Czy anoda magnezowa to (nie)zbędny element w zbiornikach na wodę?

 

Anoda magnezowa to niewielki, ale zarazem niezbędny element montowany w emaliowanych zasobnikach c.w.u.Warto zatem przyjrzeć się oraz spróbować odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Dlaczego anoda jest istotnym elementem w zbiorniku, jakie jest jej zastosowanie?
  • Jak często wymieniać anodę magnezową?
  • Czy istnieją inne rozwiązania?

Dlaczego anoda magnezowa jest tak istotnym elementem i jakie jest jej zastosowanie?

 

W zasobnikach emaliowanych w wyniku naprężeń spowodowanych zmianami temperatury wody, dochodzi wraz z upływem czasu do powstania mikropęknięć warstwy emalii. W przypadku zastosowania anody magnezowej powstaje reakcja polegająca na zneutralizowaniu mikropęknięcia i zatrzymaniu procesu korozji. Anoda magnezowa wykonana jest ze stopu nieszlachetnego fizjologicznie, nie agresywnego magnezu, który rozpuszcza się w miejscu stali, dzięki czemu zapobiega korozji żelaza. Trzeba zaznaczyć, iż same anody magnezowe są elementami wysoko eksploatacyjnymi, co oznacza, że podlegają cyklicznej wymianie, by spełniały swoją funkcję.

 

Jak często wymieniać anodę magnezową?

Wymiana anody magnezowej jest zależna od wielu czynników, m.in.:

  • zawartości żelaza w wodzie
  • parametrów technicznych (m.in. długość i średnica anody),
  • układu prądów błądzących i pól elektrycznych (jest to zjawisko niekontrolowanego przepływu prądu, czego skutkiem jest postępująca korozja elementów metalowych)

Wielu producentów przypomina i zaleca kontrolować stan zużycia anody magnezowej nie później niż po upływie 2 lat od jej użytkowania. Następne kontrole powinny odbywać się minimum raz w roku.

Anoda magnezowa - jony schemat

 

W przypadku, gdy średnica anody magnezowej jest mniejsza o 1/3 początkowej średnicy, to należy wymienić ją na nową. Nie należy zaniedbywać tej czynności, ponieważ dalsza eksploatacja może spowodować uszkodzenie zasobnika c.w.u. lub pogorszenie się jakości zgromadzonej w zbiorniku wody. Warto także zwrócić uwagę na odpowiedni dobór anody magnezowej do posiadanego zbiornika ciepłej wody użytkowej.

Ponadto, aby pozbyć się brzydkiego zapachu ciepłej wody zaleca się:

  1. Wypłukać oraz dokładnie wyczyścić zbiornik wody.
  2. Podgrzać wodę do minimum 80°C na kilka godzin.
  3. Wymienić anodę magnezową na anodę tytanową.
  4. Dodać niewielką ilość chloru.
 
Wymiana anody magnezowej to warunek konieczny podtrzymania gwarancji zbiornika. Stan anody można sprawdzić samemu, nie ma więc konieczności wzywania fachowej usługi – pamiętać należy, aby tę czynność wykonać najpóźniej 12 miesięcy po rozpoczęciu użytkowania.
 
Znaczne ubytki w strukturze anody magnezowej to sygnał do natychmiastowej jej wymiany.
W innym przypadku, gdy nie nie zauważymy większych zmian, jak zalecają wykwalifikowani specjaliści – anoda może działać właściwie jeszcze przez kolejne 6 miesięcy. Po upływie osiemnastu miesięcy anodę należy bezwzględnie zastąpić nową, aby zachować okres żywotności zbiornika cwu.

 

Czy istnieją inne rozwiązania? Różnice między anodą magnezową a tytanową

Przy wymianie anody magnezowej warto zastanowić się nad alternatywą, mianowicie – anodą tytanową.

Anody tytanowe słusznie nazywane elektronicznymi, to rodzaj anod, które uważane są powszechnie za trwalsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu, są one jednak nieco droższe. Jednak, co istotne – okres żywotności anod tytanowych jest bardzo długi.

Tytanowe anody nie ulegają zużyciu, nie ma więc potrzeby kontrolować ich stanu, a co ważniejsze nie musimy ich wymieniać.

Oprócz ceny, anody tytanowe różnią się od anod magnezowych tym, że muszą być stale podłączone do prądu – wtedy użytkownik uzyska pełną ochronę zbiornika, co niestety generuje dodatkowe koszty utrzymania zbiornika c.w.u.

Jeśli już od dłuższego czasu użytkujesz zbiornik wyposażony w anodę, a jeszcze nie sprawdzałeś jej stanu - zrób to jak najszybciej, a w razie konieczności wymień na nową! Pamiętajmy także, że bez względu na to, jaki rodzaj anody wybierzemy - stosujmy się do zaleceń oraz instrukcji załączonych wraz z produktem.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera