Jak działa zmiękczacz wody i kiedy go stosować




Twarda woda jest przyczyną powstawania nieestetycznego oraz trudnego w czyszczeniu osadu kamiennego na armaturze łazienkowej i kuchennej. Jest też powodem szybciej zużywających się instalacji oraz sprzętów AGD. Aby uniknąć tych problemów, warto zainwestować w dobry zmiękczacz wody. W poniższym artykule wyjaśnimy jak działa zmiękczacz wody, gdzie i jak go zamontować oraz jak dobrać odpowiedni zmiękczacz wody do naszego zapotrzebowania.


Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody wyposażony jest w złoże jonowymienne, które przechwytuje z przepływającej wody kamień (jony wapnia i magnezu) a w jego miejsce oddaje jony sodu. Taki proces powoduje znaczne zmiękczenie, nawet do poziomu kilku stopni. Ponieważ w procesie zmiękczania dochodzi do regularnego zabrudzenia złoża jonowymiennego oraz do jego jednoczesnego wyjaławiania z jonów sodu, konieczne jest cykliczne, automatyczne płukanie złoża jonowymiennego oraz uzupełnianie soli w urządzeniu. Częstotliwość tych procesów zależy między innymi od tego, jak twarda jest woda oraz w jakich ilościach jest ona zużywana przez gospodarstwo domowe.

Przeczytaj też: Twardość wody a mycie, picie i trwałość urządzeń AGD


Gdzie i jak montuje się zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody montuje się na przewodzie zasilającym, przed pierwszym punktem poboru wody. Zazwyczaj jest to pomieszczenie, do którego doprowadzona jest woda sieciowa. Przed urządzeniem należy zamontować filtr wstępny (sprawdź w: filtry do wody), który zabezpiecza urządzenie przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Zaleca się również, aby połączenie zmiękczacza z instalacją wyposażyć w dodatkowe obejście i zawory odcinające, umożliwiające w razie potrzeby odłączenie urządzenia, np. podczas przeglądu.


Schemat podłączenia zmiękczacza wody

7. Zasilanie wody, 8. Próbnik wody - niewymagane, 9. Filtr wstępny, 10. Zmiękczacz wody, 11. Odprowadzenie wody z procesu regeneracji złoża, 12. Odprowadzenie wody z odpływu (przelewu) grawitacyjnego, 13. Dystrybucja wody na instalację wewnętrzną, 14. Zasilanie elektryczne przy użyciu zasilacza, 15. Zawory kulowe odcinające, 16. Woda do celów ogrodowych, 17. Kanalizacja, 18. Zawór przelewowy


Jak dobrać zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody należy dobrać na podstawie pojemności złoża jonowymiennego oraz ilości użytkowników w gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że dla maksymalnie 4 osób wystarczającym rozwiązaniem jest urządzenie o pojemności złoża równej 20 litrów. W ofercie naszej hurtowni swatt.pl znaleźć można odpowiednie rozwiązanie, tzn. Zmiękczacz wody Weber Aqua Soft 20 – R2. Przy większej ilości użytkowników odpowiednim rozwiązaniem będzie z pewnością zmiękczacz wody Weber Aqua Soft 30 V2.

Zachęcamy się do zapoznania z nasza pełną ofertą zmiękczaczy. Na szczególną uwagę zasługują pełne zestawy umożliwiające szybki montaż i uruchomienie urządzenia.


Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera