Bądź EKO


Świat, w którym żyjemy, coraz bardziej zmaga się z kryzysem klimatycznym. Z roku na rok nasza planeta jest coraz bardziej zanieczyszczona. Starajmy się dbać o nasze naturalne środowisko. Istotne i ważne są rozwiązania systemowe, ale najprościej zadbać o naszą wspólną planetę, zaczynając od siebie. Możemy mieć duży wpływ na swój ślad węglowy, przyczyniający się na ogólny kryzys klimatyczny. Posiadając dom jednorodzinny, jednym z proekologicznych działań może być zakup pompy ciepła powietrze – woda do c.w.u. z zasobnikiem.



SPIS TREŚCI:


1. Jak działa pompa ciepła typu powietrze – woda do c.w.u?
2. Dlaczego pompa ciepła z zasobnikiem c.w.u. jest najczęściej kupowanym urządzeniem?
3. Po co nam zasobnik w pompie ciepła do c.w.u. i jak go dobrać?
4. Na czym polega instalacja pompy ciepła do c.w.u. i na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?
5. Zalety pompy ciepła do c.w.u.
6. Podsumowanie



Jak działa pompa ciepła typu powietrze - woda do c.w.u.?



Pompy ciepła powietrze - woda bazują na cieple powietrza. Urządzenie ochładza otaczające powietrze, pobierając ciepło, którym podgrzewa ciepłą wodę użytkową znajdującą się w zasobniku. Ciepłą wodę użytkową można czerpać z armatury łazienkowej, czyli elementów wyposażenia przeznaczonych do dystrybucji bieżącej wody, takich jak krany czy prysznic.

Upraszczając, pompa ciepła działa jak zwykła lodówka, tylko odwrócone są jej role. Głównym jej elementem, podobnie jak w lodówce jest sprężarka (to serce pompy), skraplacz, zawór rozprężny oraz parownik. Dzięki swojej prostej konstrukcji i produktywnemu działaniu, pompy ciepła działają w podobny sposób jak typowe urządzenia elektryczne, zużywając podczas swojej pracy kilkukrotnie mniej energii. Pompy ciepła do c.w.u. mogą zastąpić systemy wykorzystujące paliwa kopalne, stając się produktami przyjaznymi środowisku.


Przeczytaj też: zasada działania i rodzaje pomp ciepła.





Dlaczego pompa ciepła z zasobnikiem c.w.u. jest najczęściej kupowanym urządzeniem?



Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej z zasobnikiem jest najczęściej kupowanym produktem z dostępnych, różnorodnych pomp ciepła oferowanych na rynku. To najbardziej znany produkt wśród nabywców.

Zakup pompy ciepła z zasobnikiem to prosty, szybki i ekonomiczny sposób na pozyskanie ciepłej wody użytkowej, gdzie kluczowym elementem jej podgrzewu jest pompa ciepła, zintegrowana z zasobnikiem, w którym znajduje się także grzałka elektryczna. Grzałka elektryczna załączy się jedynie w przypadku zapotrzebowania przez użytkownika na szybsze pozyskanie ciepłej wody użytkowej lub kiedy pompa nie będzie w stanie samodzielnie osiągnąć żądanych parametrów (kiedy temperatura powietrza jest zbyt niska lub kiedy temperatura wody jest zbyt wysoka).

Urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie posiadamy instalacji C.O. lub instalacji solarnej. Taki system podgrzewu wody użytkowej jest ekologiczną alternatywą do tradycyjnych sposobów ogrzewania, jakim są urządzenia grzewcze z wykorzystaniem paliwa stałego. Pompa ciepła przetwarza energię potrzebną na podgrzanie wody użytkowej w sposób ekologiczny i energooszczędny.


Przeczytaj też: Pompa ciepła – zużycie prądu.





Po co nam zasobnik w pompie ciepła do c.w.u. i jak go dobrać?



Zasobnik służy do magazynowania wody użytkowej (nie posiada wężownicy ani płaszcza grzewczego), najczęściej zaopatrzony jest w grzałkę, dzięki której podgrzewając wodę, staje się niezależnym od kotła na paliwo stałe.


Przeczytaj też: Jak pompa ciepła podgrzewa wodę?



Wielkość zbiornika dopasowujemy do swoich indywidualnych potrzeb, należy tutaj brać pod uwagę ilość użytkowników mieszkających w danym gospodarstwie. Im większa ilość osób przypada na gospodarstwo, tym większy litraż zbiornika będzie nam potrzebny. Zakłada się, że szacunkowo, średnio na jedną osobę przypada ok. 40 litrów wody użytkowej.


Przeczytaj też: Jak dobrać zasobnik ciepłej wody użytkowej do pompy ciepła?



Pompa ciepła do c.w.u. z zintegorwanym zasobnikiem wody zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym, w domu jednorodzinnym.

Model domu jednorodzinnego stojący na wyciągniętej ręce.



Na czym polega instalacja pompy ciepła do c.w.u. i na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?



Zastosowanie pomp ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej to przede wszystkim budownictwo jednorodzinne.


Przeczytaj też: Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?



Instalacja często polega na zastąpieniu dotychczasowego zbiornika ciepłej wody użytkowej (bojlera elektrycznego) i wstawieniu pompy ciepła wewnątrz budynku. Instalacja urządzenia wymaga przyłączy hydraulicznego i elektrycznego, zastosowania systemu zasysania powietrza, jak i odprowadzania skroplin, które powstają w wyniku procesu skraplania wilgoci zawartej w powietrzu.

Powietrze do pompy ciepła zasysane może być z pomieszczenia, w którym urządzenie stoi (należy przy tym pamiętać, że musi ono być odpowiednio wentylowane) lub z zewnątrz budynku poprzez system kanałów. Bardziej produktywnym rozwiązaniem, również dla budownictwa jednorodzinnego jest zamontowanie pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej poprzez zastosowanie systemów kanałowych. Powód zastosowania takiego rozwiązania jest bardzo prosty, otóż w okresie jesienno – zimowym nie wyciągamy ciepła z pomieszczenia, czyli nie ochładzamy sobie miejsca, w którym urządzenie jest zamontowane. Dzisiejsze pompy ciepła do c.w.u. pracują do temperatury -5°C powietrza zasysanego.


Przeczytaj też: Montaż pompy ciepła – 3 najczęściej popełnianie błędy.




Zalety pompy ciepła do c.w.u.



Głównymi zaletami pomp ciepła z zasobnikiem do podgrzewu ciepłej wody użytkowej jest nieskomplikowany montaż oraz niskie koszty eksploatacji. To najbezpieczniejszy sposób ogrzewania wody użytkowej.

Nabycie tego sprzętu, jest ekologicznym i energooszczędnym zakupem, który w znacznym stopniu pracuje dzięki odnawialnym źródłu energii, jakim jest powietrze. Jest to inwestycja na lata, która w efektywny i w wygodny sposób zaopatruje nas w ciepłą wodę użytkową praktycznie przez cały rok, przy znacznej oszczędności kosztów energii. Produkowanie ciepłej wody może odbywać się nawet przez 90% dni w ciągu roku.

To urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej, o wartościach od A+ do A+++. Dużą korzyścią zakupu urządzenia o niskiej wartości energetycznej, jest również skorzystanie z rządowego programu dofinansowania, dzięki któremu koszt zakupu sprzętu znacznie się obniża.




Podsumowanie



Posiadając pompę ciepła powietrze – woda do c.w.u. z zasobnikiem masz wpływ na nasze środowisko. Powietrze, które jest niewyczerpalnym źródłem energii, pozwala produkować ciepłą wodę użytkową praktycznie przez cały rok. To doskonałe rozwiązanie niskoemisyjne, do swego działania wykorzystuje 25% energii elektrycznej oraz 75% powietrza zewnętrznego. Jest to urządzenie zmniejszające uzależnienie od paliw kopalnianych, które w ostatnich czasach wzrosły i mają negatywny wpływ na środowisko poprzez emisję gazów cieplarnianych, takich jak CO2.

W ofercie naszego sklepu posiadamy zarówno pompy ciepła z zasobnikiem, jak i pompy ciepła c.w.u. bez zasobnika renomowanych marek. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu:



KONTAKT Z DORADCĄ

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera