znajdującej się na zewnątrz budynku. Produktywna wentylacja dostosowana jest do potrzeb i liczby użytkowników oraz jest energooszczędna — co jest coraz bardziej istotne ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Brak strat ciepła podczas wentylacji pomieszczeń niezależnie od pogody utrzymującej się na zewnątrz to priorytet dobrej wentylacji. Taką możliwość daje nam wentylacja mechaniczna zastosowana w systemach rekuperacji.



2. Wentylacja mechaniczna vs wentylacja grawitacyjna — zasada działania


Jak działa wentylacja grawitacyjna?

W klasycznym rozwiązaniu, jakim jest wentylacja grawitacyjna w trakcie wymiany powietrza we wnętrzu (przez otwarcie okna), te wpuszczane, świeże powietrze musi być ogrzane do odpowiedniej temperatury odpowiadającej naszemu komfortowi cieplnemu. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna odbywa się poprzez usuwanie zużytego powietrza kominami wentylacyjnymi.


Wentylacja grawitacyjna - wietrzenie pomieszczeń poprzez otwarcie okien.


Jak działa wentylacja mechaniczna?

Użytkując rekuperator ścienny, stosujemy wentylację mechaniczną, która nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych panujących na dworze, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej, z której korzystamy poprzez wpuszczanie świeżego powietrza, otwierając okna.

Wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na stałym poziomie. Dzięki niej nie dochodzi do przeciągów, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń. Wybierając wentylację mechaniczną, użytkownik ma możliwość znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania podczas mroźnych miesięcy.

Dowiedz się też: Jakie oszczędności daje zastosowanie rekuperatora?

Podsumowując, wentylacja mechaniczna w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, zapewnia użytkownikowi kontrolę nad wymianą powietrza z jednoczesnym minimalizowaniem strat w ogrzewaniu, zwłaszcza w okresie zimowym.


Rekuperator ścienny

3. Czym jest rekuperacja ścienna i jak działa?


Rekuperacja ścienna, zwana też rekuperacją docentralną to mniejsza wersja rekuperacji centralnej. Idea działania obu jest taka sama. Różnicą między obydwojgiem jest, iż w rekuperatorze ściennym (docentralnym) wywiew oraz nawiew powietrza odbywa się bez użycia kanału. W centralnym systemie rekuperacji znajdują się osobne kanały nawiewne i kanały wywiewne transportujące strumienie powietrza.

Koncepcją działania rekuperacji także rekuperacji ściennej jest usunięcie zużytego powietrza i dostarczenie w jego miejsce powietrza świeżego z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Praca rekuperatora ściennego odbywa się w dwóch etapach. Cykle jego pracy odbywają się naprzemiennie. W jednym cyklu powietrze zanieczyszczone wywiewane jest na zewnątrz, w drugim cyklu świeże powietrze jest nawiewane do środka pomieszczenia. Dzięki wymianie ciepła między powietrzem wywiewanym i nawiewanym odbywającym się w wymienniku ciepła utrzymana jest temperatura w pomieszczeniu, a wilgotność ustabilizowana na właściwym jej poziomie. Dwa strumienie powietrza, nie mieszając się ze sobą, oddają energię, czyli ciepło.

Ścienny rekuperator przy pomocy wentylacji mechanicznej usuwa zanieczyszczone powietrze ze środka pomieszczenia, jednocześnie dostarczając zewnętrzne świeże powietrze do jego wnętrza. Dzięki wymianie ciepła między powietrzem wywiewanym i nawiewanym utrzymana jest temperatura w pomieszczeniu, a wilgotność normalizowana. Urządzenie usuwa z wentylowanego pomieszczenia powietrze zanieczyszczone, zastępując je świeżym, zewnętrznym i filtrowanym powietrzem przez cały rok, zapewniając przy tym komfort cieplny.

Podsumowując, rekuperator ścienny podczas wentylacji, utrzymuje optymalną temperaturę w pomieszczeniu, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz budynku.




4. Zalety rekuperatorów ściennych


Największą i bezsporną zaletą rekuperatora, nie tylko ściennego - dotyczy to także dużych systemów, jest ograniczenie strat ciepła wentylowanego pomieszczenia oraz znacząca poprawa jakości powietrza, oczyszczając je z kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń.

Wentylacja mechaniczna, a takim jest system rekuperacji, umożliwia użytkownikowi ciągły dopływ świeżego powietrza z zewnątrz pomieszczenia do jego wnętrza z ograniczeniem strat ciepła, zwiększając komfort mieszkalny. Rekuperacja jest systemem pozwalającym oszczędzić na ogrzewaniu podczas niskiej, zewnętrznej temperatury, gdyż podczas cyrkulacji powietrza dochodzi do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza. Niezależnie, jaki typ rekuperatora ściennego wybierzemy, nawiewane powietrze nie będzie obniżać temperatury wewnątrz pomieszczeń. To istotna zaleta wszystkich rekuperatorów, w tym ściennych.

Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu, w każdym momencie możemy zdecydować się na nowocześniejszą wentylację pomieszczeń, niż wentylacja grawitacyjna. Zakup rekuperatora ściennego pozwala cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem nawet w małych pomieszczeniach. Innowacyjna konstrukcja, kompaktowe wymiary i nowoczesny design urządzeń, nie zaburza całości projektu koncepcyjnego wnętrza.



5. Podsumowanie

Dokonując wyboru co do rodzaju systemu rekuperacji, warto wziąć pod uwagę powyższe informacje, które pozwolą podjąć ostateczną decyzję przed zakupem. Nie zapominajmy, że ograniczone finanse lub też miejsce do montażu systemu wentylacji nie przekreślają naszych marzeń o zdrowym i świeżym powietrzu.

Niezależnie, na jaki rodzaj wentylacji się zdecydujemy, czy będzie to wentylacja docentralna, czy wentylacja centralna, warto zapoznać się z bogatą ofertę rekuperatorów marki własnej WEBER, które oferujemy w atrakcyjnych cenach. Znajdą je Państwo w kategorii: Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Z pewnością każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie!

Jeśli zależy Państwu na poszerzeniu swojej wiedzy o rekuperacji, warto przeczytać wiele innych artykułów o innowacyjnym systemie wentylacji, jakim jest rekuperacja, które dostępne są na naszym blogu. Na szczególną uwagę zasługują poniższe artykuły:



KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera