Program "Czyste Powietrze 2024"



Pod koniec 2018 roku Program ‘’Czyste Powietrze’’ uruchomiono po raz pierwszy, a czas jego trwania przewidziano do końca 2029 roku. Warto tutaj wspomnieć, iż przyjmowanie wniosków oraz umowy o dofinansowanie projektów będą podpisywane do 31.12.2027 roku, a wszystkie prace objęte dofinansowaniem, powinny być zakończone do 30.06.2029 roku.

Program ‘’Czyste Powietrze’’ umożliwia realizację szerokiej gamy inwestycji i mimo możliwości pozyskania środków na wielorakie przedsięwzięcia to dopiero w 2023 roku zaczęto koncentrować się na działaniach mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku. Jest jednym z najbardziej popularnych programów w walce ze smogiem poprzez poprawę efektywności energetycznej oraz modernizację polskich domów.

Wyższe progi dochodowe, wyższe kwoty dofinansowania, krótszy czas oczekiwania na dotację, ale również konieczność wykonania audytu energetycznego w przypadku kompleksowej termomodernizacji to wprowadzone do tej pory zmiany w projekcie. W programie jest również możliwość złożenia dwóch wniosków. Już w kwietniu 2024 rusza kolejny program ‘’Czyste powietrze’’ 2024 - poznajmy jego nowe, najważniejsze zmiany!

Zmiany dotyczące dofinansowania w programie ‘’Czyste powietrze’’ wejdą w życie 22 kwietnia 2024 roku. Natomiast 13 czerwca 2024 roku zakończy się okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych.

SPIS TREŚCI:

1. Dotacje tylko na urządzenia z listy ZUM
2. Weryfikacja pomp ciepła — dodatkowy obowiązek!
3. Nowe zasady przyznawania wsparcia z najwyższego poziomu dofinansowania
4. Na co można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze w 2024 roku?
5. Program ‘’Czyste Powietrze’’ 2024 - dla kogo?
6. Podsumowanie

 


1. Dotacje z programu ,,Czyste Powietrze'' w 2024 roku tylko na urządzenia z listy ZUM!


Główną i jedną z kluczowych zmian w 2024 roku w programie ,,Czyste Powietrze” będą zwiększone wymagania dotyczące urządzeń grzewczych, takich jak: pompy ciepła i kotły na biomasę, takie jak: kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno. Dofinansowania będą możliwe tylko do urządzeń grzewczych, które widnieją na liście urządzeń i materiałów, tzw. liście ZUM. Lista ZUM była dotychczas listą rekomendacji, natomiast od 22 kwietnia 2024 roku dotowane będą urządzenia grzewcze widniejące na tej liście. Plan weryfikacji parametrów użytkowych urządzeń opracował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Lista ZUM dostępna jest pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła typu split.



2. Weryfikacja pomp ciepła - dodatkowy obowiązek w 2024 roku


Wiemy już, że dofinansowanie pomp ciepła będzie możliwe jedynie na produkty widniejące na liście ZUM. Pompy ciepła będą mogły być wpisane na listę ZUM tylko na nowych zasadach, poprzez udokumentowanie wymogów, jakie muszą spełniać oraz wykonaniu odpowiedniego zgłoszenia zgodnie z regulaminem listy ZUM. Weryfikacja pomp ciepła ma na celu niedopuszczenie na rynek tych urządzeń, które nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu, a więc nie spełniają wymagań.

Tak jak nie jest wymagana zmiana wymogów do kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet drzewny w programie ,,Czyste Powietrze’’ 2024, to pompy ciepła widniejące na liście ZUM muszą być poprzedzone badaniami w niezależnym, akredytowanym laboratorium na terenie Unii Europejskiej (UE) lub w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA). Wynik badań powinien być równoznaczny z etykietą energetyczną oraz kartą produktu danego urządzenia.

Do przeprowadzenia badań urządzeń, zobligowani są wszyscy producenci i dystrybutorzy pomp ciepła. Znajdujące się aktualnie na liście ZUM pompy ciepła również będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport badań w niezależnych i akredytowanych laboratoriach. Wyniki dostarczane są do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), prowadzonego przez ZUM.



3. Nowe zasady przyznawania wsparcia z najwyższego poziomu dofinansowania


Możliwość poboru najwyższego pułapu dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” 2024 będzie możliwa tylko jednorazowo na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny znajdujący się w tym budynku. Profitent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, na kolejne budynki otrzyma możliwość dofinansowania tylko z podstawowego poziomu (będzie mógł wnioskować o dofinansowanie w ramach 1 części programu). To kolejna zmiana dotycząca programu ,,Czyste Powietrze” 2024.



4. Na co można otrzymać dofinansowanie w programie ,,Czyste Powietrze'' 2024?


Dofinansowanie z programu ‘’Czyste Powietrze’’ w 2024 roku dotyczy wielu inwestycji, jest to m.in.:

• Wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe (np. węgiel, drewno), jakim jest tzw. kopciuch na nowy efektywny i ekologiczny kocioł - piec centralnego ogrzewania.
• Modernizacja instalacji grzewczej (instalacji CO i CWU).
• Ocieplenie budynku (ocieplenie ścian, stropu, podłogi).
• Wymiana okien, drzwi i bram garażowych.
• Zakup rekuperacji tzw. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
• Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej z przeznaczeniem na autokonsumpcję wytwarzanej energii elektrycznej.

Wsparcie finansowe z programu „Czyste Powietrze” w 2024 roku można również uzyskać na audyt energetyczny pozwalający nabyć kompletne informacje dotyczące najskuteczniejszego ocieplenia budynku, czyli wybrać najlepsze dla domu źródła ciepła. Wybór efektywnego ogrzewania pozwoli płacić niższe rachunki.

                                 

 

Schemat, ile dofinansowania możesz otrzymać w 2024 z programu "Czyste Powietrze".

źródło: PAS



5. Program ''Czyste Powietrze'' - dla kogo?


Rządowy Program ,,Czyste Powietrze” wspiera użytkowników chcących wprowadzić ekologiczne rozwiązania dla swojego domu. Oferta dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” skierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w takim domu z osobną księgą wieczystą. Korzystanie z projektu ,,Czyste Powietrze” to propagowanie odnawialnych źródeł energii i walka ze smogiem.

Formy dofinansowania składają się z trzech dostępnych poziomów dofinansowania:

• Część I (podstawowy poziom dofinansowania)
• Część II (podwyższony poziom dofinansowania)
• Część III (najwyższy poziom dofinansowania)



6. Podsumowanie


Założeniem programu ‘’Czyste Powietrze’’ jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez ograniczenie szkodliwych emisji, które przedostają się do atmosfery w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła i niskiej jakości paliwa. Przedsięwzięcie ma na celu zachęcić społeczeństwo do modernizacji i ekologicznej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne produkty spełniające najwyższe normy wykorzystujące technologie przyjazne dla środowiska.

Znaczące zmiany w programie ‘’Czyste Powietrze’’ w 2024 roku to reakcja na informacje o nieuczciwych firmach oferujących urządzenia sprowadzane z Chin (dotyczy to przede wszystkim pomp ciepła), a konsekwencją ich zakupu są bardzo wysokie rachunki za energię. Wymogi wprowadzenia urządzeń grzewczych na listę ZUM ma na celu ochronę nabywców przed zakupem urządzeń niezgodnych z ich parametrami.

Pamiętajmy też, że pewnym rozwiązaniem, które przyniesie korzyści to docieplony budynek z nowym źródłem ciepła.

Szczegółowe informacje dotyczące dofinansowania programu ‘’Czyste Powietrze’’ w 2024 roku znajdą Państwo na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.



KONTAKT Z DORADCĄ

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera