Wodne ogrzewanie podłogowe - Błędy wykonawcze

Od kilku lat wodne ogrzewanie jest chętnie wybieranym systemem ogrzewania podłogowego. Można z pewnością stwierdzić, iż za jego wyborem przemawia komfort użytkowania oraz komfort cieplny, jaki uzyskujemy dzięki temu rozwiązaniu, a materiały wykonawcze dostępne na rynku z pewnością ułatwiły rozpropagowanie tego medium.



Właściwości i zalety wodnego ogrzewania podłogowego


Elastyczne rury dostępne w zwojach, pozwalające na wykonywanie dużych pętli w jednym odcinku bez konieczności wykonywania łączeń w obszarze wylewki zapewniają bezawaryjność. Kolejnym aspektem przemawiającym za zastosowaniem tego systemu jest sama temperatura czynnika grzewczego, która często nie sięga 45oC, co jest zdecydowanym argumentem ekonomicznym przemawiającym za tym systemem. Ekologiczna pompa ciepła w połączeniu z wodnym ogrzewaniem stanowi wręcz idealne rozwiązanie!

Niskotemperaturowe ogrzewanie z komfortem chodzenia po ciepłej podłodze zdecydowanie przemawia do wielu z nas. Wzrost popularności wodnego ogrzewania podłogowego, przyniosło również wiele konkluzji związanych z tym systemem.

Zdecydowaliśmy się na wodne ogrzewanie podłogowego, inwestycja nabiera tempa, rodzą się pytania, czy wszystko jest wykonane prawidło? Czy tak powinno być wykonane?



Rozkład temperaturowy - grafika

Błędy popełniane przy wykonywaniu wodnego ogrzewania podłogowego


Po pierwsze projekt!

Dlaczego, zapyta wielu z nas. Odpowiedź jest prosta — choćby po to, by zaoszczędzić.

Projekt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego nie tylko ukaże jakie parametry powinna mieć instalacja, jaki rodzaj materiałów użyć, jaka grubość wylewki powinna zostać wykonana, ale przede wszystkim pozwoli na oszacowanie kosztów inwestycji i ilość potrzebnego materiału do jej wykonania.


Co powinien zawierać projekt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego?

W projekcie ukazane zostaną rzeczywiste trasy rozłożenia rur, odległości między rurami, dobrane zostaną średnice do parametrów czynnika zasilającego tak, aby nie dochodziło w okresie grzewczym do sytuacji niedogrzania lub przegrzania podłogi i uzyskania efektu rozgrzanych kamieni.

Projekt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego powinien zawierać obliczenia zapotrzebowania cieplnego każdego z pomieszczeń, dobór odpowiedniej automatyki sterującej, obliczone długości pętli oraz ich podział. Projekt instalacji ogrzewania podłogowego przyda się również w przyszłości podczas montowania elementów, które będą potrzebowały mocowania w podłodze. Z pomocą projektu unikniemy uszkodzenia rurek ogrzewania oraz problemów i dodatkowych kosztów z tym związanych.


Na jakim etapie prac wykonać ogrzewanie podłogowe?

Zdecydowanie, układanie ogrzewania podłogowego powinno zostać wykonywane jako ostatnie, po ułożeniu wszelkich pozostałych instalacji. Pozwoli to na uniknięcie uszkodzenia rur podczas wykonywania pozostałych prac. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy tynkarze chodzą po ułożonych pętlach. Po pierwsze, że nie będzie im się wygodnie pracować, po drugie z pewnością dojdzie do uszkodzenia rur grzewczych.


Równomierna grubość jastrychu oraz jego dylatacja

Podłoże pod rozprowadzenie pętli ogrzewania podłogowego, powinno być równe. Różnice poziomów doprowadzą do różnic w grubości wylewki, jej osłabienia oraz nierównomiernego nagrzewania płyty, co zdecydowanie nie jest zaletą.

Podczas wzrostu temperatury płyta pracuje poprzez rozszerzanie się i kurczy podczas ochładzania. Są to podstawowe prawa fizyki i dlatego należy odpowiednio zadbać o dylatację brzegową oraz podziałową. Pamiętać należy również, aby unikać szczelin dylatacyjnych pośrodku pętli — oczyści tam, gdzie jest to możliwe.

Brak lub złe wykonanie dylatacji doprowadzać może do pękania samego jastrychu, jego wypiętrzania, uszkodzenia nie tylko płyty, ale nawet okładzin podłogi. W najgorszej sytuacji może nawet dojść do uszkodzenia rur. Podczas wylewania jastrychu należy dopilnować, aby taśmy dylatacyjne nie podwijały czy załamywały.


Brak próby szczelności instalacji ogrzewania podłogowego

Przed przystąpieniem do wykonania wylewki, za pomocą próby szczelności sprawdzamy instalację. Wielu instalatorów pozostaje przy próbie powietrznej, co nie jest zbyt dobrym wyjściem. Częstym tłumaczeniem takiego zachowania jest obawa przed zamarznięciem wody w układzie, co wydaje się nie uzasadnione, gdyż do takiej próby można zastosować mieszaninę wody i glikolu, jeśli są obawy przed wysokim spadkiem temperatury. Oczywiście po kilkukrotnym płukaniu instalacji pozbywamy się czynnika.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wodną próbą szczelności instalacji ogrzewania podłogowego jest to, iż powietrze posiada inne parametry niż woda, co może doprowadzać do zakłamania pomiarów i nie wykazać wszystkich błędów. Próby dokonuje się kilkukrotnie, zachowując ciśnienie próbne, ostateczne badanie szczelności nie powinno wykazywać znaczących spadków ciśnienia, a tym samym przecieków.


Próba szczelności w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego


Wstępne wygrzewanie podłogówki

Decydując się na wylewkę z podłogowym ogrzewaniem, musimy mieć świadomość, że grubość takiej wylewki jest większa od zwykłej i mieści się w zakresie ok. 6-7 cm. Zwiększona grubość wylewki również zawiera więcej wody, która musi odparować, nim pokryta zostanie płytkami czy panelami podłogowymi.

Wolne wygrzewanie ogrzewania podłogowego przeprowadzenie przez ok. 4 do 5 dni w temp. ok 25oC pozwala na odprowadzenie nadmiernej wilgoci bez uszczerbku dla płyty (wygięcia się brzegów doprowadzając do niwelacji podparcia środka płyty). Dodatkowo poprawia ułożenie rur zwłaszcza tych PEX, które mają znacząco rozszerzalność cieplną w przeciwieństwie do rur PE-RT.

Dowiedz się też: Jakie rury do instalacji wodnej wybrać?



Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego – podsumowanie

Pamiętajmy, że prace związane z wykonaniem podłogowego ogrzewania wodnego w metodzie mokrej, powinny być wykonane przez ekipy posiadające fachową wiedzę oraz zapewniające wysoką staranność. Pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości.

Więcej o metodzie mokrej w ogrzewaniu podłogowym pisaliśmy w artykule: Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Zachęcamy także do odwiedzenia kategorii „Ogrzewanie podłogowe” w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz tam pełny asortyment do wykonania instalacji grzewczej, w tym rury i kształtki pex, rozdzielacze do podłogówkifolia do ogrzewania podłogowego i wiele więcej. Zapraszamy!

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera