Osuszacze powietrza.Problem, z którym boryka się większość właścicieli mieszkań lub domów dotyczy zbyt dużej wilgotności powietrza. Jeśli pomimo systematycznego wietrzenia pomieszczeń zauważymy na oknach bezustannie skraplającą się wodę, warto sprawdzić poziom wilgotności pomieszczenia. Zaparowane szyby w domu to jedna z oznak zawilgoconego mieszkania i niepoprawnie działającej wentylacji. Naszą uwagę powinien zwrócić nie tylko nieprzyjemny zapach stale unoszący się w mieszkaniu, ale również często wilgotne elementy garderoby, czy też pojawiający się na ścianach grzyb (wykwit), szczególnie w miejscach, gdzie ściana zewnętrzna jest najzimniejsza (przy podłodze lub w narożach w dolnej i górnej części ściany). Zagrzybione ściany to nie tylko efekt kosmetyczny, ale przede wszystkim źródło wielu problemów zdrowotnych, takich jak: astma, alergia, zapalenie zatok czy płuc.

Nadmiar wilgoci osadza się nie tylko na ścianach, ale także na szybach oraz wnika w podłogę. Mokre przegrody mogą wpływać również na podwyższone koszty ogrzewania w wyniku konieczności wentylacji pomieszczeń poprzez częste otwieranie okien.

SPIS TREŚCI:

    • Wilgoć w pomieszczeniu – skąd się bierze?
    • Skuteczny sposób na wilgoć

        ◦ Zasada działania osuszacza powietrza

        ◦ Rodzaje osuszaczy powietrza

        ◦ Najważniejsze parametry osuszaczy

        ◦ Powody, dla których warto mieć osuszacz powietrza

    • Podsumowanie

 


Wilgoć w pomieszczeniu, w domu - Skąd się bierze?


W nowych, wyremontowanych pomieszczeniach wilgoć kumuluje się przez niewłaściwe wyschnięcie ścian, sufitów i podłóg. Natomiast we wnętrzach eksploatowanych głównym źródłem wilgoci jest niewłaściwa wentylacja i izolacja termiczna (mostki termiczne), która doprowadza do kondensacji pary wodnej w zimnych, niedocieplonych pomieszczeniach.

Każdego dnia wilgoć jest wytwarzana również przez nas samych podczas codziennego przebywania w mieszkaniu, poprzez oddychanie, gotowanie, a także suszenie prania. Niezbyt częste wietrzenie pokojów, szczelnie zamknięte okna oraz zatkane kratki wentylacyjne przyczyniają się także do wzrostu wilgotności w pomieszczeniu.

Przeczytaj też: Jak poprawić wentylację w domu?

Wilogć na szybie okiennej.Skuteczny sposób na wilgoć w domu, w piwnicy i innym pomieszczeniu


Ilość wody znajdująca się w powietrzu definiuje wilgotność powietrza. Optymalna wartość wilgotności powietrza, jaka w mieszkaniu powinna występować mieści się w granicach 40-60%. Należy pamiętać, że zawilgocenie powietrza zależne jest od temperatury panującej w mieszkaniu (optymalna temperatura wynosi 18-22℃). Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na wilgoć w domu, w piwnicy lub w każdym, innym pomieszczeniu, osuszacz powietrza jest idealnym rozwiązaniem.Rodzaje osuszaczy powietrza


Na rynku dostępny jest zarówno osuszacz powietrza domowy, który zastosujemy do użytku domowego, jak i urządzenia znacznie bardziej wydajne, takie jak osuszacz powietrza przemysłowy dedykowany do prac budowlanych i bardziej wymagającej pracy np. osuszanie pomieszczenia w wyniku zalania. W niniejszym artykule poświęcamy uwagę jedynie rozwiązaniom opartym o układ sprężarkowy (chłodniczy). Nie rozpatrujemy urządzeń, które do osuszania wykorzystują moduł Poltiera, gdyż najzwyczajniej w świecie to rozwiązanie jest dużo mniej efektywne.Zasada działania osuszacza powietrza


Osuszacze powietrza to zazwyczaj urządzenia elektryczne, które nie tylko pomagają pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza, ścian, podłóg czy sufitów, ale również niwelują przykre zapachy. Jest przydatny w każdym pomieszczeniu, gdzie mimo zastosowanej naturalnej wentylacji, wilgoć wciąż pozostaje we wnętrzach.

Podstawowym i głównym zadaniem odwilżacza jest wyeliminowanie nadmiernej wilgoci z pomieszczenia. Dobry osuszacz powietrza wychwytuje nadmiar wody z otoczenia, również z powierzchni płaskich, takich jak ściany, podłogi i sufity i zmienia ją w ciecz. Technologia zastosowana w tych urządzeniach, pozwala kondensować parę wodną w wodę, dzięki obecnemu w konstrukcji układowi chłodniczemu (sprężarkowemu). Kiedy nastąpi przekroczenie poziomu wilgotności powyżej ustawionej wartości, urządzenie rozpoczyna pracę, eliminując nadmiar szkodliwej wody w otoczeniu.

Część rekuperatorów ma funkcję automatycznego szybkiego wietrzenia. Poprzez aktywację tej funkcji, w określonych przez użytkownika przedziałach czasowych, można uruchomić urządzenie z maksymalną mocą, co powoduje szybkie przewietrzenie pomieszczeń. Jednak w przeciwieństwie do otwierania okien, nie tracimy energii cieplnej. Jeśli zatem chcą Państwo pozostać przy tradycyjnym wietrzeniu kosztem nieco droższych kosztów ogrzewania budynku, funkcja ta może okazać się zbyteczna. Rekuperator, który nie posada tejże funkcji jest zazwyczaj kilkaset złotych tańszy.

 

Osuszacz powietrza do domu


Dostępne są osuszacze dostosowane do użytkowania w domach, mieszkaniach, biurach i w innych zamkniętych pomieszczeniach o powierzchni nawet do 60 m² z wydajnością od 10 do nawet 60 litrów na dobę. Urządzenia te charakteryzują się ciekawym designem i wkomponują się w różnorodne wnętrza, tworząc przyjemny klimat w pomieszczeniach. To kompaktowe i ciche urządzenia o małym zużyciu energii, najczęściej wyprodukowane z tworzyw sztucznych.

Ich zadaniem jest obniżenie oraz utrzymanie wilgotności na poziomie komfortowym dla człowieka, oraz przedmiotów, którymi się otacza. Korzystanie ze wsparcia osuszaczy powietrza w walce z wilgocią i nieprzyjemnymi zapachami, to niezawodna alternatywa wiążąca się ze skutecznością i wygodą w działaniu.

Domowy osuszacz powietrza sprawdzi się nie tylko w wilgotnych miejscach, jak kuchnia, łazienka, ale również w salonie czy w sypialni. Warto sięgnąć po ten produkt, aby uniknąć ryzyka pojawienia się wykwitów grzybiczych.

 

Osuszacz powietrza profesjonalny (przemysłowy)


Osuszacz powietrza profesjonalny (przemysłowy) charakteryzuje dużo większa moc oraz bardzo wysoka wydajność od 200 do 1000 litrów na dobę. Przekłada się to na dużo większe zużycie energii. Wysokowydajne urządzenie pozwoli osuszyć nam duże powierzchnie użytkowe w szybkim czasie. Takie urządzenie możemy wykorzystać, jeśli zostaniemy zalani przez sąsiada czy nastąpi awaria rury, zalewając ściany, mury, posadzki, sufity i fundamenty, tworząc nieprzyjemny zapach wilgoci. Dzięki osuszaczowi powietrza ściana lub inna powierzchnia w dosyć szybkim czasie wyschnie, niwelując nieprzyjemny zapach wilgoci.

                                                                                                                                    

Przemysłowe, profesjonalne osuszacze powietrza sprawdzą się w również w przypadku zawilgoconych lub zalanych piwnic, garaży czy domów, które ucierpiały wskutek powodzi, a także w sytuacji gdy chcemy przyspieszyć proces wysychania nowo wykonanych tynków i wylewek. To urządzenie, które skutecznie ochrania budynek przed skutkami zawilgocenia. Posiada wytrzymałą obudową, odporną na uderzenia, a także solidny uchwyt i duże koła, które  pozwalają na swobodny transport urządzenia.

                                            

 

Osuszacz powietrza przemysłowy WEBER DRY.Najważniejsze parametry osuszaczy


• Wydajność (parametr ten definiuje się w litrach na dobę).
• Przepływ powietrza (to bardzo ważny parametr, który odpowiada za ilość wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę. Większy przepływ powietrza w urządzeniu będzie miało większą wydajność).
• Pojemność zbiornika na wodę oraz możliwość bezpośredniego odprowadzania skroplin do kanalizacji.
• Zużycie prądu.
• Cena urządzenia.Powody, dla których warto mieć osuszacz powietrza


• Usuwa nadwyżkę wilgoci z powietrza.
• Usuwa nieprzyjemny zapach wynikający z wysokiej wilgotności.
• Przywraca optymalny poziom wilgotności (korzystny dla naszego domu, dla nas, jak i dla przedmiotów takich jak: meble, książki i ubrania).
• Ochrania przed powstaniem wielu dolegliwości i chorób, eliminując grzyby i pleśń.
• Dba o wyposażenie domu, jak i o jego konstrukcję.

Warto również dodać, że wielu producentów urządzeń prowadzi proces serwisowy w przypadku awarii, w oparciu o zdalny dostęp do urządzenia, co znacznie przyśpiesza diagnozę przyczyny awarii.Skuteczny sposób na wilgoć - Podsumowanie


Pamiętajmy, że osuszacz powietrza dobieramy do konkretnego lokum i celu. Korzystając ze sprzętu, musimy zadbać o jak najczęstszą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Im więcej będzie wymian w ciągu godziny przez urządzenie, tym skuteczniejsze będzie nasze osuszanie.  Wybierając urządzenie o odpowiednich parametrach, mamy pewność, że będzie właściwie działać.

Te najlepsze charakteryzują się wydajnością, skutecznością i funkcjonalnością. Osuszacz powietrza poradzi sobie z problemem, jakim jest nadmiar wilgoci w powietrzu. Zarówno te domowe, jak i przemysłowe, profesjonale urządzenia, to nowoczesne i kompleksowe rozwiązania w walce z nadmierną wilgocią. W przypadku dużego poziomu zawilgocenia warto również spowodować dodatkową cyrkulację powietrza poprzez skorzystanie z wentylatorów.

Polecamy zakup naszych osuszaczy powietrza własnej marki WEBER DRY, które znajdą Państwo w kategorii: Osuszanie powietrza. Niniejsze produkty to gwarancja skuteczności i niezawodności w niskiej cenie!KONTAKT Z DORADCĄ

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera