Ogrzewanie klimatyzatorem - to się opłaca!

Zagwarantowanie komfortu cieplnego, to dla dobrego samopoczucia jeden z podstawowych warunków, zwłaszcza w chłodne dni. Zimy, które pamiętamy, dawno odeszły w niepamięć. Technologia urządzeń grzewczych również się zmieniła, jednak Polacy nadal przywiązani są do tradycyjnego ogrzewania i nie mam tu na myśli ogniska palącego się na środku pomieszczenia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia jak pompy ciepła, nowoczesne kotły c.o. na paliwo stałe, czy elektryczne maty grzewcze. Jednak teraz postaramy się przybliżyć urządzanie, które nie tylko potrafi ogrzewać, ale również chłodzić, czyli klimatyzator.

Czy klimatyzacja dwu-funkcyjna to dobre rozwiązanie grzewcze?

Chociaż klimatyzacja kojarzy się większości z nas z przyjemnym chłodem w upalne dni, to dzisiejsze urządzenia mogą być efektywnym i tanim ogrzewaniem. Nowoczesne klimatyzatory wspomagane są przez pompę ciepła typu powietrze-powietrze. Latem, powietrze wewnątrz jest schładzane natomiast w okresie przejściowym lub grzewczym - ogrzewane. Prostota działania oraz możliwości zdalnego sterowania klimatyzacją, dają możliwość uruchamiania urządzenia poprzez sieć WiFi lub ustawienia harmonogramu, co jest świetnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

Ogrzewanie klimatyzatorem - zalety

Oszczędność

Najważniejszą cechą i zaletą klimatyzacji, jest jej oszczędność. Klimatyzator działający w funkcji grzania z 1 kW pozwala uzyskać 3-4 kW ciepła, co przy tradycyjnym ogrzewaniu elektrycznym takim jak farelka czy grzejnik elektryczny nie jest możliwe do uzyskania.

Prostota w funkcjonowaniu

Ogrzewanie klimatyzatorem jest niczym innym jak systemem ogrzewania nadmuchowego, różnica to brak kanałów rozprowadzających. Dlatego podstawową decyzją, jaką musi podjąć instalator, to umiejscowienie jednostki wewnętrznej w taki sposób, aby:

  • nie wpływało niekorzystnie na działanie samej jednostki;
  • nie miało negatywnego wpływu na użytkowników;

Decyzja o umiejscowieniu jednostki wewnętrznej ma znaczący wpływ na komfort użytkowania.

Szybkie uruchamianie oraz natychmiastowe podnoszenie temperatury to zdecydowanie zaleta ogrzewania klimatyzatorem. Już chwilę po uruchomieniu można odczuć nawiew ciepłego powietrza, a odpowiednio wysterowana jednostka, pozwala na utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu.


Ustawianie temperatury grzania na pilocie od klimatyzatora

Proekologiczny system grzewczy

Ogrzewanie klimatyzacją jest zdecydowanie proekologiczne i przyczynia się do zmniejszenia szkodliwego smogu. Praca klimatyzatora nie wytwarza żadnych spalin, a gaz R32 pracujący w nowoczesnych urządzeniach jest bardzo wydajny i może być używany wielokrotnie, jego współczynnik ocieplenia globalnego GWP wynosi 675. Dodatkowo niektóre klimatyzatory z funkcją ogrzewania wyposażone są dodatkowo w system filtracji powietrza oraz lampę UV pozwalając na skuteczne usuwanie nie tylko pyłu, ale również bakterii.

Ogrzewanie klimatyzatorem z pewnością pozbawia nas problemu składowania paliwa, jest czyste i komfortowe do tego dziecinnie proste w obsłudze. Cicha praca oraz estetyczny wygląd pozwalają na zastosowanie urządzenia w różnych pomieszczeniach.


Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce - co warto wiedzieć?

Pamiętać należy, że ogrzewanie klimatyzacją nie jest rozwiązaniem dla domów o niskiej izolacji termicznej. Szybko wychładzające się pomieszczenia mogłyby się przyczynić do ciągłej pracy jednostki, a co za tym idzie - znaczącym wzrostem zużycia energii elektrycznej.

Należy również pamiętać o poprawnym doborze mocy klimatyzatora. Często mała moc urządzenia nie potrafi pokryć zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia, na co często skarżą się użytkownicy tego rozwiązania.


Ogrzewanie klimatyzatorem - wady

Czy istnieje system grzewczy bez wad? Chyba nie, ten również je posiada. Zdecydowaną wadą w przypadku tego rozwiązania, jest spadek wydajności grzewczej przy bardzo niskich temperaturach, utrzymujących się przez dłuższy okres czasu. Choć w Polsce, średnia temperatura zimą oscyluje w zakresie 5-7°C, to są obszary, gdzie wydajność klimatyzacji w systemie grzania może być niewystarczająca. Taki system nie sprawdzi się jako główne ogrzewanie domu, a jedynie przejściowe.


Przeczytaj też:


Czy warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją? - Podsumowanie

Klimatyzacja jest idealną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła, dostarczając chłodu latem, ciepła w chłodne zimowe dni. Nie trzeba planować rozkładu mebli, jak to występuje przy systemach grzewczych podłogowych oraz czekać na rozgrzanie wodnej podłogówki. Jest też rozwiązaniem pro-ekologicznym, a dodatkowe funkcje takie, jak chociażby, filtry, jonizator czy lampa uv, dodatkowo zadbają o lepszą jakość powietrza w naszych pomieszczaniach, Z pewnością jest to rodzaj ogrzewania, który warto wziąć pod uwagę.


Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem naszego sklepu, a w przypadku pytań oraz wątpliwości nasi pracownicy ułatwią państwu wybór urządzenia i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb.

KONTAKT Z DORADCĄChcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera