Mężczyzna układający maty podczerwone na podłodze.


Zdrowie jest niezwykle znaczącą częścią składową bytu każdego człowieka. Jest najwyżej cenioną wartością i nie kupimy je za żadne pieniądze. Jest ono nadrzędną wartością, bo to one w dużym stopniu gwarantuje nam szczęście w życiu. Zdrowie to nie tylko brak choroby i niepełnosprawności, ale również stan dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.



SPIS TREŚCI:

  1. Co to są fale podczerwieni?
  2. Jak podczerwień wpływa na nasze zdrowie?
  3. Jakie przypadłości można leczyć promieniowaniem podczerwonym?
  4. Gdzie znajdziemy fale podczerwieni i jak zastosować je w naszym domu?
  5. Podsumowanie


1. Co to są fale podczerwieni?

Promieniowanie podczerwone, na które składają się fale podczerwone, w odpowiedni i umiejętny sposób wykorzystane, są zdrowe dla naszego organizmu i niewidoczne dla naszego oka. Fale elektromagnetyczne emitowane są między światłem widzialnym a falami radiowymi. Podczerwień to naturalne promieniowanie, emitowane przez wszystkie ciała fizyczne, które mają wyższą temperaturę od 0°K, w tym człowiek oraz wszystkie otaczające go obiekty.

Promieniowanie podczerwone występuje w trzech długościach fal: krótkofalowych, średniofalowych i długofalowych. Promienie krótkofalowe podczerwone ma korzystny wpływ na nasz organizm i skórę, znacznie głębiej wnikając w strukturę tkanek. Z kolei fale dłuższe potrafią ogrzać wierzchnią warstwę skóry lub naskórek, działając odprężająco.



2. Jak podczerwień wpływa na nasze zdrowie?

Cztery centymetry to wartość, w jaką potrafią wnikać promienie podczerwone w głąb  komórek tkanki podskórnej. Podczerwień jest nieoceniona dla naszego zdrowia i wpływa terapeutycznie na cały nasz organizm. Fale podczerwieni, tak jak słońce działają pozytywnie i zdrowotnie na cały nasz organizm.

Poprzez wnikanie do organizmu zdrowotnego działania ciepła, aktywizujemy mięśnie, stawy i organy wewnętrzne. Leczenie ciepłem wykorzystamy w wielu schorzeniach celem zmniejszenia bólu oraz w pomocy szybszego gojenia ran występujących miejscowo, jak i ogólnie. Z dużym sukcesem promienie podczerwieni wykorzystywane jest w leczeniu chorób przewlekłych i w różnego rodzaju urazach. Ma ono wszechstronne zastosowanie w światłolecznictwie oraz w rehabilitacji i fizjoterapii.



3. Jakie przypadłości można leczyć promieniowaniem podczerwonym?

Leczenie ciepłem i wykorzystanie fal podczerwonych znajdzie wiele zastosowań w medycynie:

• Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie (możemy leczyć ból głowy, mięśni, kręgosłupa, nerwobóle oraz wszechstronne zapalenia stawów takich jak min; artretyzm i inne dolegliwości narządu ruchu, jak np. reumatyzm, choroba mięśni, stawów i kości oraz wiele innych przypadłości).
• Pomagają przy chorobach skóry (trądzik czy czyraczność).
• Działają korzystnie na układ oddechowy (pomagają w przewlekłych zapaleniach zatok, zapaleniu ucha środkowego, w nieżytach gardła i krtani oraz w ostrych i przewlekłych nieżytach oskrzeli).
• Przyspieszają przemianę materii (walcząc z otyłością).
• Pomagają w leczeniach układu moczowego.
• Sprzyjają w leczeniach układu pokarmowego.
• Zwiększają przepływ krwi tętniczej (lecząc wysokie ciśnienie krwi oraz poprawiając jej krążenie).
• Wpływają pozytywnie na układ nerwowy (mają działanie relaksujące i rozluźniające mięśnie, dzięki masażom leczą zmęczenie i stres oraz zapobiegają bezsenności. Pomagają zwalczać różnorodne nerwobóle i inne dolegliwości układu nerwowego).
• Wzmacniają odporność całego organizmu (zapobiegając przeziębieniom, chroniąc przed wirusami).
• Oddziaływają na skórę odmładzająco i liftingująco (poprawiają jej gęstość i ogólny wygląd dzięki szybciej odbudowującym się włóknom kolagenu i elastyny).


Zabieg medyczny z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego.



Grzejnik na podczerwień


4. Gdzie znajdziemy fale podczerwieni i jak zastosować je w naszym domu?

Słońce naturalnie emituje podczerwień, to te zdrowe, naturalne promieniowanie, z którym mamy do czynienia na co dzień. Fale podczerwieni wykorzystywane są w szerokim zakresie, poczynając od medycyny, a kończąc na budownictwie. Znajdziemy je min: w noktowizji, w balistyce, w pomiarze odległości, w zdjęciach satelitarnych, w obserwacji kosmosu, w fizjoterapii, a także w coraz bardziej popularnym i docenianym ogrzewaniu na podczerwień oraz w wielu innych aspektach życia.





Ogrzewanie na podczerwień to świetny sposób zarówno do dogrzewania pomieszczeń, jak i do stosowania jako główne źródło grzewcze budynku. Sprawdzą się tutaj folie i maty grzewcze na podczerwień stosowane jako ogrzewanie podłogowe, z tym że instalacja tego systemu nie wymaga dużych remontów. Takie maty można zastosować w momencie np. wymiany paneli podłogowych czy kafelek. Warto tutaj podkreślić, że takie ogrzewanie nie wysusza powietrza, ani nie unosi kurzu i pyłków z podłogi, dlatego jest szczególnie zalecane dla alergików.


Przeczytaj też: Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?


Innym rozwiązaniem są grzejniki na podczerwień w formie nowoczesnych, minimalistycznych paneli, które można zamontować na ścianie, suficie lub pozostawić w formie wolno-stojącej. Najczęściej stosuje się je jako uzupełnienie ogrzewania głównego, ale nie tylko. Mogą także stanowić główne źródło grzewcze. Rozwiązanie to jest niezwykle szybkie i łatwe w montażu oraz zapewnia szeroki zakres zastosowania.



5. PODSUMOWANIE

Terapia ciepłem to samo zdrowie! Zastosowanie podczerwieni jest zbawienne dla naszego organizmu, dostarczając świetne samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz wspomagając tradycyjne formy leczenia. Wykorzystanie fal podczerwonych pozwala przezwyciężyć wiele problemów zdrowotnych. Dzięki nim możemy leczyć wiele dolegliwości, które utrudniają naszą jakość życia. Warto więc rozważyć zastosowanie terapii podczerwienią w trakcie leczenia lub dbania o urodę, czy też ją spożytkować, uczestnicząc w zabiegach relaksacyjnych.



Kontakt z doradcą

Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera