- today
- label Wiedza
- favorite 8 polubień

Filtry z odwróconą osmozą stosowane są już od wielu lat. Firmy zajmujące się uzdatnianiem wody oferują użytkownikom coraz bardziej nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, a liczba użytkowników zainteresowanych tym systemem sukcesywnie rośnie.
Odwrócona osmoza to popularne rozwiązanie filtracji wody o wielu zaletach, ale nie możemy również zapomnieć o jego wadach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co to jest odwrócona osmoza i czy warto zainwestować w ten system oraz jakie filtry wybrać, aby móc świadomie dokonać najlepszego wyboru, zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.
SPIS TREŚCI:
- Odwrócona osmoza – co to jest i na czym polega?
- Jak działa odwrócona osmoza?
- Zalety odwróconej osmozy
- Wady odwróconej osmozy
- Jaki filtr odwróconej osmozy wybrać?
- Czy warto zainwestować w system odwróconej osmozy?
1. Odwrócona osmoza - co to jest i na czym polega?
Odwrócona osmoza jest procesem filtracji wody kranowej dedykowanej do bezpośredniego spożycia. W procesie tym wykorzystywana jest membrana osmotyczna, przez którą woda przepuszczana jest pod wysokim ciśnieniem, usuwając zanieczyszczenia z wody, zatrzymując większość szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, dając krystalicznie czystą wodę.
W praktyce uzdatnianie wody w procesie odwróconej osmozy to zatrzymywanie mikrozanieczyszczeń na półprzepuszczalnej membranie (membrana oddziela czystą wodę od zanieczyszczeń). Rezultatem procesu odwróconej osmozy jest czysta i zdrowa woda pitna.
2. Jak działa odwrócona osmoza?
Membrana odwróconej osmozy likwiduje z wody sole magnezu i wapnia, przyczyniające się do powstawania kamienia na urządzeniach gospodarstwa domowego. Obecność kamienia w wodzie to powszechny problem w naszych domach. Odwrócona osmoza jest jego skuteczną eliminacją. Proces uzdatniania wody w filtrach odwróconej osmozy pozwala całkowicie usunąć z wody kamień.
Warto wspomnieć, iż odwrócona osmoza nie jest jedynym i wyłącznym sposobem eliminacji kamienia. Można sięgnąć również po skuteczne zmiękczacze wody, one również świetnie usuną kamień z wody. Wytrącający się osad z kamienia widoczny w napojach i daniach nie jest zbyt estetyczny dla naszego oka i z pewnością chcielibyśmy uniknąć efektu w postaci białych opiłków.
Przeczytaj też: Twarda woda w domu? Mamy na to sposób!
Co usuwa z wody odwrócona osmoza?
Odwrócona osmoza oczyszcza zanieczyszczenia, takie jak: sole, metale ciężkie i chemikalia oraz mikroorganizmy wywołujące choroby, w tym: bakterie, wirusy i pierwotniaki. Filtry z odwróconą osmozą eliminują także minerały, takie jak: wapń, fluor, magnez i żelazo.
Czego nie usuwa z wody odwrócona osmoza?
System odwróconej osmozy nie usunie z wody niektórych rozpuszczonych gazów, takich jak rozpuszczony tlen lub dwutlenek węgla. Uciążliwy gaz, jakim jest siarkowodór o specyficznym zapachu zgniłych jaj, również nie zostanie usunięty z wody przez filtry RO. Niektóre pestycydy, rozpuszczalniki i lotne związki organiczne (LZO) również nie są usuwane przez filtry z odwróconą osmozą.
.png)
3. Odwrócona osmoza - zalety
Doskonała jakość i smak wody, wolnej od zanieczyszczeń
Niewątpliwie największą zaletą systemu filtracji odwróconej osmozy jest doskonała jakość wody oraz wysoka skuteczność eliminacji wielu zanieczyszczeń sięgająca nawet 98%. Znacząco poprawia się smak, jak i zapach wody filtrowanej odwróconą osmozą. Woda przefiltrowana jest nieporównywalnie lepsza od tej nieprzefiltrowanej.
Oczyszczona woda doskonale nadaje się do gotowania, stanowiąc idealną bazę do przygotowywanych potraw i napojów. Wiele osób docenia smak herbaty przygotowywanej na bazie wody osmotycznej.
Systemy odwróconej osmozy są szczególnie polecany dla osób, które w codziennej diecie spożywają duże ilości wody, co przekłada się na znaczną oszczędność w domowym budżecie. Dzięki odwróconej osmozie zapłacimy zdecydowanie mniej za oczyszczoną i smaczną wodę. Taka woda idealnie nadaje się do przygotowywania odżywek dla dzieci.
Większa dbałość o środowisko
Odwrócona osmoza to także świetny wybór dla osób, dla których ochrona środowiska jest priorytetem. Redukując zakup plastikowych butelek z wodą pitną, ograniczamy zużycie plastiku, dbając tym samym o środowisko i nasze zdrowie. Działając proekologicznie, mimo że pewna ilość wody jest tracona, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości plastikowych butelek trafiających na wysypiska śmieci.
Skuteczna ochrona urządzeń AGD i instalacji wodnych
Odwrócona osmoza jest także sprzymierzeńcem urządzeń AGD i instalacji wodnych. Woda ta jest miękka, więc na naszych sprzętach nie pojawi się osad ani kamień, nawet pod wpływem wysokiej temperatury. Zamiast używać wody destylowanej do żelazek, parowarów lub ekspresów do kawy, możemy z powodzeniem użyć tej filtrowanej odwróconą osmozą.
Idealna woda do akwarium i podlewania roślin
Woda z odwróconej osmozy jest również idealna do akwarium, gdyż jest miękka i nie posiada chloru ani, żadnych, innych, niewłaściwych substancji mających wpływ na ekosystem roślin i ryb. Woda wodociągowa niefiltrowana wpływa negatywnie na żywotność ryb, gdyż ryby nie lubią twardej wody. A wydatek specjalnie oczyszczonej wody dostępnej w sklepach akwarystycznych nie jest mały. Dodatkowo woda z odwróconej osmozy świetnie nadaje się do podlewania roślin.
Warto także podkreślić, że sam filtr odwróconej osmozy jest łatwy w utrzymaniu, a ewentualna wymiana nie jest skomplikowana i można wykonać ją samodzielnie.
4. Odwrócona osmoza - wady
Mimo wielu zalet systemów odwróconej osmozy nie możemy pominąć też ich wad.
Konieczność regularnej wymiany wkładów
Decydując się na system odwróconej osmozy, przede wszystkim musimy liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi w porównaniu do innych podobnych rozwiązań. Wkłady w systemach odwróconej osmozy nie są wieczne i musimy pamiętać o ich regularnej wymianie. Cykliczny zakup wkładów filtrujących i mineralizujących to niejedyne koszty eksploatacyjne.
Dodatkowe koszty związane z podłączeniem systemu
Odwrócona osmoza wymaga również podpięcia systemu do odpływu kanalizacji, a to może generować kolejne koszty związane z wynajęciem ekipy serwisowej lub hydraulika. Ze względu na dużą dokładność filtracji, filtry kuchenne tego typu powodują odrzut wody do kanalizacji. Odwrócona osmoza potrzebuje cieczy do odprowadzania zanieczyszczeń z membrany półprzepuszczalnej. W nowoczesnych systemach może to być od ok. 2-3 litrów.
Niektóre z systemów potrzebują do działania dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody, który zajmuje trochę miejsca i musimy na niego wygospodarować odpowiednio dużą powierzchnię, co może być wadą systemu, chociaż nie musi, gdyż wiele z modeli dostępnych na rynku, jest naprawdę niewielkich rozmiarów.
Coroczna dezynfekcja systemu
Warto także pamiętać o corocznej dezynfekcji całego systemu celem zachowania wysokiej higieny i bezpieczeństwa filtracji wody. Koszty eksploatacji, nie muszą być wysokie, lecz należy brać je pod uwagę.
Uzupełnianie minerałów
Najbardziej jednak sporną kwestią dla użytkowników rozważających zakup systemu odwróconej osmozy jest możliwość występowania mniejszej liczby minerałów, a nawet ich całkowity brak. Składniki odżywcze czerpiemy głównie z pokarmów i w nich minerały występują w największych ilościach. Spożywając wodę filtrowaną odwróconą osmozą, warto wzbogacić swoją dietę o większą ilość orzechów, warzyw i owoców, aby gospodarka mineralna była na odpowiednim poziomie.
Opłacalnym rozwiązaniem tego problemu jest wybór systemu odwróconej osmozy z możliwością zastosowania funkcji mineralizacji. Wkład mineralizujący uwalnia wiele cennych minerałów, takich jak: wapń, magnez, sód, potas, żelazo, cynk i wiele innych wartościowych minerałów. Zatem jeśli system doposażony będzie dodatkowo we wkład mineralizujący, uzupełni on z powodzeniem utracone cenne minerały.
5. Jaki filtr odwróconej osmozy wybrać?
Niezależnie, na jaki system odwróconej osmozy się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na parę istotnych wytycznych, które z pewnością pozwolą w pełni cieszyć się wybranym systemem.
Wydajność systemu
Przy zakupie interesującego nas modelu zwróćmy uwagę na wydajność systemu. Sprawdźmy, ile litrów wody na dobę lub w ujęciu godzinowym interesujące nas urządzenie jest w stanie oczyścić wodę. Wybierzmy filtry o wydajności wystarczającej dla naszych potrzeb.
Skuteczność filtracji
Równie ważna jest także skuteczność filtracji. Warto sprawdzić, czy produkt posiada oryginalną membranę RO. Tylko taka daje gwarancję właściwej filtracji odwróconej osmozy. Najlepsze z systemów dostępnych na rynku posiadają nowoczesny system wymiany wkładów, co przekłada się na łatwość wymiany akcesoriów bez zbędnych narzędzi. Niewątpliwie warto rozważyć filtry RO, które możemy bezproblemowo samodzielnie wymieniać i łatwo serwisować.
Eksploatacja elementów
Wskazane jest uwzględnienie kosztów żywotności membrany, jak i wkładów, aby mieć obraz całościowych kosztów eksploatacji systemu. Dobrej jakości membrana może działać wydajnie nawet dwa lata, a filtry wymienimy nie rzadziej niż od trzech do sześciu miesięcy.
Cena systemu
Cena systemów RO jest również ważną kwestią przy wyborze konkretnego modelu. Rozbieżność cenowa systemów wynika ze stopnia rozbudowania filtra. Im więcej jest etapów filtracji, tym cena systemów rośnie. Systemy filtrów odwróconej osmozy bardzo dobrej jakości są dopuszczone do kontaktu z żywnością, posiadając certyfikaty PZH.
Każdy z nas może znaleźć produkt odpowiadający naszym potrzebom pod względem gabarytów, etapów filtracji wody i możliwości dodatkowego jej wzbogacenia dzięki wkładom mineralizującym. Nie zaszkodzi sprawdzić opinii o produkcie wśród innych użytkowników interesującego nas modelu.
6. Czy warto zainwestować w system odwróconej osmozy?
Nie każdy z nas lubi wodę kranową, może zwyczajnie nam ona nie smakować. Jej smak jest zależny od naszych preferencji smakowych. Dzięki filtrowaniu wody z kranu neutralizujemy jej smak, zapach i kolor.
Żadne inne systemy filtracji wody nie zostały tak dopasowane do zróżnicowanych oczekiwań użytkowników, jak systemy odwróconej osmozy. Dzięki nim możemy w wygodny i ekologiczny sposób korzystać z pełni bezpiecznej i smacznej wody.
Początkowo wydawać nam się może, iż zakup systemu filtracji odwróconej osmozy może być kosztowny, lecz w dłuższej perspektywie pozwala znacząco zaoszczędzić koszty wydatków za wodę butelkowaną, dlatego warto rozważyć poprawienie jakości wody w swoim domu. Możemy wybrać filtr dopasowany do swoich preferencji i budżetu. Liczba zalet zdecydowanie przewyższa nad wadami. Wybór renomowanej marki produktu pod względem jakości i wydajności będzie inwestycją na długie lata. Mówimy zdecydowane TAK odwróconej osmozie!
Polecamy systemy RO odwróconej osmozy marki USTM. Nasza hurtownia SWATT proponuje dwa interesujące modele: filtr odwróconej osmozy RO PEARL NEW STYLE oraz filtr odwróconej osmozy RO PEARL BLACK STYLE o interesującym designie i świetnych właściwościach.
Systemy RO to nowoczesne i wygodne rozwiązanie do czerpania wody przefiltrowanej prosto z kranu. Wystarczy odkręcić kurek kranu i bezpośrednio korzystać z uzdatnionej wody.
Warto przeczytać:
- Jaka powinna być twardość wody i jej wpływ na konkretne zastosowanie
- Jak oszczędzać wodę? – 4 skuteczne rozwiązania stosowane w nowoczesnych bateriach!
- Jak działa i jak dobrać zmiękczacz wody?
Powiązane produkty
1 480,00 zł (brutto)
Filtr odwróconej osmozy PEARL 600 GPD USTM z czarną wylewką
1 440,00 zł (brutto)
Filtr odwróconej osmozy PEARL 600 GPD USTM z srebrną wylewką
60,00 zł (brutto)
Wkład liniowy mineralizujący L-VITA Q 1/4 Q USTM
80,00 zł (brutto)
Wkład liniowy mineralizujący L-VITA SET 1/4 Q + zestaw montażowy USTM
1 820,00 zł (brutto)
Zmiękczacz do wody WEBER AQUA STANDARD L 25 + 2 x sól + tester wody
1 590,00 zł (brutto)