Kocioł na paliwo stałe - co musisz o nim wiedzieć?



Wymiana starego pieca na nowy to inwestycja na długie lata, a piece centralnego ogrzewania na paliwa stałe, to urządzenia grzewcze, które wciąż posiadają wielu zwolenników. Są bowiem nadal nie tylko wydajnym, ale i wygodnym w użytkowaniu systemem, który ogrzewa nasz dom. Ponadto rynek produktowy, który dziś obserwujemy, a związany z kotłami na węgiel, drewno i pellet jest zupełnie inny niż ten sprzed kilku lat.

Kotły na paliwo stałe - rodzaje

Najogólniej pisząc domowe kotły na paliwo stałe dzielą się na te, do których opał ładujemy szuflą oraz takie, które wyposażone są w podajnik. W obu grupach istnieją jednak szczegółowe podziały ze względu na konstrukcję, a więc technikę spalania paliwa, a co za tym idzie, jakości emisji zanieczyszczeń.

Rozróżniamy więc kotły na paliwa takie jak:

  • węgiel-groszek (tzw. ekogroszek) do kotłów z podajnikiem;
  • gruby węgiel (orzech lub kostka) do kotłów zasypowych;
  • pellet do kotłów z podajnikiem
  • drewno kawałkowane do kotłów zasypowych lub bardzo wyspecjalizowanych tzw. zgazowujących;
  • różne mniej typowe rodzaje biomasy, jak słoma, wióry, zrębki, pestki owoców itd.

 

Mówiąc dzisiaj o sposobie oraz jego efektywności ogrzewania domu - kotłem c.o. należy mieć na uwadze istotny fakt, że od 1 października 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Według tego przepisu od 1 lipca 2018 r. nie można już sprzedawać kotłów o klasie czystości emisyjnej niższej niż 5. Wymagania te określa norma wg unijnych zapisów PN-EN 303-5

Kocioł c.o. na paliwo stałe 5 klasy Pereko KSM

Wszystkie przepisy związane są z koniecznością ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, szkodzą naszemu zdrowiu. Kotły na paliwo stałe klasy 5 są nadal nowoczesnym, wydajnym i bezpiecznym rozwiązaniem, który przynosi znaczne korzyści wynikające z jego użytkowania. Zatem, jeśli kotły klasy 5 spełniają normy w zakresie wydajności grzewczej, to mają także zastosowanie do wymogów unijnych, w zakresie ograniczeń, które dotyczą emisji oraz produkcji:

  • szkodliwych pyłów,
  • związków gazowych węgla,
  • tlenku węgla.

 

Ta sprawność grzewcza kotła 5 klasy jest znacząco wysoka i przyczynia się do wzrostu komfortu termicznego mieszkańców. Kotły na paliwo stałe dają zatem gwarancję sprawności grzewczej na poziomie minimum 88% dla kotłów o mocy nominalnej 10 kW. Dla porównania np. przeciętny kocioł grzewczy, który nie spełnia wymaganych norm UE posiada sprawność grzewczą nie przekraczającą 50%.

 

 

Kocioł na paliwo stałe z podajnikiem czy zasypowy - jaki wybrać?

Nowoczesne kotły na paliwo stałe, to w większości urządzenia z podajnikiem oraz zasobnikiem paliwa, które wcale nie zajmują więcej miejsca niż modele zasypowe. Takie rozwiązania z powodzeniem zadowolą użytkowników posiadających mniejsze kotłownie. Ponadto zautomatyzowanie kotłów na węgiel-groszek, pelety czy drobną biomasę, oznacza większą wygodę oraz komfort jego użytkowania. Opał uzupełniany jest co kilka dni, a nie kilka razy dziennie. W praktyce sprawność takiego kotła z podajnikiem jest zazwyczaj wysoka, ponieważ nad dozowaniem oraz spalaniem paliwa czuwa zaawansowana automatyka.

 

Zapotrzebowanie na ciepło budynku
Kocioł c.o. na paliwo stałe 5 klasy DEFRO

Zapotrzebowanie na ciepło a dobór kotła na paliwo stałe

Zanim wybierzemy kocioł centralnego ogrzewania, należy rozeznać, jakie projektowe zapotrzebowanie na ciepło posiada nasz budynek. Możemy go ustalić w przybliżeniu. Przyjmuje się, że w dla budynków nieocieplanych, które zostały wybudowane w latach 80 i wcześniej, zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 100 W/m2 powierzchni użytkowej budynku. W sytuacji jeśli będzie to budynek ocieplony, wartość ta wynosi 70 – 80 W/m2. Dla domów wybudowanych niedawno przyjmuje się średnio, że jest to 60 W/m2. Warto także pamiętać, że rzadko będziemy wykorzystywali pełną moc kotła, dlatego przy jego zakupie rozważmy, czy nie lepiej byłoby wybrać taki z nieco mniejszą mocą. Natomiast kocioł przewymiarowany, może sprawiać wiele problemów jak: osadzanie się sadzy, niepełne spalanie paliwa, brak możliwości utrzymania odpowiedniej temperatury, a to z kolei może spowodować awarię urządzenia, czy osadzanie się sadzy w kominie.

 

Kotły jedno czy dwufunkcyjne?

Przy wyborze oraz sposobie zasilania kotła, pamiętać i zdecydować należy o jego pozostałych funkcjach. W szerokiej gamie ofertowej znajdziemy piece c.o. jedno oraz dwufunkcyjne:

  • Kocioł jednofunkcyjny, którego działanie ogranicza się jedynie do ogrzewania pomieszczeń. To urządzenie o niewielkiej mocy, będzie także tańszy w zakupie. Oferty handlowe proponują nam jednofunkcyjne piece na pellet, piece na gaz, olej opałowy oraz piece na ekogroszek i węgiel.

  • Kocioł dwufunkcyjny, dedykowany jest szczególnie dla domów jednorodzinnych, w których służy nie tylko do jego ogrzania, lecz także do podgrzewania wody użytkowej. Takiego typu kotły c.o. stosują tzw. priorytet podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Co oznacza, że jeśli będzie zapotrzebowanie na ciepła wodę, piec ogrzeje ją w pierwszej kolejności. Taki system grzewczy to wygodne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym. Kotły dwufunkcyjne są droższe od jednofunkcyjnych, jednak znacznie zmniejszą rachunki za ogrzewaną wodę, dodatkowo doposażając w bufor ciepła z wężownicą zwiększymy wydajność całego systemu

Alternatywą dla takiego rodzaju kotłów będą podgrzewacze elektryczne, które jednak wiążą się z podniesieniem comiesięcznych rachunków za energię elektryczną.

 

Czym się kierować przy wyborze kotła C.O.?

Aby kocioł c.o. stałe spełniał wymagania użytkownika, zwróć uwagę na poniższe aspekty:

  • wymiary kotła – by zmieścił się w kotłowni,
  • budowa kotła – tylko atestowane blachy i płaszcz izolacyjny,
  • wysoka sprawność cieplna – najkorzystniejsza przy minimum 82%,
  • producent – tylko z doświadczeniem oraz autoryzowanym serwisem,
  • rodzaj palnika – dostosowany do podstawowego paliwa,
  • rodzaj sterowania – najlepiej automatyczny dla tych, co posiadają mniej wiedzy,
  • kierunek wylotu spalin – najlepszy, taki z wylotem dopasowanym do otworu kominowego,
  • sposób podawania paliwa – ślimakowy lub tłokowy,
  • warunki serwisowe – ułatwią oraz przyspieszą naprawę, nawet tą pogwarancyjną,
  • łatwość czynności obsługowych – jak długie oraz czy skomplikowane jest czyszczenie kotła.

 

Podsumowując

Przy wyborze konkretnego kotła grzewczego należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę produktu, ale przede wszystkim jego sprawność, moc oraz rodzaj paliwa.

Pamiętajmy!

Inwestycja w dobrej jakości piec zwróci się w postaci dobrze ogrzanego, domu nawet w największe mrozy, przy jak najmniejszym zużyciu paliwa, a dym wydobywający się z komina będzie mniej szkodliwy dla nas i sąsiadów. Zadbajmy sami, byśmy mogli oddychać świeżym powietrzem nie szkodliwym dla zdrowia dymem.

 

 

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera