Ogrzewanie



Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, dla wielu z nas to kolejny sezon grzewczy. Jeśli chcemy by w naszych domach było ciepło, a komfort termiczny nie tracił na wartości zwłaszcza w chłodne, a nawet mroźne dni, należałoby z dużym wyprzedzeniem zadbać o sprawność pracy centralnego ogrzewania w naszych domach czy mieszkaniach.

Konserwacja instalacji C.O.

 

Być może zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest regularna konserwacja oraz ochrona przed zanieczyszczeniami czy korozją układu c.o., jeśli jednak nie mamy wystarczającego przekonania, co do naszych przygotowawczych prac przed sezonem grzewczym, warto poświęcić chwilę na zweryfikowanie swoich działań.

Powszechnie wiadomo, że woda w obwodach zamkniętych (domowych systemach grzewczych) w podczas nieprawidłowego jej uzdatniania, może powodować erozję, korozję oraz osadzenie się kamienia, takie czynniki wpływają niekorzystnie na wszelkie elementy instalacji grzewczej, takie jak np. wymienniki ciepła, rury czy pompy obiegowe.

By zapobiec takiemu stanowi rzeczy, proponujemy stosowanie profesjonalnych preparatów chemicznych, które z pewnością wspomogą pracę zamkniętych układów grzewczych. Warto przy tym pamiętać, że tylko przy regularnym stosowaniu takich środków zaradczych, mamy gwarancję niezawodnego działania systemu centralnego ogrzewania, a co za tym idzie – ciepła oraz komfortu termicznego przez cały okres grzewczy, który często trwa nieprzerwanie, przez wiele miesięcy.

Inhibitor

Preparaty antykorozyjne do instalacji C.O.

Profesjonalne preparaty takie jak inhibitor korozji do instalacji C.O, (dostępny na swatt.pl) stosowany do zamkniętych układów grzewczych, skutecznie oraz łatwo ochroni system centralnego ogrzewania, skutecznie będzie też hamował powstawanie kamienia kotłowego, korozji i zminimalizuje rozwój bakterii w instalacji. Ten uniwersalny produkt, doskonale nadaje się do każdego rodzaju systemu C.O., nawet do systemów, które posiadają także elementy aluminiowe.

Większość prac, które musimy wykonać, aby przygotować się do sezonu grzewczego, nie wymaga wielkich nakładów pracy czy umiejętności, dlatego może się nimi zająć każdy z nas. Jednym z podstawowych zadań, jakie musimy wykonać, a o których często zapominamy to wyczyszczenie kaloryfera. Gromadzący się na nim brud będzie wydzielał nieprzyjemny zapach oraz zmniejszy wydajność grzejnika, a unoszący kurz podczas jego grzania, spowoduje dodatkowy dyskomfort w pomieszczeniu.

Pamiętajmy też, aby podczas sezonu grzewczego kaloryfer nie był przysłonięty meblami – należy je odsunąć wyprzedzając sezon grzewczy. To pozwoli, żeby urządzenie mogło być efektywne podczas swej pracy, co z kolei pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Powietrze w grzejniku

W końcu – grzejnik należy odpowietrzyć. Kiedy kaloryfer jest zapowietrzony, podczas czasie sezonu grzewczego wydobywa dźwięki – gwizdy, szumy oraz bulgotanie, co jest nie tylko mało komfortowe dla naszych uszu, ale oznacza, że grzejnik jest mało efektywny – często na dole jest ciepły, a góra pozostaje zimna.

Jeśli więc nasza instalacja wyposażona została w grzejnik z automatycznym odpowietrznikiem, stosujmy się tylko do wskazówek dystrybutora lub producenta., ponieważ prawidłowo zainstalowany kaloryfer bez odpowietrzacza powinien odpowietrzyć się sam. Jeśli mimo to docierają do nas sygnały świadczące o tym, że grzejnik jest zapowietrzony, powinniśmy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego serwisanta czy instalatora, który poluzuje znajdujący się przy zaworze grzewczym śrubunek.

Odpowietrznik

 

Ciśnienie w instalacji

Kolejną rzeczą, o którą musimy wykonać podczas konserwacji instalacji grzewczej to sprawdzenie poziomu ciśnienia w instalacji. Służy do tego manometr, który umieszczony jest przy kotle. Gdy jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta, należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji, a służą do tego umieszczone przy piecu zawory. Bezzwłocznie należy sprawdzić łączenia instalacji pod kątem ewentualnych przecieków oraz nieszczelności, a gdy pojawią się tego typu problemy, skorzystajmy z pomocy wykwalifikowanego instalatora.


Pamiętaj

Odpowiednie, a co najważniejsze wczesne przygotowanie do sezonu pozwali uniknąć przeróżnych kłopotów, które mogą pojawić się podczas pierwszego uruchomienia instalacji grzewczej, jak i na etapie późniejszej eksploatacji. Konserwacja oraz rozsądne sterowanie systemem grzewczym to podstawowe czynności, jakie należy wykonać, a które sprawią, że nasze grzejniki będą ogrzewały nasz dom przez lata, efektywnie oraz oszczędnie.

Nie zapominajmy na koniec jeszcze jednej ważnej kwestii, na efekt pracy grzejników centralnego ogrzewania nie powinny wpływać negatywnie czynniki zewnętrzne, sprawdzajmy cyklicznie szczelność okien i drzwi, stopień ocieplenia budynku oraz poziom wilgotności.

Zima co roku zaskakuje. Nierzadko okazuje się, że kiedy przychodzą pierwsze mrozy, nasze domy nie są na to przygotowane. A może tym razem zaskoczysz zimę Ty? Znajdź czas, przeglądnij instalację grzewczą, dokonaj kilku niezbędnych napraw a gdy zima zawieje chłodnym powietrzem, usiądź wygodnie w przytulnym i ciepłym pokoju na wygodnej kanapie i ciesz się życiem!

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera