Jak obniżyć temperaturę w domu bez tradycyjnej klimatyzacji - sposoby

Upały w okresie ciepłych miesięcy są nie do zniesienia, wszyscy szukamy chłodnego miejsca, aby odpocząć. Wiele miejsc takich jak restauracje, bary, hotele wyposażone są w klimatyzacje. Wielu posiadaczy domów, mieszkań decyduje się na instalację klimatyzacji, a jak jeszcze można schłodzić pomieszczenia?

W jaki jeszcze sposób można schładzać mieszkanie czy dom?


Pompa ciepła skuteczny system chłodzenia

Dostępną alternatywą, która w niskiej cenie potrafi nie tylko ogrzać dom, ale również go schłodzić jest pompa ciepła. W pompach gruntowych, urządzenia wykorzystują naturalną niską temperaturę gruntu lub wody do schładzania pomieszczenia.

W tym układzie pracy pompy, wpływ na jej wydajność ma wielkość dolnego źródła ciepła, jego temperatura i czas wykorzystania. Wykorzystując wodę gruntową, zapewniamy sobie w całym okresie letnim dość stabilne źródło chłodu. Inaczej sprawa wygląda z wymiennikiem gruntowym, który w czasie miesięcy ciepłych kumuluje ciepło, a jego moc chłodnicza obniża się z czasem. To, co jest jego wadą w okresie letnim, staje się zaletą zimą, gdyż skumulowane ciepło zostaje wykorzystane do ogrzewania domu. Naturalne chłodzenie to szczególnie tani w użytkowaniu system chłodzenia.

W pompach z możliwością odwrócenia pracy urządzenia, ciepło z powietrza czy gruntu zostaje wykorzystane do chłodzenia.

Sprężarka w pompie ciepła w trybie grzania poprzez specjalny układ wyposażony w zawory tłoczy czynnik chłodniczy do wymiennika ciepła, czynnik skraplając się, oddaje ciepło, które stanowi energię ogrzewającą dom. Stosując w konstrukcji pompy odpowiednie rozwiązania inżynieryjne, ten proces zostaje odwrócony i parownik staje się skraplaczem a skraplacz parownikiem, tym samym obieg czynnika zostaje odwrócony i uzyskujemy tryb chłodzenia aktywnego.

Zastosowanie pompy ciepła wraz z podłogowym systemem ogrzewania do schłodzenia jest dobrym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Pamiętać należy o kontroli punktu rosy, aby nie doszło do wykraplania się wody na powierzchni podłogi. Ze względu na dużą powierzchnię systemu podłogowego oraz koszty obniżenia temperatury w pomieszczeniach w ten sposób ma sens.


Pompa ciepła EcoHeatPro

System rekuperacji - przykładowy schemat w budynku

Rekuperacja — nie tylko wentylacja z odzyskiem ciepła


System wentylacji wyposażony w rekuperator w celu zmniejszenia strat na ogrzewaniu odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje do świeżego powietrza nawiewanego.

Jeśli chodzi o okres zimowy ok, ale co w okresie letnim?

Centrale z odzyskiem ciepła zostały wyposażone w tzw. BY-PASS, zasada działania tego rozwiązania jest prosta i polega na przekierowaniu strumienia powietrza nawiewanego w taki sposób, aby ominąć wymiennik ciepła. Takie rozwiązanie pozwala w okresie letnim na wprowadzenie chłodniejszego powietrza w porach wieczornych lub porannych, z pominięciem wymiany ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego. Oczywiście takie rozwiązanie nie działa jak klimatyzacja, ale pozwala na obniżenie powietrza w porach odpoczynku, co jest znaczącą ulgą w okresie wzmożonych upałów. Bardziej skutecznym rozwiązaniem na chłodzenie pomieszczeń za pomocą wentylacji jest zastosowanie GWC, czyli gruntowego wymiennika ciepła, chłodnic kanałowych wodnych lub freonowych.

Wspomniany gruntowy wymiennik ciepła pozwala na obniżenie temperatury powietrza nawiewanego poprzez właściwości gruntu, temperatura na głębokości 1,5 m utrzymuje się w przedziale 7 – 13 °C. Wymiary GWC należy odpowiednio dobrać do zapotrzebowania wydatku powietrznego budynku, wielu inwestorów decyduje się na umieszczenie wymiennika gruntowego w fundamentach domu, gdyż jego wymiary często mogą stanowić przeszkodę na umieszczenie w otoczeniu budynku. Jeśli są ograniczenia w możliwości zastosowania GWC, z pomocą może przyjść chłodnica kanałowa.

Chłodnica kanałowa montowana za centralą wentylacyjną na kanale nawiewnym, poprzez swoją konstrukcję rurek miedzianych połączonych z aluminiowymi lamelami, które zostały zamknięte w obudowie ze stali ocynkowanej, schładza nawiewane powietrze rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi po pomieszczeniach. Chłodnice zasilane są poprzez wodę schłodzoną przez rewersyjną pompę ciepła lub agregaty z czynnikiem chłodniczym (freon).

Dowiedz się też: Czy rekuperacja jest opłacalna? oraz Jakich błędów unikać przy montażu rekuperacji?



Czy wentylacją można zastąpić klimatyzację?


Wentylacja mechaniczna w założeniu ma spełnić warunek wymiany powietrza i jest tak zaprojektowana, aby spełniać założenia krotności wymian powietrza. Chcąc obniżyć temperaturę w budynku, konieczne jest nie tylko obniżenie temperatury powietrza, ale także zwiększenie wymiany powietrza. Centrale mają swoje ograniczenia wydajnościowe, praca na najwyższym biegu może zwiększać wydatek, lecz generuje również hałas i nie jest zalecana praca w pełnej wydajności. Przy doborze rekuperatora należy uwzględnić pracę z chłodnicą.

Obniżenia temperatury w pomieszczeniach, nie powinno przekraczać różnicy stanowiącej 7°C, między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym, ze względów zdrowotnych. Takie założenia użytkowania wentylacji do chłodzenia pomieszczeń mają sens i zdają egzamin.

W ofercie naszej hurtowni dostępne są także wentylatory i wiatraki stojące w super cenach, idealne na upały!

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera