Jakie oszczędności daje zastosowanie rekuperatora

Pomieszczenia o niewłaściwych parametrach wymiany powietrza nie są środowiskiem odpowiednim do przebywania ludzi. Wspominaliśmy o skutkach przebywania w takich pomieszczeniach przy okazji innych artykułów.

Rozwiązaniem tych problemów jest wymiana powietrza na świeże. Problem polega na tym, że wraz z powietrzem, usuwane jest ciepło. To zagrożenie dla utraty ciepła z budynku poprzez zastosowanie rekuperatora wraz z systemem kanałów wentylacyjnych może zostać zmniejszone.

W przypadku tradycyjnej wentylacji proces wymiany powietrza jest niekontrolowany, w przeciwieństwie do rozwiązania, w którym została zastosowana centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła.


Ile możemy odzyskać ciepła poprzez zastosowanie rekuperatora?


Rodzaje rekuperatorów

Zacznijmy od rodzajów rekuperatorów. Ze względu na wymiennik, rekuperatory dzielimy na:

    • płytowy;
    • obrotowy;

Ze względu na sposób przekazywania energii cieplnej przez strumień powietrza, rekuperatory dzielimy na:

    • przeciwprądowy;
    • krzyżowy;

Zastosowanie rekuperatora a sprawność odzysku ciepła

Zasada jest taka sama bez względu na rodzaj wymiennika, który zastosujemy i polega na przekazaniu energii cieplnej zawartej w powietrzu usuwanym do powietrza nawiewanego bez mieszania się strumieni. Sprawność odzysku ciepła w zależności od jednostki mieści się w przedziałach od 70 do nawet 90%. Co oznacza, że prawie nie usuwamy ciepła podczas wymiany powietrza zimową porą.


Dane o odzysku ciepła podawane przez producentów są uwzględnione przy pracy rekuperatora na I biegu. Poprzez zastosowanie centrali z odzyskiem ciepła, również koszty ogrzewania mogą obniżyć się do ok. 50% w stosunku do domu z tradycyjną wentylacją.

Musimy jednak pamiętać, zwiększenie poziomu wietrzenia, zmniejsza sprawność odzysku ciepła przez centralę. Dlatego w mroźne dni unikać powinno się pracy rekuperatora na wysokich obrotach, a wietrzenia dokonywać w porach południowych, gdy temperatura jest wyższa (zimowa pora). Należy pamiętać, że na skuteczność rekuperatora wpływ ma również izolacja kanałów wentylacyjnych, miejsce umiejscowienia jednostki oraz staranność wykonania instalacji (szczelność oraz izolacja kanałów).

Poprzez zastosowanie rekuperatora użytkownik sam może ustalać ilość wymiany powietrza, w zależności od samopoczucia i komfortu, jaki chce uzyskać. W zależności od sterownika użytkownik ma możliwość ustawiania harmonogramu wietrzenia oraz innych trybów pracy centrali w zależności od temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, zawilgocenia czy obecności w domu.


Czy rekuperator się opłaca?

Zastosowanie rekuperatora ma uzasadnienie w budynkach dobrze ocieplonych, aby straty ciepła oraz jego wkład był jak najmniejszy, co przekłada się na zastosowanie takich urządzeń grzewczych jak pompy ciepła czy też kotły gazowe o mniejszej mocy. Z uwagi na rezygnację z tradycyjnego podejścia do budowy domu, brak komina, kotłowni, okna bez funkcji otwierania — można dużo zaoszczędzić. Oszczędności wynikające z wymienionych rozwiązań można przeznaczyć na rekuperator.

Przy obliczeniu opłacalności rekuperatora nie możemy zapomnieć o tym, iż urządzenie do swej pracy potrzebuje energii elektrycznej oraz wymiany filtrów, które najczęściej wymienia się raz lub dwa razy do roku w zależności od czystości powietrza zewnętrznego.

Ile zaoszczędzimy dzięki rekuperacji?

Roczne oszczędności dla domu do 200 m2 mogą sięgać 1900 zł, pod uwagę bierzemy koszt wykonania instalacji wraz z centralą wentylacyjną oraz możliwość pozyskania dotacji. Zwrot kosztów powinniśmy osiągnąć w okresie 8 lat.

Oczywiście na rynku są różne urządzenia od prostych po bardzo zaawansowane, ich cena jest bardzo zróżnicowana, dlatego należy dobrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania oraz nie pozbawi sporych pieniędzy.


Zalety zastosowania rekuperacji


  • Wietrzenie jest samoistne i nie musimy się przejmować zapachami z kuchni czy wilgocią w łazience;
  • Rekuperacja zapewnia odpowiednią ilość powietrza o odpowiednich parametrach bez względu na porę roku czy dnia;
  • Zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala na zapewnienie powietrza o parametrach odpowiednich dla alergików;
  • Programator zapewni odpowiednie wentylowanie dostosowane do pory dnia, zminimalizuje zużycie prądu podczas wyjazdów;
  • Zastosowanie wymiennika entalpicznego pozwalającego na odzysk ciepła oraz wilgoci.

Powyższe argumenty ciężko wycenić, gdyż zdrowie jest na wagę złota i pod tym względem nie powinno się oszczędzać. Warto także zwrócić uwagę na to, że sama instalacja rekuperacji nie wystarczy, istotna jest także systematyczna regulacja i serwis wentylacji mechanicznej. Pamiętać należy także o kilku istotnych zasadach przy wykonywaniu instalacji, sprawdź jakich błędów unikać przy montażu rekuperacji.


Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera