Bezpieczeństwo dzieci na drodze - odblaskiNieuchronnie zbliża się jesienno – zimowa pora, w której pogoda nie rozpieszcza. Za oknem szaro i nieprzyjemnie, a w dodatku coraz szybciej robi się się ciemno. Nie trzeba tłumaczyć, że warunki takie wpływają na pogorszenie się widoczności na drodze, a rozpoczęty już dawno rok szkolny, skłania do refleksji. Przecież w drodze do szkoły zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw.

3 tysiące wypadków z udziałem dzieci!

 

W takich warunkach wielu kierowców nie zauważa dzieci idących do szkoły odpowiednio wcześnie. W wielu przypadkach niestety kończy się to tragedią. Statystyki przecież nie kłamią – liczba wypadków z udziałem dzieci jest ogromna, to ok. 3 tys. rocznie! Dodajmy, że w wyników tych wypadków niestety ginie ok. 500 dzieci poniżej 14 roku życia!

Sytuacje na drogach są dynamicznie, a w drodze do szkoły wiele się dzieje, więc by tę drogę bezpiecznie pokonać, dzieci muszą potrafić prawidłowo reagować. Często bywa to trudne, gdyż, dzieci nierzadko nie przewidują zagrożenia.

Dzieci są szczególnymi uczestnikiem ruchu drogowego, zwłaszcza w przedziale wiekowym 7-14 lat. To czas, gdy dzieci są ruchliwe, czasem roztargnione i często lekkomyślnie. Dzieci, dlatego czekają na naszą pomoc, by szczęśliwie dotarły do szkoły oraz wyszły z niej bezpiecznie do domu.

Dobrym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym, jest na pewno noszenie elementów odblaskowych.

Dzieci przechodzące przez pasy

 

Dlaczego odblaski?

Posiadają szczególne właściwości – odbijają padające na nie światło, dzięki temu nadjeżdżający kierowcy szybciej zauważą dziecko, zmniejszą prędkość swego pojazdu, a w nagłych sytuacjach zatrzymają się i zmniejszą ryzyko wypadku.

Możemy sami wyposażyć ubrania dzieci w różne elementy odblaskowe, między innymi w nasze opasko-odblaski, które wykonane z zalecanych materiałów łączą wpadające światło w wiązki i odbijają je w zasadzie bez żadnych strat. Dzięki opasce mamy pewność, że odblaski poprawią widoczność naszych pociech na drodze.

Przypomnijmy, ciemnie ubranie powoduje, że dziecko jest widoczne dopiero z bliskiej odległości, przez co kierowcy nie są w stanie wyhamować we właściwym momencie, a tym samym uniknąć wypadku. Przybliżmy zatem odległości, z jakich dziecko będzie widoczne, kiedy ma na sobie odpowiednią odzież czy elementy odblaskowe:

! Dziecko w ciemnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 25 m.

! Dziecko w jasnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 40 m.

! Dziecko w jasnym ubraniu i z odblaskami jest dostrzegalne już z odległości ok. 130–150 m


Dziecko powinno nosić elementy odblaskowe niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza; chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

• Pamiętajmy, zatem, że widoczność dzieci w ruchu ulicznym to niezwykle ważny szczegół.

• Zwiększmy bezpieczeństwo dzieci, przemierzających każdego dnia drogę do i ze szkoły.

• Zaopatrzmy się w widoczne elementy odblaskowe.

Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych – bądźmy widoczni na drodze, lepsza widoczność zmniejszy ryzyko wypadku oraz przygotuje dzieci na krótkie, zimowe dni. Niech droga do szkoły z opaskami odblaskowymi SWATT będzie bezpieczna przez cały rok!