Uchwała antysmogowa
Co nas tak naprawdę truje?

Coraz mniej czasu, mają użytkownicy 10-letnich lub starszych kotłów i pieców na paliwa stałe, by je wymienić. Zapis uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2022 roku brzmi jasno: korzystanie z nich będzie nielegalne! 

Uchwała antysmogowa dotycząca ograniczeń w użytkowaniu źródeł wykorzystujących paliwa stałe stanowi, że piec należy wymienić kolejno w następujących regionach do dnia:

 • śląskie, podkarpackie – 01.01.2022r.
 • świętokrzyskie – 01.07.2023r.
 • łódzkie, małopolskie, mazowieckie – 01.01. 2023r.
 • kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie – 01.01.2024r.
 • dolnośląskie – 01.07.2024r.
 • pomorskie – 01. 09. 2024r.
 • lubuskie – 01.01.2027r.

 

Co uchwała antysmogowa oznacza dla zwykłego użytkownika kotła na węgiel?

Każdy, kto ma tzw. kopciucha, czyli np. stary piec czy kocioł węglowy, jest zobowiązany do jego wymiany na nowy, co najmniej 5 klasy.

Jesteśmy więc po to, aby pomóc zastosować inne rozwiązania - bardziej ekologiczne źródło ciepła, takie jak:

 

Na wymianę pieca pozostało niewiele czasu!

Uchwała, która ma wyeliminować zatruwające powietrze urządzenia grzewcze, dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Regulacjom, które wprowadza uchwała muszą podporządkować się osoby prowadzące działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właściciele budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty, samorządy lokalne.

Jak już nadmieniliśmy na początku, termin wymiany pieca lub kotła zależy od czasu jego użytkowania. Najstarsze kotły kopciuchy, czyli ponad 10-letnie lub urządzenia pozbawione tzw. tabliczki znamionowej muszą być wymienione do końca przyszłego roku.

Na wymianę pozostałych jest nieco więcej czasu. Terminy ich wymiany określa uchwała antysmogowa:

 • Kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca 2021 roku;
 • kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku;
 • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku;
 • kotły klasy 3 i 4 należy wymienić do końca roku 2027.

 

Skąd wziąć fundusze na wymianę kotła?

W 2018 roku ruszył rządowy Program Czyste Powietrze, który oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie dotyczy szczególnie wymiany starych i nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które będą spełniać najwyższe normy jakości wraz z przeprowadzeniem niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Dotacja, w zależności od dochodów, dla słabiej zarabiających może wynieść nawet do 37 000 zł. Szczegółowe informacje o wsparciu można uzyskać na stronie internetowej programu https://czystepowietrze.gov.pl, dzwoniąc na ogólnopolską infolinię (tel. 22 340 40 80)

 

Fundusze na program Czyste Powietrze


Jakie będą skutki, gdy nie zdążymy wymienić starego pieca?


Kto nie zastosuje ograniczeń, nakazów lub zakazów uchwały antysmogowej, podlega karze grzywny od 500 do 5.000 zł. Sankcje stosowane w przypadku naruszenia postanowień uchwały określone zostały w art. 334 Prawa ochrony środowiska, który stanowi, że „kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych np. w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny”. Przypomnijmy raz jeszcze zgodnie z uchwałą antysmogową kotły i piece na paliwo stałe eksploatowane powyżej 10 lat trzeba jak najszybciej wymienić!

Wdrożenie programu „Wymiany pieców”, obejmuje:Dlaczego warto wymienić stary piec na nowy?

Hurtownia instalacyjna swatt.pl  oraz wykwalifikowana kadra służy pomocą - doradzimy, na co można wymienić stary kocioł, by jak najwięcej na tym skorzystać. Posiadamy w swej ofercie wiele różnych rozwiązań, które pomogą podjąć decyzję o zmianie jakości swego życia!

Jeśli, więc dalej wahasz się przy podjęciu decyzji na jaki system grzewczy się zdecydować, by był, jak najbardziej dla Ciebie oraz Twojego budżetu odpowiedni, to wiedz, że wymiana kotła w dużym stopniu przyczyni się do usprawnienia instalacji grzewczej, a więc także do redukcji kosztów ogrzewania domu. Zmniejszenie, bowiem kosztów ogrzewania to główny, ale niejedyny powód, dla którego warto wymienić stary kopciuch na nowoczesny system grzewczy.

Kolejnym argumentem, który przemawia za zmianą to komfort życia wynikający z możliwości oddychania powietrzem niezanieczyszczonym, bo przecież zdrowie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze!


Potrzebujesz niezawodnego kotła gazowego?

Chcesz wymienić stary piec węglowy na nowoczesny, spełniający wszystkie normy ekologiczne?

A może interesuje cię ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła?

Podpowiemy, doradzimy, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze!

 

Zapraszamy do rozmowy telefonicznej z jednym z naszych doradców techniczno-handlowych.
Kontakt z doradcąChcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera