Oczyszczacze powietrza - na co zwrócić uwagę przed zakupem



Na rynku znaleźć można całą gamę różnego rodzaju oczyszczaczy powietrza. Producenci i importerzy prześcigają się w promowaniu swoich produktów jako najbardziej odpowiednie, przypisując im wiele wręcz kosmicznych funkcji, które czasami mają niewiele wspólnego z przeznaczeniem, jakie te urządzenia mają spełniać. W niniejszym artykule wytłumaczymy, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza. Mamy również nadzieję, że artykuł pozwoli obalić wszechobecny stereotyp, zgodnie z którym oczyszczacze powietrza to urządzenia likwidujące tylko i wyłącznie smog.




Co nas tak naprawdę truje?

W obecnych czasach poważnym problemem wpływającym na nasze zdrowie jest smog powstający w wyniku niewłaściwego ogrzewania budynków czy chociażby coraz większej ilości samochodów. Problem smogu odczuwają nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również mieszkańcy małych miejscowości, gdzie systemy ogrzewania odbiegają znacznie od obecnych standardów. Kolejnym problemem mającym niewątpliwie wpływ na obniżenie naszej odporności są wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby, wirusy, drobnoustroje czy chociażby metale ciężkie znajdujące się w powietrzu.



O ile ze smogiem można walczyć globalnie poprzez wprowadzanie wielu restrykcji mających na celu ograniczenie emisji, o tyle w przypadku bakterii i wirusów nie ma takiej możliwości, gdyż ich natężenie jest uzależnione od warunków lokalnych, takich jak chociażby stan techniczny pomieszczeń mieszkalnych czy regionalne infekcje. Wiele badań prowadzonych w ostatnich latach wskazuje, że wbrew panującej opinii dużo groźniejsze od smogu są właśnie wszelkiego rodzaju bakterie, drobnoustroje i wirusy. Dlaczego zatem wiele firm wskazuje oczyszczacz powietrza jako urządzenie służące jedynie do obniżenia poziomu pyłów takich jak chociażby PM2,5 i nie wspomina o możliwości usuwania przez te urządzenia bakterii i wirusów?

Otóż dlatego, że rynek obfituje w rozwiązania które po prostu takich funkcji nie posiadają.





Jakie funkcje powinien posiadać dobry oczyszczacz powietrza?



Pierwszą czynnością przy wyborze oczyszczacza powinno być dokładne przeanalizowanie wszystkich jego funkcji oraz rodzajów usuwanych zanieczyszczeń. Każdy oczyszczacz dostępny na rynku posiada specyfikację z której powinno wynikać jakie filtry i urządzenia wspomagające oczyszczanie posiada. Niestety rzadko się zdąża aby opis produktu posiadał wskazówki, za jakie zanieczyszczenia odpowiada konkretny rodzaj filtra. Z tego tez powodu przedstawiamy rodzaje dostępnych w oczyszczaczach elementów i ich funkcję.

Filtr wstępny – Jak sama nazwa wskazuje, jest pierwszym etapem oczyszczania. Zatrzymuje duże zanieczyszczenia takie jak kurz, włosy i sierść, przez co przedłuża żywotność dalszych filtrów. Filtr wstępny można płukać pod bieżącą wodą lub odkurzać i nie wymaga wymiany, chyba że dojdzie do uszkodzenia mechanicznego. Zaleca się jego czyszczenie co 2 tygodnie.

Filtr HEPA to kolejny etap oczyszczania powietrza. Filtr wychwytuje cząsteczki o wielkości od 0,1 µm do 0,3 µm ze skutecznością na poziomie 95% oraz cząsteczki o wielkości 0,3 µm i większej na poziomie 99,9%, w tym bakterie, roztocza, grzyby i wirusy. Filtr należy wymieniać w zależności od intensywności użytkowania co roku lub maksymalnie co 2 lata. Zalecane jest również odkurzanie co około 2 miesiące. Nie dopuszcza się jednak czyszczenia pod bieżącą woda lub prania. W przypadku tego rodzaju filtra, warto zaznaczyć, że często producenci wprowadzają użytkowników w błąd, gdyż w specyfikacji technicznej podają nazwę HEPA zaś urządzenie w rzeczywistości wyposażone jest w filtr EPA czyli o dużo gorszej skuteczności filtracji i redukcji zanieczyszczeń. Te dane łatwo zweryfikować pytając konkretnego sprzedawcę o klasę filtra.

Oczyszczacz powietrza marki Belloni Morini

Filtry do oczyszczaczy powietrza

Filtr węglowy to kolejny etap oczyszczania. W urządzeniach oczyszczających powietrze znaleźć można rożnego rodzaju konstrukcje filtrów węglowych, jednak najbardziej skutecznymi są te posiadające sypkie złoże. Struktura węgla wiąże związki chemiczne, metale ciężkie oraz gazy zawieszone w powietrzu likwidując nieprzyjemne zapachy. Filtr należy wymieniać wraz z filtrem HEPA z cyklicznością co rok lub dwa lata. Wskazane jest cykliczne wystawianie filtra na działanie promieni słonecznych co czasowo zwiększa jego skuteczność.

Lampa UV - Likwiduje z powietrza  bakterie i wirusy, niszczy struktury organiczne DNA i RNA bakterii.

Jonizator - Generuje jony ujemne poprawiające samopoczucie oraz pozytywnie wpływające na zdrowie. Ponadto jony naładowane ujemnie przyciągają dodatnie cząstki (np. kurz, pył) tworząc większe aglomeraty, które nie są w stanie utrzymać się w powietrzu i wytrącają się.

Nawilżacz powietrza - Część oczyszczaczy na rynku posiada również funkcję nawilżania. Takie rozwiązanie jest o tyle przydatne, że w jednej obudowie mamy tak naprawdę 2 urządzenia, tzn. oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza. Rozwiązanie jest warte uwagi ale pod warunkiem, że mamy do czynienia z nawilżaniem ewaporacyjnym, tzn. urządzeniem które w sposób grawitacyjny rozprowadza parę bez jej sztucznego rozbijania na zbyt małe cząstki . Odradzamy stosowanie nawilżaczy ultradźwiękowych i parowych, które z powyższego względu mogą powodować przedostawanie się do płuc niebezpiecznych bakterii i wirusów.


Czy są na rynku produkty spełniające wszystkie wymogi?

Na rynku jest kilka produktów które posiadają rozwiązania opisane w niniejszym artykule. Warto jednak zaznaczyć, że koszt takich urządzeń zazwyczaj jest bardzo wysoki. W ofercie naszej hurtowni znajdą Państwo urządzenie o doskonałym stosunku ceny do jakości. Oczyszczacz powietrza Belloni Morini posiada filtr wstępny, wysokiej jakości filtr HEPA 13, filtr węglowy z sypkim złożem, lampę UV, jonizator oraz nawilżacz ewaporacyjny.

Zapraszamy do rozmowy telefonicznej z jednym z naszych doradców techniczno-handlowych.



Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera