Jak dobrać zbiornik hydroforowy?



Woda jest życiem, bez której nie istniejemy. Posiadając własne ujęcie wody, a takim są studnie głębinowe (wiercone) lub kręgowe (kopane), stwarzamy wraz z pompą głębinową oraz zbiornikiem hydroforowym samowystarczalny system.

Zbiornik hydroforowy jest ważnym i kluczowym elementem każdej wodnej instalacji zasilającej budynek wodą z własnego ujęcia, dlatego podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania, zwróćmy istotną uwagę na trzy podstawowe elementy takie jak; pojemność, miejsce przyszłej instalacji oraz technologię wykonania. Jeżeli więc chcesz się dowiedzieć jak dobrać zbiornik hydroforowy do zapotrzebowania, na który rodzaj się zdecydować oraz gdzie go zamontować, zachęcamy do przeczytania artykułu.



 SPIS TREŚCI:

1. Dobór zbiornika - Jak dobrać pojemność zbiornika hydroforowego?
        ◦
Konsekwencje źle dobranej pojemności zbiornika
2. Technologia wykonania - Rodzaje zbiorników hydroforowych
        ◦
Charakterystyka, wady i zalety zbiorników przeponowych
        ◦
Charakterystyka, wady i zalety zbiorników ocynkowanych
3. Miejsce montażu - Gdzie umieścić zbiornik hydroforowy i na co zwrócić uwagę?
        ◦ Montaż zbiornika wewnątrz budynku
        ◦ Montaż zbiornika na zewnątrz
Korzyści wynikające z zastosowania zestawów hydroforowych – podsumowanie



1. Dobór zbiornika - Jak dobrać pojemność zbiornika hydroforowego?



Wybór co do zastosowanego zbiornika hydroforowego należy dokładnie przemyśleć już na etapie planowania całego systemu hydroforowego. Istotnym i ważnym elementem jest pojemność zbiornika hydroforowego. Litraż zależny jest od liczby osób, jakie będą z niego korzystać, jak również, w jakim celu wykorzystamy naczynie. Czy będzie to tylko zasilanie systemu nawadniania, chcąc podlać grunty i rośliny lub także będziemy używać zbiornika w celach bytowych?

Wybór pojemności zbiornika hydroforowego jest szczegółowo uzależniony od przeznaczenia wody. Jeśli zamierzamy zużytkować wodę z własnego ujęcia również do picia, to należy zbadać jej jakość (jej właściwości fizykochemiczne). Wybór zbiornika musi być odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb.

Od pojemności zbiornika hydroforowego zależy wydajność całej instalacji. I tak w przypadku użytkowania sprzętu przez jedną osobę to objętość 30 litrów wystarczy. Natomiast użytkowanie wody przez max. 2 osoby w gospodarstwie domowym, to już wartość 100 l. Rodzina licząca od 3 do 5 osób potrzebuje zasobów wodnych w granicach maksymalnej pojemności wynoszącej od 150 l. Pewnikiem będzie zaopatrzyć się w większy zbiornik od 200 do 300 litrów, gdyż naczynie powinno posiadać niewielką nadwyżkę. Stosując zbiornik w gospodarstwach rolnych, pojemność powinna zaczynać się od 500 l.




Konsekwencje źle dobranej pojemności zbiornika hydroforowego



Litraż musi być odpowiednio przemyślany, gdyż zbiornik hydroforowy nie może być zbyt mały ani zbyt duży.

Za mały zbiornik hydroforowy naraża pompę na zbyt częste załączanie się, co nie jest korzystne dla niej samej, jak i dla całej instalacji. Pompa głębinowa lub pompa powierzchniowa ma określoną liczbę załączeń na godzinę (jest to od 10 do 20 załączeń).

Za duży zbiornik hydroforowy dla samej pompy nie jest zły, ponieważ powoduje mniejszą liczbę załączeń, co wydłuża żywotność samej pompy, lecz pogarsza się jakość wody poprzez jej zaleganie we wnętrzu zbiornika. Odkładana woda wytwarza nieprzyjemny zapach, gdyż nie ma odpowiedniej wymiany wewnątrz zbiornika hydroforowego.

Zbiornik hydroforowy


2. Technologia wykonania - Rodzaje zbiorników hydroforowych



Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje zbiorników hydroforowych: zbiorniki przeponowe wykonane z grubej stali węglowej lub ze stali nierdzewnej inox oraz zbiorniki ocynkowane. Wszystkie z nich posiadamy w swojej szerokiej ofercie.

Zbiorniki hydroforowe przeponowe, jak i ocynkowane cieszą się dużą popularnością i każdy z nich ma zalety oraz wady. Potrzeby co do użytkowania zasobników mamy różne. To my musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie użytkowanie sprzętu będzie dla nas najwłaściwsze i najwygodniejsze. Jaki zastosowany materiał do produkcji zbiornika będzie dla nas odpowiedni.



Charakterystyka, wady i zalety zbiorników przeponowych



Zbiornik przeponowy jak sama nazwa wskazuje, zawiera wewnątrz naczynia gumową przeponę, w której gromadzona jest woda i dzięki niej ciecz nie dotyka bezpośrednio ścian zbiornika. Gumowa przepona EPDM wpływa bezpośrednio na jego trwałość, eliminując ryzyko korozji do minimum, jak i oddziałuje na samą jakość wody, nie dopuszczając do bezpośredniego jej zanieczyszczenia. Sama przepona pozwala sprawnie i wydajnie użytkować urządzenie. Po zakupie zbiornik jest gotowy do montażu i zasadniczo jest bezobsługowy. Uzupełnianie poduszki powietrznej wewnątrz zbiornika ciśnieniowego ogranicza się do minimum. Okresowa konieczność kontrolowania oraz uzupełniania ciśnienia to jednorazowy zabieg, który przeprowadzamy co 5 m-cy.

Wadą zbiorników przeponowych, którą nie wszyscy klienci są w stanie zaakceptować, to pękająca gumowa przepona. Membrana po latach może ulec zużyciu i pojawi się konieczność jej wymienienia. Uszkodzoną musimy zmienić, jeśli nadal chcemy korzystać z naczynia. O pękniętej przeponie świadczy fakt niskiego ciśnienia w instalacji oraz brak możliwości dopompowania przepony. Usunięcie usterki to dodatkowy koszt związany z użytkowaniem zbiornika przeponowego.

Warto nadmienić, że zbiorniki przeponowe wykonane ze stali nierdzewnej Inox w porównaniu do tych wykonanych ze stali węglowej posiadają zwiększoną odporność na korozję i są odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych.



Charakterystyka, wady i zalety zbiorników ocynkowanych



Zbiorniki hydroforowe ocynkowane wykonane są z blachy niskowęglowej pokrytej powłoką cynku o uniwersalnym zastosowaniu, charakteryzując się długoletnią żywotnością. Dostępne są w dużych litrażach, co pozwala zastosować je w znacznych instalacjach. Jako jedyne zbiorniki wodno – powietrzne nadają się do montażu w instalacjach, gdzie występują bloki filtracyjne, a woda musi być dodatkowo napowietrzana. Dzieje się tak, kiedy woda zawiera nadmiar manganu i żelaza celem usunięcia jego nadmiaru.

Ze względu na brak przepony woda styka się bezpośrednio z wewnętrznymi ściankami zbiornika, lecz nie wpływa to bezpośrednio na smak i jakość wody dzięki zastosowaniu atestu PZH, w jaki wyposażone są zbiorniki marki Hydro – Vacuum, dostępne w naszej ofercie. Brak przepony w zbiorniku może być jego zaletą, gdyż nie dochodzi do jej uszkodzenia i wymiany, ale może też być dla niektórych klientów wadą, gdyż jej brak wymaga konieczności regularnego uzupełniania powietrza w zbiorniku, co nie jest trudne, lecz trzeba o tej czynności pamiętać. Rurka wodowskazu pokazuje stan wody oraz powietrza w zbiorniku, co jest dużym ułatwieniem.



3. Miejsce montażu - Gdzie umieścić zbiornik hydroforowy i na co zwrócić uwagę?



Kiedy już podjęliśmy decyzję co do wyboru rodzaju zbiornika hydroforowego, musimy dokonać wyboru co do jego ulokowania. Opcje mamy dwie, wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz.



Montaż zbiornika wewnątrz budynku



Wybierając pomieszczenie wewnątrz budynku, najczęściej jest to pomieszczenie gospodarcze, garaż, piwnica lub też inne osobne pomieszczenie. Wybrane miejsce musi spełniać odpowiednie wymogi wentylacyjne, instalacyjne i grzewcze.

  • Temperatura pomieszczenia nie może być niższa niż +5℃ i nie wyższa niż +40℃.
  • Posadzka pod hydrofor powinna zachować 1% spadek w stosunku do kratek kanalizacyjnych.
  • Wysokość pomieszczenia nie może być niższa niż 2,2 m, a jego minimalna powierzchnia musi wynosić 5 m².
  • Wejście do lokum musi być również odpowiedniej szerokości, aby swobodnie wnieść lub wynieść sprzęt.
  • Zbiornik ciśnieniowy ustawiamy w odległości nie mniejszej niż 60 cm od ścian z dostępem do otworu rewizyjnego.
  • Wentylacja musi zapewniać półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
  • Całość instalacji musi być sprawna i wodoszczelna, a drożność instalacji kanalizacyjnej nie może być mniejsza, niż wydajność pompy, aby w razie awarii hydroforu mogła sprawnie odprowadzić wodę.

Takie rozwiązanie możemy zastosować, gdy sprzęt nie jest zbyt głośny lub też mamy odpowiednio dostosowane do tego celu pomieszczenie. Montaż zbiornika hydroforowego wewnątrz budynku pozwoli ograniczyć ryzyko zamarznięcia instalacji wodnej oraz ułatwia przeprowadzenie różnorodnych prac serwisowych i remontowych.



Montaż zbiornika na zewnątrz



W przypadku umieszczenia zestawu hydroforowego na zewnątrz i ze względu na spore wymiary oraz hałas wynikający z pracy pompy dobrym rozwiązaniem i często praktykowanym jest zbudowanie zbiornika betonowego z betonu zbrojonego, izolując go folią przeciwwilgociową i ocieplając warstwą styropianu.

  • Otwór musi odpowiadać odpowiednim wymiarom, aby w razie konieczności można się do niego dostać np.; w razie jego wyczyszczenia
  • Dostęp zabezpieczamy płytą żelbetonową i wodoszczelną pokrywą.
  • Do betonowego zbiornika należy również doprowadzić prąd, który będzie zasilał oświetlenie oraz specjalną grzałkę zabezpieczającą komorę zbiornika przed przemarznięciem. Grzałka dodatkowo podłączona do termostatu włączy się automatycznie, jeśli temperatura powietrza w zbiorniku spadnie poniżej 5℃, chroniąc w ten sposób zbiornik oraz instalację wodną przed zamarznięciem, zapewniając właściwą pracę zestawu hydroforowego w mroźne dni.
  • Aby nie dopuścić do zalania hydroforni, warto wykonać wpust kanalizacyjny. W przypadku, kiedy kanalizacja jest zlokalizowana powyżej dna komory, odprowadzenie wody będzie niestety utrudnione.
  • Przy instalacji zbiornika betonowego warto dodatkowo zadbać o odpowiednią wentylację zapewniającą obieg powietrza dla właściwego chłodzenia silnika pompy.
  • Zbiornik powinien być ulokowany jak najbliżej studni, aby pompa sprawnie pracowała, szczególnie pompa samozasysająca.

Akcesorium do zbiornika hydroforowego.




Korzyści wynikające z zastosowania zestawów hydroforowych – podsumowanie



W połączeniu z pompą głębinową lub powierzchniową o odpowiednich parametrach zbiorniki hydroforowe tworzą wydajne zestawy usprawniające pracę całej instalacji hydroforowej z zastosowaniem wody z własnych ujęć. Zestaw hydroforowy możemy także zastosować w sytuacji, gdy mamy dostęp do sieci wodociągowej, lecz jest w kranie zbyt małe ciśnienie.  Pompa w połączeniu ze zbiornikiem może zasysać wodę nie tylko ze studni, ale również ze zbiorników na deszczówkę.

Użytkowanie zbiorników wraz z pompą i osprzętem to szereg korzyści poprzez usprawnienie pracy zastosowanych pomp oraz zwiększenia komfortu korzystania ze stworzonego zestawu hydroforowego, podczas codziennego użytkowania. Zbiornik hydroforowy utrzymuje prawidłowe ciśnienie oraz zwiększa czynną objętość w instalacji wodociągowej.

Niezależnie jaki zbiornik hydroforowy wybierzemy do swojej instalacji wodnej, pamiętajmy, że jest on ważnym elementem całego układu wodociągowego.

Sprawdź zbiorniki przeponowe i ocynkowane dostępne w naszym sklepie.

Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem naszego sklepu, a w przypadku pytań oraz wątpliwości nasi pracownicy ułatwią państwu wybór odpowiedniego zbiornika hydroforowego z dostosowaniem go do indywidualnych potrzeb.