Dofinansowanie na fotowoltaikę - Program „Mój Prąd”

Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które zyskuje coraz większą popularność. W dobie silnego nacisku na ochronę środowiska, jest to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii, zarówno w gospodarstwach domowych jak i zakładach przemysłowych. Główną zaletą fotowoltaiki jest prosta zasada działania. W konsekwencji, instalacja fotowoltaiczna jest oparta na dwóch głównych elementach (moduły fotowoltaiczne oraz falownik) i kilku pomocniczych (okablowanie, system montażowy, zabezpieczenia elektryczne).

Przede wszystkim, mowa tu o znacznym ograniczeniu rachunków za prąd. Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną, może pokryć większość zapotrzebowania energetycznego budynku. W czasach, kiedy ceny prądu w kolejnych latach są wielką niewiadomą, instalacja fotowoltaiczna jest bardzo rozsądną i przede wszystkim rentowną inwestycją. Co więcej, systemy fotowoltaiczne charakteryzują się bezobsługową pracą i nie generują kosztów eksploatacyjnych. Czynnikiem, który zwiększa opłacalność takiej inwestycji, są z pewnością dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę.

Program "Mój Prąd" - dofinansowanie na fotowoltaikę

Fot. źródło: https://www.gov.pl

Program „Mój Prąd”

Obecnie działa program „Mój Prąd”, który ma na celu zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Obejmuje on koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2 kW do 10 kW. Jak uzyskać dofinansowanie z programu „Mój Prąd”? Kogo obejmuje program i jakie są jego zasady? Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na temat dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”.

Dla kogo jest przeznaczony program „Mój Prąd”?

Beneficjentem programu może być każda osoba fizyczna, która wytwarza energię na własne potrzeby ma zawartą umowę kompleksową (obejmującą wprowadzanie energii do sieci).

Forma i wysokość dofinansowania „Mój Prąd”

Dotacja na fotowoltaikę wynosi do 50 % kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, jednak nie może przekroczyć 5 000 zł.

Jak i gdzie złożyć wniosek na dofinansowanie z programu „Mój Prąd”?

Wnioski na dofinansowanie fotowoltaiki są przyjmowane wyłącznie w formie papierowej. Można je przesłać pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW (ul. Konstruktorska 1, 02-673 Warszawa).

Termin składania wniosków do programu „Mój Prąd”

Wnioski można składać do 20.12.2019 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Kolejna tura naboru wniosków do programu „Mój prąd” ma się rozpocząć na początku 2020 roku. Ważne jest, aby przyłączenie instalacji przez OSD nie zostało wykonane przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie.

Jakie załączniki należy dołączyć do wniosku?

Wzór wniosku o dofinansowanie z programu „Mój Prąd” znajduje się na stronie www.nfosigw.gov.pl. Niezbędne załączniki, które muszą znaleźć się w składanym wniosku to:

- Kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej (z adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”).

- Dowód zapłaty faktury.

- Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Energii, w którym go zainstalowano, opracowane wg wzoru lub równoważne zawierające minimum informacje ujęte we wzorze.

- Oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych dla wnioskodawców Programu priorytetowego "Mój Prąd".

Pozostałe informacje nt. programu

Ważną kwestią jest fakt, iż beneficjenci programu „Mój Prąd” nie są zobowiązani do wykazania dofinansowania w zeznaniu rocznym. Ponadto, należy pamiętać, że przyznanie dotacji wyklucza się z uzyskaniem ulgi podatkowej dla rolników. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie bardzo ważne jest, aby zadbać o kwestie techniczne, ponieważ z udziału w programie może wykluczyć tak błahe przeoczenie jak zbyt duża moc instalacji.

Dużym udogodnieniem jest brak ograniczeń, jeśli chodzi o samo umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej. Może być zamontowana zarówno na dachu budynku jak i na gruncie. Najważniejsze jest, aby była podłączona do licznika dwukierunkowego o odpowiednim punkcie poboru energii. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana własnoręczne (w przypadku posiadania odpowiednich uprawnień). W takim przypadku należy zaznaczyć we wniosku stosowny punkt oraz przedstawić dodatkowy załącznik. Podczas montażu systemu, trzeba zwrócić uwagę na datę produkcji komponentów. Muszą być one wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją. Urząd może skontrolować stan instalacji, nawet po 3 latach od wypłaty dofinansowania.

Fotowoltaika rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Sprawność i jakość poszczególnych komponentów z roku na rok wzrasta. Wdrażane innowacje poprawiają wydajność całych systemów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich gospodarstw domowych. Należy pamiętać, że oprócz korzyści finansowych, fotowoltaika niesie za sobą również te ekologiczne. Takie programy jak „Mój Prąd” zwiększają opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, jednocześnie zachęcając do ochrony środowiska poprzez wytwarzanie czystej energii ze słońca.

HURTOWNIA SWATT posiada w swojej ofercie wysokiej jakości podzespoły składające się na kompletną instalację fotowoltaiczną. Na uwagę zasługuje gwarancja producenta udzielana na same panele fotowoltaiczne, która wynosi 30 lat. W ofercie znajduje się również kilka rodzai inwerterów takich producentów jak chociażby SAJ, FRONIUS, SOFAR. Te ostatnie wyróżniają się gwarancją sięgającą 10 lat. Hurtownia Swatt tradycyjnie umożliwia sprzedaż towarów klientom detalicznym oraz firmom instalacyjnym po założeniu konta firmowego. Wg. Analizy rynku fotowoltaicznego przeprowadzonego na koniec listopada 2019, SWATT posiada najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości ze wszystkich hurtowni instalacyjnych działających na Polskim rynku.

Ze względu na specyfikę montażu fotowoltaiki, oferta skierowana jest w głównej mierze do firm instalacyjnych. Nasi doradcy pomogą dobrać odpowiednie elementy oraz przygotować wyjątkowo korzystna ofertę. Świadczymy również wsparcie techniczne na każdym etapie inwestycji.

Hurtownia Instalacyjna Swatt.pl

Zapraszamy do współpracy:

Adres: ul. Piaskowa 7, 47-400 Racibórz

Tel.: 882 431 730 (infolinia)

E-mail: sprzedaz@swatt.pl

Sprawdź jak dojechać: Hurtownia Instalacyjna Swatt - Racibórz