Jaki wpływ ma światło na samopoczucie człowieka

 

Ilość światła dostępnego w ciągu dnia ma znaczący wpływ na samopoczucie człowieka. Z dużą łatwością jest to zauważalne w okresie od wiosny do jesieni, gdy światła dziennego jest znacznie więcej z racji dłuższych dni i większego nasłonecznienia, a zadowolenie z życia jest większe.

Sytuacja zmienia się gdy przychodzi okres krótszych i mniej słonecznych dni, okres jesienno-zimowy. W tym okresie, duże znaczenie ma nie tylko oświetlenie naturalne, ale również oświetlenie sztuczne otaczające nas w domu lub w mieszkaniu.



Kobieta w okularach na pełnym słońcu


Jak światło wpływa na organizm człowieka?


Człowiek to skomplikowany organizm, na działanie którego mają wpływ wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Światło jest jednym z takich czynników, który stymuluje produkcję serotoniny.

Serotonina - hormon szczęścia, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za proces zasypiania, kontrolę samopoczucia i nastroju. Poziom tego neuroprzekaźnika ma wpływ również na apetyt. Światło wpływa również na poziom kortyzolu popularnie zwanego hormonem stresu, co przekłada się również na metabolizm, a także samopoczucie człowieka.

Z powyższych informacji nasuwa się tylko jeden wniosek, że światło ma ogromny wpływ na organizm człowieka i jego dobór w domostwach jest bardzo ważną sprawą, nie powinien być bagatelizowany! Oświetlenie wpływa na rytm życia, a jego zaburzenie może mieć szerokie skutki zdrowotne.


Rodzaje oświetlenia

W naszych domostwach mamy do wykorzystania następujące rodzaje oświetlenia:

  • oświetlenie ogólne
  • oświetlenie miejscowe (kierunkowe)
  • oświetlenie dekoracyjne

Rodzaj zastosowanego oświetlenia ma duże znaczenie od pomieszczenia, jego wysokości, powierzchni, ilości okien oraz ich rozmieszczenia, a nawet rozmieszczenia umeblowania.



Oświetlenie ogólne - charakterystyka


Światło dzienne w pomieszczeniach symulujemy za pomocą oświetlenia ogólnego, które stanowi tło dla pozostałych punktów świetlnych. Za pomocą tego rodzaju oświetlenia rozświetlamy pomieszczenie i tu zdecydowanie sprawdzą się oprawy takie jak: plafony, lampy sufitowe, lampy wiszące, żyrandole, reflektorki oraz halogeny sufitowe.

Oświetlenie główne - duży ozdobny plafon sufitowy w salonie

Oświetlenie kierunkowe - złota lampa wisząca nad stołem jadalnianym


Oświetlenie miejscowe (kierunkowe) – charakterystyka


Oświetleniem uzupełniającym oświetlenie główne jest światło miejscowe. Jego zadanie to rozświetlenie przestrzeni w których wykonujemy różnego rodzaju czynności. W zależności od jego intensywności, możemy wpłynąć na samopoczucie i tak ukierunkowane światło o odpowiedniej jasności sprawdzi się przy różnego rodzaju pracach, a dodatkowo da impuls do działania. Natomiast lampy dające łagodne i przytłumione oświetlenie wpływają odprężająco. W tej roli sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampy stojące - podłogowe lub lampy stołowe.




Oświetlenie dekoracyjne (ozdobne) – charakterystyka


Do wyeksponowania detali, struktur ściennych, elementów dekoracyjnych służy oświetlenie dekoracyjne umieszczane w pewnej odległości od oświetlanego elementu, wydobywając barwę oraz kształt oświetlanego przedmiotu. Tu z pewnością sprawdzą się kinkiety, lampy na wysięgnikach czy też dość popularne reflektorki halogenowe.

Oświetlenie dekoracyjne - duża lampa stołowa - czarny reflektor w stylu loftowym



Barwa oświetlenia i jego znaczenie


Przy wyborze oświetlenia zdecydowanie kierujemy się kształtem oświetlenia, jego kolorem i mocą oraz miejscem umiejscowienia. Lecz nie bez znaczenia jest również barwa oświetlenia.

Barwa światła ma duże znaczenie na postrzeganie pomieszczenia oraz przedmiotów znajdujących się w tym pomieszczeniu, ma również wpływ na samopoczucie, i tak może nas pobudzać lub relaksować w zależności od barwy.

W zależności od ilości Kelwinów rozróżniamy następujące barwy oświetlenia:

  • barwa zimna 4600-6500 [K]
  • barwa neutralna (naturalna) 3300 – 4500 [K]
  • barwa ciepła 2200 – 3200 [K]
Barwa światła - schemat


Ciepła barwa światła – zastosowanie

Barwa ciepła zdecydowanie sprawdzi się w lampkach nocnych czy w pokojach dziecięcych. Dość modne staja się lampy z otwartym kloszem lub bez jego zastosowania, w których stosowane są tzw. żarówki edisona. Żarówki te posiadają ozdobny żarnik, który emituje żółtą, relaksująca barwę światła.



Barwa światła naturalna - zastosowanie

Neutralne światło, które stosowane jest coraz częściej ze względu na nowoczesne wzornictwo pomieszczeń o prostym i minimalistycznym wystroju. Naturalne oświetlenie ze względu na swą barwę sprawdzi się w różnych pomieszczeniach takich jak biuro, łazienka czy też salon. Nowoczesne oświetlenie LED sprawdza się doskonale w tej roli i sprawdzi się w domu, biurze oraz hotelu.



Zimna barwa światła – zastosowanie

Ostatnim przedziałem jest oświetlenie o barwie zimnej, które doskonale sprawdza się w salonach makijażu czy gabinetach kosmetycznych, gdyż to światło doskonale oddaje kolory. Sprawdza się w miejscach wykonywania prac biurowych, pozwalając na dłuższe skupienie.



Jaki wpływ na samopoczucie ma oświetlenie – podsumowanie

Jak już wyżej wspomnieliśmy – oświetlenie może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, skupienie, pracę czy wykonywanie codziennych obowiązków. Przy wyborze oświetlenia musimy wziąć pod uwagę powyższe informacje, ale nie zapominając o własnych predyspozycjach, gdyż każdy z nas inaczej postrzega barwę i ma inne przyzwyczajenia.


Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera