Poznaj moc światła

 

Oświetlenie pomieszczenia to ważny i istotny czynnik dopełniający całości kompozycji wnętrza. Pełni ono nie tylko podstawową funkcję oświetlania przestrzeni, ale również ma duże znaczenie w jego dekoracji, akcentując styl i charakter wnętrza. Odpowiednio dobrane wyeksponuje mocne strony pomieszczenia, a słabsze ukryje. Światło znacząco wpływa na nasze samopoczucie oraz komfort wypoczynku, jak i pracy. Prym wiodą wszelkie oświetlenia LED, które są produktami ekologicznymi i energooszczędnymi. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe zasady doboru oświetlenia wewnętrznego oraz jakie są rodzaje barw światła i ich zastosowanie we wnętrzu.


Lampy w różnych aranżacjach wnętrz.


SPIS TREŚCI:




3 podstawowe zasady doboru oświetlania wewnętrznego


Powodem tego, że wnętrze jest w całości spójne, wszystko w nim „gra’’ i jest na swoim miejscu – jest różnorodność światła. Rozmaitość oświetlenia sprawia, iż wnętrze zyskuje na całości, jest atrakcyjne i z przyjemnością się w nim przebywa. Światło sztuczne zastosowane w pomieszczeniu, które jest zamiennikiem światła naturalnego, nie może koncentrować się wokół jednej lampy, gdyż takie oświetlenie miejsca będzie zbyt słabe. Istnieją trzy decydujące reguły oświetlania, świadczące o spójności wnętrza.




1. Oświetlenie funkcjonalne


Oświetlenie funkcjonalne to takie, gdzie ukierunkowane światło pomaga się skupić na konkretnych zadaniach, jak: czytanie, praca czy gotowanie. Jest to światło zadaniowe, oświetlające przestrzeń, w której wykonujemy konkretną czynność. Funkcjonalne oświetlenie powinno znaleźć się w każdym miejscu pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu i cyklicznie wykonujemy odpowiednie czynności.

Nie obejdziemy się bez oświetlenia funkcjonalnego przy gotowaniu jedzenia, wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych w łazience lub codziennym odpoczynku na kanapie czy też fotelu, np. czytając książkę. Zwiększając funkcjonalność oświetlenia zadaniowego, warto wybrać modele o obrotowych kloszach i regulowanych ramionach. To lampy z misją!

Polecamy: Lampy stojące, podłogowe do czytania, lampy biurkowe, stołowe do pracy i nauki, a także taśmy LED np. do oświetlenia blatu kuchennego. Dobrym wyborem będą także lampy wiszące, które sprawdzą się np. nad stołem jadalnianym, wyspą kuchenną czy stolikiem kawowym.





Żarówka ozdobna LED.



2. Oświetlenie nastrojowe


Oświetlenie nastrojowe sprawia, że twoje wnętrze staje się ciepłe oraz przytulne i chętnie w nim odpoczywasz. Dzięki niemu wyeksponujesz swoje ulubione przedmioty tworzące interesującą i oryginalną atmosferę wnętrza. Odpowiedni wariant lampy pozwoli stworzyć doskonałą przestrzeń do odpoczynku. To lampy, którym zależy, aby było Ci przytulnie!

Polecamy: Lampy ścienne i kinkiety ozdobne, lampy natynkowe lub oświetlenie punktowe np. reflektory, dzięki którym wspaniale oświetlisz swoje ukochane przedmioty.






3. Oświetlenie ogólne


Oświetlenie ogólne to centralne oświetlenie wnętrza, które ma za zadanie oświetlić całą jego przestrzeń, nie zostawiając ciemnych kątów. Warto w głównym oświetleniu dopasować lampę do wymiarów pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach wskazane jest postawić na niewielkich rozmiarów lampy, aby nie przytłaczały dodatkowo wnętrza. To lampy, które widzą wszystko!

Polecamy:
Lampy sufitowe np. reflektory sufitowe z kilkoma punktami świetlnymi tzw. szynoprzewody, które dają dobry widok na całe pomieszczenie oraz możesz dowolnie dopasować ilość reflektorów i ich kierunek świecenia. Dobry rozwiązaniem będą także plafony lub efektowne żyrandole.

Jeśli zależy Ci na interesującym i oryginalnym wnętrzu, warto postawić dodatkowo na oświetlenie dekoracyjne, które mamy możliwość stworzyć dzięki lampom o interesujących i ozdobnych detalach lub finezyjnych i designerskich kształtach. Możemy również wykorzystać interesującą, oryginalną oprawkę z kablem + żarówki ozdobne filamentowe, które są same w sobie elementem dekoracyjnym.

Oświetlenie dekoracyjne ściany w salonie.





Barwy światła i ich zastosowanie we wnętrzu


Zastosowanie odpowiedniej barwy światła we wnętrzu, jest nie tylko ważnym elementem funkcjonalnym całości przestrzeni, ale wpływa również na nasz nastrój. Temperatura barwowa oświetlenia jest na tyle znacząca, że wpływa bezpośrednio na postrzeganie poszczególnych przedmiotów i samej przestrzeni. Wskazane jest wybrać odmienną barwę światła zarówno do wypoczynku, jak i do pracy.

Barwy światła - rodzaje i zastosowanie



1. Barwa ciepła (od 2700 K do 3200 K)


Barwa ciepła światła (od 2700 - 3200 K) to tzw. żółta temperatura barwy oświetlenia, którą zastosujemy w pomieszczeniach odgrywających rolę azylu. Są to najczęściej pomieszczenia, w których odpoczywamy i się relaksujemy, np. salon, sypialnia, pokój dziecięcy, domowe spa lub pomieszczenia hotelowe. Taka kolorystyka światła jest przyjemna i niemęcząca dla oka, wprowadza przyjemny, błogi i ciepły nastrój we wnętrzu. Zastosowanie ciepłej barwy światła w przestrzeni sprawia, że staje się ona przytulniejsza.

Żarówki LED o ciepłej barwie światła polecamy stosować w takich oprawach jak: lampki i oświetlenie nocne, a także w oprawach pełniących funkcję oświetlenia dodatkowego. Mogą być to lampy wiszące, kinkiety ozdobne lub wszelkie lampy ustawione na szafkach, wiszące nad łóżkiem lub zamontowane w salonie nad sofą, które będą świetnym dopełnieniem całości wnętrza. Barwa ciepła jest idealna do żarówek filamentowych (dekoracyjnych), montowanych w lampach bez klosza.




2. Barwa neutralna (od 3300 K do 4500 K)


Barwa neutralna / naturalna tzw. białe światło (od 3300 – 4500 K) jest najczęściej wybieraną temperaturą barwową, gdyż jest najbardziej zbliżoną barwą do światła naturalnego, niemająca wpływu na nasze samopoczucie. Naturalna barwa oświetlenia nie męczy oczu podczas świecenia, sprzyja także pracy i koncentracji. Barwę neutralną światła wykorzystamy zarówno w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, jak i do pracy. To bezpieczna barwa oświetlenia do pomieszczenia wielofunkcyjnego, w których spędza się wiele czasu. Sprawdzi się w salonie, w kuchni, łazience, rodzinnym pokoju zabaw oraz w pomieszczeniach, w których organizuje się różne formy aktywności. Przebywając w przestrzeni oświetlonej neutralną barwą światła, nie czujemy się jak w biurze. Jest to światło jasne i wyraziste, lecz nadal przyjemne.

Żarówki LED o neutralnej barwie światła polecamy stosować w oprawach oświetlenia ogólnego, centralnego lub w oświetleniu dodatkowym, np. w lampach wiszących, żyrandolach czy też lampach podłogowych.




3. Barwa zimna (od 4600 K do 6500 K)


Oświetlenie z zimną barwą światła warto zastosować w pomieszczeniach, które wymagają od nas zwiększonego skupienia, gdzie zależy nam na większej wydajności działania. To idealna barwa światła do pracy przy biurku, w warsztacie czy w kuchni do oświetlenia blatu kuchennego.

Zimna temperatura barwy światła idealnie oddaje kolory, a więc doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach usługowych, takich jak gabinety kosmetyczne, dentystyczne i inne pomieszczenia medyczne. Stosowana jest także w biurach, sklepach i fabrykach. Świetnie sprawdzi się także do oświetlenia lustra w łazience.

Zimną barwę światła polecamy stosować w oświetleniu przemysłowym lub oświetleniu funkcyjnym – zadaniowym, mogą to być różnego rodzaju lampki biurkowe lub oświetlenie sufitowe, np. oświetlenie szynowe, oświetlenie liniowe, spoty sufitowe, reflektory czy też oczka sufitowe.



Podsumowanie


Przy wyborze oświetlenia warto wziąć pod uwagę powyższe informacje, ale nie zapominajmy o własnych predyspozycjach, ponieważ każdy z nas w inny sposób postrzega barwę i do innych celów wykorzystuje dane oświetlenie.


Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera