Rodzaje grzejników

Grzejnik (potocznie zwany kaloryferem), którego nazwa wywodzi się od francuskiego słowa fr. Calorifère, to często spotykany w naszych domach i mieszkaniach wymiennik ciepła, który znajduje swe miejsce tradycyjnie na ścianie w okolicy okna.

Te proste w swym działaniu urządzenie przekazujące ciepło z czynnika grzejnego poprzez promieniowanie lub konwekcję, dzielimy ze względu:

  • na materiał, z którego są wykonane — grzejniki aluminiowe, żeliwne i grzejniki stalowe
  • sposób przekazywania ciepła — płytowe, czołowe i konwektorowe
  • wygląd — tradycyjne, ozdobne, kanałowe i drabinkowe.

Projektanci starają się, aby element grzejny zdobił pomieszczenia. Dostępne obecnie kształty oraz kolory pozwalają na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Nadają pomieszczeniu nie tylko komfort cieplny, ale również charakter. Oczywiście dostępne są również takie, które po instalacji są zupełnie niewidoczne.


Podział grzejników (kaloryferów) ze względu na funkcjonalność i materiał


Grzejniki płytowe

W nowo powstałych lub remontowanych obiektach często spotykane są grzejniki płytowe. Element grzejny stanowią warstwy płyt tworzące panele, pomiędzy którymi umieszczony jest radiator.

Zaletą tego rozwiązania jest szybko nagrzewający się grzejnik i łatwość kontroli temperatury poprzez małą pojemność wodną.

Przy ich wyborze należy uważać na jakość. Niska (cienka blacha) może przyśpieszać korozję, to główna wada tego rozwiązania.

Grzejniki płytowe ze względu na duże opory przepływów nie nadają się do instalacji grawitacyjnych, jednocześnie nie powinny być stosowane w instalacjach otwartych, gdzie woda ma styczność z powietrzem, zwiększa to podatność na korozję. Zaletą jest gładka powierzchnia grzejników stalowych, ułatwia utrzymanie ich w nienagannej czystości.

Możliwości obróbki stali pozwalają na kreatywne rozwiązania przy tworzeniu różnego rodzaju kształtów, np. grzejniki łazienkowe typu drabinka, stanowią niezastąpioną suszarkę na ręczniki czy szlafroki. Możliwość uzupełnienia drabinki w grzałkę, pozwala na użytkowanie jej bez głównego systemu grzewczego poza sezonem grzewczym.


Grzejniki żeliwne

Żeliwne grzejniki (członowe), często spotykane w budownictwie pamiętającym czasy PRL. Elementy grzejne przez wielu zasłaniane drewnianymi konstrukcjami, czy malowane ze względu na dość surowy wygląd i chropowatą powierzchnię utrudniającą utrzymanie czystości na ich powierzchni.

Jedni ich nienawidzą, drudzy wręcz uwielbiają za charakter, jaki nadają pomieszczeniom o wyszukanym stylu. Proste grzejniki żeliwne charakteryzujące się modułową budową, w łatwy sposób pozwalają zwiększyć moc grzejną przy niskim wkładzie finansowym, bez potrzeby wymiany całego grzejnika. Bardziej wyszukane modele mogą nas zaskoczyć ceną, która sięgać może nawet kilku tysięcy złotych za grzejnik.

Niedoceniane grzejniki żeliwne mają bardzo wiele zalet ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Cechują się dobrą akumulacją cieplną oraz wysoką odpornością na korozję, co pozwala na ich zastosowanie w każdym rodzaju instalacji. Choć ich waga jest znaczna, nie musi stanowić wady, gdyż elementy grzejne zazwyczaj montuje się na hakach umocowanych w solidnych ścianach zewnętrznych lub po prostu stawia na podłodze.


Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe, to rodzaj grzejników opartych o przepływ powietrza pomiędzy lamelami zazwyczaj wykonanych z miedzi lub aluminium. W tym rodzaju grzejników ciepło przekazywane jest przez konwekcję.

Rozprowadzanie ciepła w grzejniku konwektorowym odbywa się grawitacyjnie lub poprzez wymuszenie przepływu powietrza (wentylator). Kolejną zaletą jest możliwość chłodzenia, poprzez wtłaczanie schłodzonej wody w grzejniki, uzyskując system schładzający pomieszczenie. Ten rodzaj grzejników jest słusznym wyborem przy zastosowaniu pompy ciepła.

Niewielki rozmiar, szybki czas nagrzewania to zalety, które świetnie spisują się w nowoczesnych instalacjach z pompami obiegowymi i sterownikami pokojowymi. Umieszczane w kanałach podłogowych czy ławeczkach, stają się wręcz niewidoczne. Do wad można zaliczyć trudność utrzymania czystości w kanałach, a wymuszony obieg powietrza powodują unoszenie kurzu, dlatego ten rodzaj grzejników przez wielu odradzany jest dla osób z dolegliwościami alergicznymi.


Grzejnik konwektorowy czerwony

Rodzaje grzejników — Podsumowanie

Każdy rodzaj grzejników ma swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego rodzaju grzejnika, nie powinien być kierowany tylko ceną. Pod uwagę należy wziąć, w jakim układzie i z jakim urządzeniem grzewczym będą współpracować, oraz czy zależy nam na wyeksponowaniu, czy raczej ukryciu grzejników. Należy pamiętać, że system grzewczy ma służyć latami, więc jakość produktu powinna być podstawowym argumentem wyboru.


Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera