Jak dobrać oszczędne oraz zgodne z normami oświetlenie magazynu

Natężenie oświetlenia w magazynie ma znaczący wpływ na sposób wykonania zadania, jego szybkość oraz poprawność, które powinno zostać wykonane w sposób wygodny i bezpieczny. W tym celu należy zapewnić oświetlenie magazynu o pożądanych parametrach, w zależności od miejsca wykonywania zadania.


Oświetlenie magazynu – normy

Europejska Norma EN12464-1 wskazuje, iż natężenie oświetlenia w miejscu wykonywania zadania np. pakowania, powinna wynosić min. 200 lx (obszar zadania wzrokowego). Norma wskazuje również na oświetlenie w obszarze bezpośredniego otoczenia, które może być mniejsze, powinno jednak zapewnić równomierny rozkład luminacji w polu widzenia.

Należy również zadbać o wysoką jakość oświetlenia w magazynie, które nie będzie powodowało migotania oraz tworzenia efektu stroboskopowego, co jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w obszarach pracy z ruchomymi obiektami. Efekt stroboskopowy prowadzi do złej oceny wzrokowej obracających się elementów, które podczas pracy mogą zostać postrzegane jako nieruchome.

Dodatkowo rozkład oraz umieszczenie opraw świetlnych i lamp w magazynie powinno być przemyślane, aby nie doprowadzało do oślepiania w miejscu pracy oraz poza jego obszarem.


Norma europejska dot. oświetlania magazynów

Problemy związane z oświetleniem magazynów

Większość magazynów to duże hale doświetlane lub nie światłem dziennym, jednak to nie jedyny problem. Regały wysokiego składowania w magazynach przesłaniają spore przestrzenie, blokując oświetlenie często o niskiej wartości ilościowej oraz niedostatecznych parametrach.


Podstawowe błędy doboru oświetlenia i lamp do magazynu:

  • Niedostateczna ilość światła w przejściach między regałami magazynu, w związku z dość wysoko zawieszonym oświetleniem, nawet tym spełniającym normy, może utrudniać pracę zwłaszcza podczas odczytywania etykiet;
  • Oświetlenie oślepiające zwłaszcza dla kierowców wózków składujących towary w wyższych partiach magazynów, w tym wypadku wszelkie zabiegi ograniczające mogą skutkować niedoświetleniem dolnych partii magazynu;
  • Podwieszane lampy utrudniające pracę w wyższych partiach magazynu, utrudniające układanie towarów na wyższych półkach, zagrożenie rozbicia oświetlenia poprzez przypadkowe zahaczenie o oprawę świetlną;

Są rozwiązania, nie ma problemów! Czyli jak dobrać odpowiednie i energooszczędne lampy do magazynu


Zastosowanie oświetlenia LED do magazynu o odpowiedniej mocy i dostosowanym kącie rozsyłu światła, pozwoli na rozwiązanie problemu doświetlenia magazynu w przejściach między regałami. Należy unikać małego kąta rozsyłu w niskich magazynach, gdyż stworzy to efekt plam świetlnych, nierównomierne oświetlenie nie jest wskazane.

W magazynach, gdzie nie ma możliwości zamontowania lamp sufitowych, sprawdzą się naświetlacze LED, które mogą być montowane w wielu pozycjach, co ułatwia ich zastosowanie na ścianach pod różnymi kontami.

Natomiast poprzez zastosowanie specjalnych regulatorów natężenia oświetlenia, można zmniejszyć problem oślepiania kierowców wózków. Oświetlenie może być regulowane miejscowo, co nie będzie powodowało zaciemnienia obszarów poza pracą wózka.


Magazyn i wózek widłowy z paletą

Optymalny dobór systemu oświetlenia i lamp do magazynu, pozwala na uniknięcie strat energii, wykorzystującego dostępność oświetlenia dziennego poprzez dobór odpowiedniego systemu sterowania oraz regulację natężenia oświetlenia w obszarach o mniejszym zapotrzebowaniu w danych godzinach pracy.

Dodatkowa automatyka sterująca oświetleniem, pozwala na zmniejszenie natężenia światła w obszarach, gdzie dociera światło dzienne lub zapotrzebowanie w danych godzinach pracy jest niższe. Pozwala to oszczędzać nie tylko na rachunkach, ale również na żywotności elementów świetlnych.

Przy doborze oświetlenia do magazynu, należy wziąć pod uwagę nie tylko parametr natężenia oświetlenia, ale również parametr oddawania barw CRI, czy współczynnik olśnienia UGR. Dlatego ważne jest, aby zmniejszenie zużycia energii przez urządzenie oświetleniowe nie pogarszało aspektu percepcji.

Nasz sklep z oświetleniem zapewnia szeroki wybór energooszczędnych systemów oraz opraw świetlnych w korzystnych cenach, w tym lampy przemysłowe czołowych producentów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.


Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl.

KONTAKT Z DORADCĄChcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera