Ogrzewanie domu energooszczędnego - jaki rodzaj ogrzewania wybrać

Niewielkie zapotrzebowanie na energię, nie generuje strat ciepła a przy tym ekologiczny i komfortowy to podstawowe zalety domu energooszczędnego. W takim razie czym ogrzewać dom energooszczędny?



Charakterystyka domu energooszczędnego


Przy obecnych materiałach izolacyjnych uzyskanie niskiego współczynnika przenikalności cieplnej przez przegrody nie jest skomplikowaną sprawą. Choć na rynku koszt materiałów jest znaczny, to inwestycja w dobrze zaizolowane przegrody zaowocuje w późniejszym czasie sporymi oszczędnościami.

Dom energooszczędny powinien się charakteryzować współczynnikiem przenikalności cieplnej przez przegrody na poziomie 0,2W/(mkw/rok). Istotna jest również niwelacja mostków termicznych, które mogą doprowadzać do znacznego miejscowego wychładzania, dlatego należy zwrócić uwagę na izolację balkonów, progów drzwiowych, zastosowanie odpowiednich okien oraz odpowiedniego montażu (ciepły montaż), a także wybrać rolety z odpowiednimi, ocieplonymi skrzynkami.

Dom energooszczędny to taki, którego zapotrzebowanie na energię (Euco) mieści się w przedziale od 30 do 70 kWh/(mkw/rok), taką kategoryzację wprowadziła Unia Europejska.


Dom Energooszczędny - charakterystyka, schemat

Energooszczędny system grzewczy - schemat

Energooszczędny system grzewczy – jaki to?


Odpowiedni system grzewczy nie tylko powinien zapewnić odpowiedni komfort cieplny, ale również komfort jego użytkowania, a przede wszystkim korzystać ze źródeł energii odnawialnej (OZE) we współpracy z energią elektryczną. I choć koszty instalacji takich systemów ogrzewania nie należą do niskich, to korzyści w dłuższej perspektywie są znaczne!

W budownictwie tradycyjnym, w którym zapotrzebowanie na energię jest duże, często stosowane są kotły c.o. na paliwo stałe, węgiel, drewno itp.

W domach energooszczędnych, jeśli stosuje się kotły na paliwo stałe, to są to nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności wyposażone w podajnik oraz automatykę sterującą pozwalającą na bezobsługowe użytkowanie. Jednak w większości nowo powstałych lub modernizowanych domach odchodzi się od tego systemu na rzecz takich rozwiązań jak kondensacyjne piece gazowe, pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Podstawową różnicą ogrzewania domu nieocieplonego (tradycyjnego) a domu energooszczędnego to ilość energii, jaką musi dostarczyć system grzewczy do osiągnięcia komfortu cieplnego.

Kolejnym elementem mającym wpływ na koszt ogrzania domu ma system wentylacji. W nowoczesnych domach stosuje się rozwiązania oparte o rekuperatory, które pozwalają na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego do nawiewanego. W tradycyjnej, grawitacyjnej wentylacji ciepło zawarte w powietrzu jest zastępowane chłodnym powietrzem, a dodatkowo kontrola wymiany powietrza jest nieprzewidywalna i zależna od warunków pogodowych.



Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego?


Systemy grzewcze, które sprawdzą się jako ogrzewanie podstawowe w domu energooszczędnym to:

Ogrzewanie gazowe


Jednym z najbardziej popularnych systemów grzewczych to system gazowy. Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne cechują się dużą wydajnością, nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale dostarczają również ciepłej wody użytkowej. Pod względem użytkowania jest to system bezobsługowy, za pomocą automatyki i sterowników kocioł włącza i wyłącza się bez ingerencji użytkownika i dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło. Niewielkie rozmiary pozwalają na zastosowanie bez potrzeby wygospodarowywania specjalnego pomieszczenia (kotłowni), piec może zostać zainstalowany i zabudowany w kuchni lub w łazience a zaoszczędzona przestrzeń może być zagospodarowana na inne potrzeby. Koszt w porównaniu do innych urządzeń nie jest wysoki, co do paliwa sprawa wygląda trochę gorzej. Niestabilność cenowa paliwa może narażać na wysokie koszty. Jeszcze przed kryzysem energetycznym była to doskonała alternatywa, na którą wielu inwestorów się decydowało ze względu na jej zalety, zwłaszcza gdy był dostęp do sieci gazowej.


Ogrzewanie gazowe - przekrój kotła

Elektryczny system grzewczy

Ogrzewanie elektryczne


Folie grzewcze lub maty elektryczne to również dość tani system w wykonaniu, choć zła sława ogrzewania elektrycznego krążąca w internecie mówiąca o wysokich kosztach ogrzewania, nie musi mieć odbicia w rzeczywistości. W dobie fotowoltaiki odpowiednie zbilansowanie instalacji z zapotrzebowaniem elektrycznym systemu ogrzewania może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście problemem staje się przygotowanie ciepłej wody, ale i tu są rozwiązania takie jak pompy ciepła dedykowane tylko do CWU lub zastosowanie bardziej wszechstronnego urządzenia, jakim jest kocioł elektryczny. W domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię nie jest wysokie, więc ilość energii, jaką musi wygenerować system, również nie jest duża. Zawirowania na rynku energii tworzą kolejne atuty przemawiające za tego typu rodzajem systemu ogrzewania. Patrząc na trend światowy, ogrzewanie elektryczne może stanowić główny system w nowoczesnym budownictwie.

Ogrzewanie pompą ciepła


Kolejny system zdobywający rynek ogrzewnictwa stanowią powietrzne pompy ciepła. Ten ekologiczny system grzewczy stanowi coraz większy udział w rynku. Pompy ciepła w klimacie umiarkowanym stanowią doskonałą alternatywę pozyskania ciepła dla domostwa oraz na potrzeby uzyskania ciepłej wody użytkowej. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że takie urządzenie bez prądu nie będzie pracowało, ale stosunek zużycia energii do jej wytworzenia jest znaczny i przemawia za zastosowaniem tych urządzeń. Zastosowanie pompy ciepła z płaszczyznowym ogrzewaniem podłogowym stanowi doskonały system grzewczy. Dzisiejsze pompy ciepła potrafią pracować nawet w temperaturze -25st.C. Dodatkowo urządzenia doposażane są w grzałki elektryczne, co w sytuacjach przekraczających możliwości pozyskania przez urządzenie ciepła z powietrza, pozwala na utrzymanie temperatury grzania. Pamiętajmy również o tym, że ekstremalnie niskie temperatury w Polsce zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli są, to nie trwają długo. Zakup powietrznej pompy ciepła nie jest niski, ale koszty jej zakupu szybko się amortyzują. Dodatkowym atutem jest bezobsługowość tych urządzeń. Na rynku oczywiście są dostępne różne rodzaje pomp ciepła, jednak pompy powietrzne to urządzenia najtańsze w tej rodzinie.


Powietrzna pompa ciepła


Na co zwrócić uwagę wybierając system grzewczy do domu energooszczędnego?


Decydując się na jakikolwiek system ogrzewania, pod uwagę należy brać rodzaj budynku, sposób jego wykonania oraz poziom ocieplenia. Kolejnym aspektem są możliwości użytkowania danego systemu, tzn. czy jest możliwość np. podpięcia się do instalacji gazowej, czy nie ma przeciwwskazań w planie zagospodarowania przestrzennego na zastosowanie danego systemu. Pamiętać należy, że system ogrzewania zwraca się w etapie długofalowym i choć początkowy koszt inwestycji jest wysoki, to okazuje się tani w użytkowaniu. Pod uwagę należy również brać przyszłościowe podejście do klimatu i przyszłości pokoleń, dlatego stawianie na ekologiczne systemy grzewcze jest oszczędnością teraz i inwestycją w przyszłość!

Ze względu na duże zawirowania na rynku energii, nie podejmujemy się wliczenia kosztów użytkowania poszczególnych systemów, gdyż mogłyby być niedoszacowane. Rozsądek podpowiada, że wybór pompy ciepła jest dobrym kierunkiem, dodatkowo zastosowanie fotowoltaiki zabezpiecza nas od strony energii elektrycznej, takie podejście sprawdzi się również przy ogrzewaniu elektrycznym.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera