Rekuperator ścienny - dobór i montaż



Brak skutecznej wentylacji pogarsza jakość powietrza znajdującego się w pomieszczeniach. Niekorzystny stan jakości powietrza znajdujący się w pomieszczeniach, w których przebywamy, przyczynia się do naszego dyskomfortu, doprowadzając do złego samopoczucia, a nawet może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Świeże powietrze to samo zdrowie! Stała cyrkulacja powietrza pozwala utrzymać jego dobrą jakość. Z pomocą poprawy jakości powietrza przychodzi nam rekuperator ścienny jako system zaprojektowany z myślą o wentylacji mieszkań i niewielkich domów.

W niniejszym artykule skupimy się na dobrych praktykach związanych z doborem odpowiedniego urządzenia oraz efektywnym sposobem montażu. Z kolei jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest, jak działa i jakie zalety posiada rekuperacja ścienna, koniecznie przeczytaj wcześniejszy artykuł: Rekuperacja ścienna — efektywna wentylacja pomieszczeń bez kosztownych remontów!



SPIS TREŚCI:

  1. W jakim przypadku rekuperator ścienny to dobre rozwiązanie?
  2. Montaż rekuperatora ściennego — dobre praktyki
  3. Konserwacja rekuperatora ściennego — kiedy wykonać?
  4. Istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę wybierając rekuperator ścienny
  5. Podsumowanie



1. W jakim przypadku rekuperator ścienny to dobre rozwiązanie?

Prostym w montażu, a zarazem efektywnym rozwiązaniem rekuperacji docentralnej, pozwalającej na wymianę zużytego powietrza z wnętrza pomieszczenia i wymianę na świeże powietrze z zewnątrz budynku przy jednoczesnym odzysku części traconego ciepła, są rekuperatory ścienne bezkanałowe, które zastosujemy w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych, w nowo powstałych lub zmodernizowanych budynkach. Urządzenie te również zastosujemy w starszych budynkach lub kamienicach, gdzie źle działająca wentylacja naturalna (grawitacyjna) bywa częstym problemem. W takich miejscach rekuperacja docentralna jest bardzo popularną formą wentylacji mechanicznej.

Jak sama nazwa wskazuje, rekuperator ścienny montowany jest na ścianie. Podstawowymi elementami rekuperatora ściennego są: ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator oraz filtr powietrza. Jest to kompaktowe urządzenie, które sprawdzi się w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości montażu rekuperacji scentralizowanej ze względu na ograniczony budżet i miejsce.

Urządzenie będzie też dobrym wyborem, jeśli wynajmujemy tylko jedno pomieszczenie w budynku i chcemy zadbać o czyste i zdrowe powietrze przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na ogrzewanie. Wartość sprawności odzysku ciepła dzięki rekuperacji, niezależnie czy jest to jednostka ścienna, czy też nie wynosi od 70% do aż 90%.



2. Montaż rekuperatora ściennego (docentralnego) - dobre praktyki

Dzięki rekuperacji docentralnej każde pomieszczenie może być potraktowane niezależnie. W celu równoważnego przepływu powietrza dobrą praktyką, jaką polecają eksperci, jest montaż dwóch rekuperatorów ściennych, które będą pracować jednocześnie. W ten sposób pierwszy rekuperator jest w cyklu nawiewu, natomiast drugi może być w cyklu wywiewu, czyli wentyluje się całe pomieszczenie. Następnie następują zamiennie funkcje nawiewu i wywiewu w urządzeniach.

W taki sposób zyskujemy skuteczniejsze przewietrzenie całej kubatury. Dzięki takiemu działaniu będzie wentylowane całe wnętrze poprzez zsynchronizowanie dwóch jednostek. Warto zamontować dwie jednostki w dwóch osobnych pomieszczeniach lub na dwóch przeciwległych ścianach np. dużego salonu. W jednym pomieszczeniu możemy zamontować więcej niż dwa rekuperatory ścienne, należy pamiętać jednak o zasadzie, że ich liczba musi być zawsze parzysta.

Minimalna ilość jednostek, jaką powinniśmy zamontować na ścianie, to przynajmniej jeden rekuperator wewnątrz ścienny w każdym pomieszczeniu, które chcemy wentylować. Ilość montażu jednostek uzależniony jest od metrażu wentylowanego pomieszczenia, jak i ilości użytkowników przebywających w komfortowym miejscu. Wydajność urządzenia dostosowujemy indywidualnie do każdego wnętrza. Ważna więc jest ilość użytkowników korzystających z przestrzeni, którą chcemy wentylować, jak i jego kubatura.

Lokalizacja urządzenia nie może być nieprzewidziana. Musimy mieć tutaj na uwadze łatwy dostęp do systemu, przy wymianie filtra lub w celu przeprowadzenia konserwacji urządzenia.

Rekuperator ścienny


3. Konserwacja rekuperatora ściennego — kiedy wykonać?

Jak w przypadku każdego, innego urządzenia i w tym przypadku konserwacja także nie powinna zostać pominięta. Jesteśmy w stanie w łatwy sposób ocenić, czy przyszedł czas na konserwację rekuperatora ściennego.

Jeśli na oknach zacznie skraplać się para wodna lub będziemy czuli zaduch, mimo że rekuperacja jest włączona, przy jednoczesnym zwiększeniu hałasu urządzenia, to znak, że czas na wyczyszczenie i wyregulowanie rekuperatora ściennego. Warto co jakiś czas przeprowadzać jego konserwację. Wpływa to zarówno na żywotność jak i poprawne działanie wentylacji.


Dowiedz się też: Wilgoć w domu – jaki ma wpływ na zdrowie człowieka?




4. 3 istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę wybierając rekuperator ścienny

Istotne i ważne są trzy elementy dotyczące wyboru rekuperatora ściennego podczas jego zakupu, jest to:
  • dobór wydajności (czyli ilość powietrza przypadający na m³/h),
  • liczba użytkowników korzystających z wentylowanego pomieszczenia,
  • kubatura pomieszczenia.

Wybierając interesujący nas model rekuperatora ściennego, zwróćmy szczególną uwagę na liczbę metrów sześciennych nawiewanych w ciągu godziny danej jednostki.

Zgodnie z unijnymi wytycznymi nawianego, przefiltrowanego powietrza do jednego pomieszczenia powinno się dostarczyć od 20-30 m³/h na jednego użytkownika przebywającego w wentylowanym miejscu.

Wydajność rekuperatora ściennego to ilość powietrza, jaką wybrany model jest w stanie wymienić w ciągu godziny. Większa wydajność urządzenia to większa ilość powietrza przepływającego w ciągu jednej godziny przez rekuperator ścienny.



Podsumowanie

Dzięki nowoczesnemu urządzeniu, jakim jest rekuperator ścienny, w każdym momencie możemy zdecydować się na nowocześniejszą wentylację pomieszczeń, niż wentylacja grawitacyjna. Zakup tego urządzeni pozwala cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem nawet w małych pomieszczeniach. Innowacyjna konstrukcja, kompaktowe wymiary i nowoczesny design rekuperatorów ściennych nie zaburza całości projektu koncepcyjnego wnętrza.

Niezależnie czy Państwa wyborem będzie wentylacja docentralna, czy wentylacja centralna, warto zapoznać się z bogatą ofertę rekuperatorów marki własnej WEBER, które oferujemy w atrakcyjnych cenach. Znajdą je Państwo w kategorii: Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.  Każdy z Państwa z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Warto przeczytać: Jakich błędów unikać przy montażu systemu rekuperacji?



Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera