- today
- label Ogrzewanie
- favorite 4 polubień

W Polsce i na świecie odchodzi się od nieekologicznych systemów grzewczych na rzecz technologii, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Wymogi antysmogowe oraz normy, takie jak PN-EN 303-5 zobowiązują nas - użytkowników do korzystania wyłącznie z kotłów na paliwa, które spełniają najwyższe standardy 5. klasy, zgodnie z najostrzejszą Dyrektywą unijną Ekoprojektu.
Dowiedz się więcej: Uchwała antysmogowa – do kiedy trzeba wymienić stary piec?
Warto pamiętać, że każdy właściciel starego kotła truje nie tylko siebie, ale i innych. Chcąc zadbać o powietrze, którym oddychamy i mieć wpływ na jego jakość, zwłaszcza zimą, warto postawić na nowoczesne urządzenia grzewcze na paliwo stałe 5 klasy ze świadectwem Ecodesign, jakim są m.in. kotły na biomasę. W nowej generacji kotłów na paliwa stałe, w tym w kotłach na biomasę emisja zanieczyszczeń jest o ponad 90% mniejsza w stosunku do starych urządzeń grzewczych.
SPIS TREŚCI:
- Czym jest ekoprojekt?
- Jakie zalety mają nowoczesne kotły 5 klasy?
- Dlaczego warto wybrać kocioł na biomasę?
- Kotły na biomasę – dostępne rodzaje
- Do czego służy bufor i czy jest potrzebny do kotłów na biomasę?
- Jakie wymagania musi spełniać kotłownia?
- Jaki kocioł na biomasę wybrać?
1. Czym jest Ekoprojekt?
Ekoprojekt - Unijna inicjatywa regulacyjna Ecodesign ma za zadanie zapewnić napływ produktów na rynek europejski, w tym kotłów grzewczych o wysokiej efektywności energetycznej z ograniczeniem emisji szkodliwych substancji i minimalnym wpływem na środowisko.
Dyrektywa unijna już na etapie produkcji sprzętu wymaga od producentów uwzględnienia aspektów ekologicznych, nie tylko dotyczących jego efektywności energetycznej, ale także ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Kotły grzewcze 5. klasy przyczyniają się do znacznej redukcji śladu węglowego.
Od stycznia 2020 roku zgodnie z wymogami unijnymi ekoprojektu wszystkie kotły 5. klasy dostępne na rynku muszą zawierać certyfikat Ecodesign.
2. Jakie zalety mają nowoczesne kotły 5 klasy?
Aktualnie nie zakupimy już pieca o klasie emisyjności niższej niż 5, to ukłon w stronę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Nawet jeśli byłyby one dostępne, to pytanie, czy byłoby warto w nie inwestować? Odpowiedź jest jednoznaczna, zdecydowanie nie!
Nowoczesne urządzenia, jakimi są kotły c.o. 5 klasy na paliwo stałe, w tym kotły na biomasę pozwalają uzyskiwać wyższą temperaturę w komorze spalania i lepiej oczyszczać spaliny. Natomiast stare systemy grzewcze na węgiel lub drewno nie umożliwiają efektywnego spalania, jak i dobrego oczyszczania spalin.
Duży wybór urządzeń grzewczych w wersji EKO to ukłon dla zwolenników rozwiązań tradycyjnych. Zastosowanie w nich nowoczesnych technologii stanowi szeroką ofertę modeli o najwyższej jakości działania. Zakup nowoczesnego kotła na paliwo stałe (w tym kotłów na biomasę) najwyższej 5 klasy jest rozwiązaniem ekonomicznym, które jest stosunkowo tanie w porównaniu do zainwestowania w fotowoltaikę lub pompy ciepła. Natomiast instalacja gazowa nie zawsze jest możliwa do zainstalowania, ponieważ nie jest dostępna na terenie całego kraju, zwłaszcza na terenach wiejskich.
3. Dlaczego warto wybrać kocioł na biomasę?
Jeśli chcesz mieć wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i ogrzewać dom kotłem na paliwo stałe, warto postawić na odnawialne źródło energii. Zastosowanie urządzeń grzewczych, których źródłem ciepła jest biomasa, jest naturalnym i właściwym postępem względem emisji dwutlenku węgla, niekorzystnie wpływającym na naszą planetę.
Źródłem energii odnawialnej jest nie tylko energia z wiatru, słońca, wody i ziemi. Drewno jest uważane jest za pierwsze źródło energii ludzkości i jest surowcem odnawialnym.
4. Kotły na biomasę - dostępne rodzaje
Efektywne, ekologiczne i wygodne w obsłudze kotły na biomasę to kotły na pellet, a ich ciekawą alternatywę są kotły zgazowujące drewno.
Co warto wiedzieć o kotle pelletowym?
Urządzenie to wyposażone jest w zasobnik i podajnik paliwa, cieszy się dużą popularnością. Zastosujemy go do ogrzania domu i wody użytkowej poprzez wytworzenie ciepła w wyniku spalania pelletu. Kotły te (także kondensacyjne) są największą grupą nowoczesnych domowych urządzeń grzewczych na paliwo odnawialne, jaką jest biomasa.
Spalanie w kotle pelletowym jest inne niż w tradycyjnym kotle. Spalanie nie zachodzi na ruszcie, ale w palniku pelletowym. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami na węgiel charakteryzują się one dłuższym czasem spalania paliwa, a więc nie wymagają tak częstego uzupełniania zasobnika.
Kocioł na pellet zaopatrzony w automatykę wymaga od użytkownika jedynie minimalnej obsługi, oszczędzając jego energię i czas przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania domu. Za sprawną, skuteczną i niezawodną pracę odpowiada sterownik. Obsługując automatyczny system, nie musimy wykonywać wielu uciążliwych i czasochłonnych czynności, niezbędnych do zapewnienia ciągłości grzania (dawkowania paliwa, kontroli procesu spalania, sterowania instalacją grzewczą). Sterowniki do kotłów zapewniają najwyższą sprawność i wydajność całego systemu grzewczego. Aby sprostać coraz ostrzejszym wymaganiom co do emisji spalin i ich energooszczędności kotły pelletowe to grupa produktów stale udoskonalanych.
Co warto wiedzieć o pellecie?
Ogrzewanie domu pelletem jest doskonałą alternatywą dla paliw kopalnych, takich jak, węgiel. Pellet zwany zielonym węglem to wysokiej jakości paliwo stałe, produkowane z odpadów drzewnych (biomasy drzewnej) takiej, jak: trociny, wióry, zrębki, kora, drewno odpadowe, drewno ze specjalnych upraw energetycznych oraz z zakładów produkcyjnych i obróbki drewna. Pellet produkuje się także ze słomy, łupin orzechów i łusek słonecznika. Do jego produkcji wykorzystano i zastosowano niewykorzystane surowce, więc jest budulcem w pełni bezpiecznym dla środowiska.
Jak poznać czy pellet jest dobrej jakości?
Pellet jest najczystszym paliwem stałym. Warto zainwestować w pellet dobrej jakości. Istotnych jest wiele czynników świadczących o jego wartości, takich jak, kolor, kształt i rozmiar granulek, ciężar oraz zapach spalania produktu.
Odpowiednia barwa pelletu to na ogół jasna barwa. O ile ciemniejszy kolor pelletu jest właściwy dla zrębków dębowych to ciemna barwa innych odmian pelletu, świadczy o jego zawilgoceniu, a więc nie będzie zapewniał odpowiedniej wydajności.
Właściwa struktura produktu to ta gładka o podobnej wielkości. Dobrej jakości materiał to pellet o ciężarze właściwym 0,65 kg/l. Zapach spalania również jest istotny. Pellet jako paliwo naturalne zapachem jest zbliżony do zapachu drewna. Jeśli palony przez nas materiał ma nieprzyjemny, chemiczny zapach to oznacza, że produkt został zanieczyszczony, a więc nie jest materiałem właściwym dla naszego kotła centralnego ogrzewania, gdyż może go uszkodzić.
Jak w prosty sposób, aby łatwo i szybko rozpoznać pellet o dobrym składzie? Wrzuć granulkę do wody - jeśli się rozpadnie, to mamy pewność, że to odpowiedni materiał palny bez sztucznych dodatków, a więc odpowiedni dla naszego urządzenia i dla naszego środowiska.
Co jest zamiennikiem kotła na pellet?
Innym wartym uwagi rozważenia zakupu urządzeniem grzewczym niskoemisyjnym jest kocioł zgazowujący drewno. Urządzeniem tym ogrzejemy nie tylko dom, ale posłuży nam również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest ekologicznym kotłem o wielu zaletach konstrukcyjnych i wysokiej sprawności. Tego typu urządzenia w porównaniu do klasycznych kotłów na drewno osiągają trzykrotnie wyższą sprawność dochodzącą do 90% oraz dłuższą stałopalność dla jednego załadunku drewna.
Wszystkie kotły tego typu to urządzenia z ręcznym załadunkiem drewna, a do wytworzenia ciepła wykorzystuje proces zgazowania. Ważne jest, aby materiał zastosowany do zgazowania był o odpowiedniej wilgotności nieprzekraczającej 20% i należycie przygotowany poprzez rozdrobnienie materii na mniejsze kawałki. Dobra jakość surowca wpływa odpowiednio na efektywność procesu spalania. Drewno właściwie rozdrobnione zwiększa powierzchnię dostępną do reakcji chemicznych podczas procesu zgazowania.
Tradycyjny piec na drewno w porównaniu ze zgazowującym wykorzystuje do produkcji ciepła nieco inny mechanizm spalania. W konwencjonalnych piecach niezbędne jest środowisko bogate w tlen, natomiast w zgazowujące działają przy ograniczonym dostępie powietrza. Jest w nich zastosowany efekt pirolizy (suchej destylacji drewna). Spala gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu biomasy z niedoborem tlenu.
Zgazowanie drewna to jedna z najbardziej produktywnych technik spalania biomasy i zamiany jej w energię cieplną. Zastosowanie tej techniki sprawia, że urządzenia te wykorzystują zamkniętą w paliwie energię, co przekłada się na najwyższe parametry emisyjne.
Kotły zgazowujące drewno zapewniają wyjątkowo niski koszt ogrzewania, jak i czystszy proces spalania od tego tradycyjnego kotła na drewno.
5. Do czego służy bufor i czy jest potrzebny do kotłów na biomasę?
Bufor ciepła (zbiornik gorącej wody) odpowiada za magazynowanie nadmiaru energii cieplnej wytworzonej przez kocioł na paliwo stałe w formie ciepłej wody, która jest spożytkowana do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej, gdy jest ona potrzebna.
W trakcie trwania całego sezonu grzewczego mamy zróżnicowany odbiór ciepła. Zbiornik buforowy magazynując nadmiar wytworzonej energii, umożliwia ogrzanie domu po wygaśnięciu urządzenia. Informację, jaka minimalna pojemność zbiornika jest odpowiednia dla danego kotła, znajdziemy w gwarancji lub w dokumentacji technicznej DTR kotła.
Zastosowanie zbiornika buforowego znacząco poprawi wydajność i pracę całego systemu ogrzewania. W niektórych sytuacjach jest niemal niezbędny do prawidłowego utrzymania odpowiedniego poziomu ciepła. Dzieje się tak w przypadku, jeśli zastosowane są dwa źródła ciepła np.: jeśli kocioł lub kominek są zarówno na pellet, jak i drewno.
Ważne! Należy pamiętać, iż polskie przepisy, jak i zdrowy rozsądek wymagają, aby dodatkowo do wszystkich kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa (bez podajnika), do których należą również kotły zgazowujące drewno zastosować zbiornik akumulacyjny, zwanym buforem!
6. Jakie wymagania musi spełniać kotłownia?
Niezależnie jaki rodzaj kotła na paliwo stałe wybierzemy, musimy wygospodarować na nie odpowiednie miejsce, które spełnia określone wymagania techniczne. Takim pomieszczeniem jest kotłownia.
- Kotłownia musi być wydzieloną przestrzenią o wysokości nie mniejszej od 2,2 m² z niepalną podłogą.
- Drzwi pomieszczenia z wentylacją wywiewną i z dopływem świeżego powietrza z zewnątrz w ilości co najmniej 10 m³/h na 1 kW mocy urządzenia. Drzwi od kotłowni muszą otwierać się na zewnątrz.
- Ważne jest także, aby wokół kotła pozostawała wolna przestrzeń z tyłu i z boku urządzenia, zgodna z wytycznymi producenta. Natomiast z przodu urządzenia odległość nie powinna być mniejsza od 1 metra. Dystans 1 metra umożliwia wykonywać czynności eksploatacyjne i konserwacyjne sprzętu.
- Kocioł na paliwo stałe musi być podłączony do komina odprowadzającego spliny ponad dach domu.
Należy także pamiętać o miejscu na opał, wystarczającym na cały sezon grzewczy oraz o miejscu na zbiornik buforowy.
Najmniejsze dostępne w sprzedaży kotły na pellet o kompaktowej budowie potrzebują co najmniej 7 m² powierzchni.

7. Jaki kocioł na biomasę wybrać?
Niezależnie, na jaki rodzaj kotła na biomasę się zdecydujemy, zarówno jeden i drugi ma wiele zalet. Poprzez ograniczenie emisji pyłów i prowadząc w bilansie ogólnym do niemal zerowej emisji CO2, są urządzeniami ekologicznymi.
Kocioł pelletowy to urządzenie o łatwej instalacji i obsłudze, a z zastosowaniem automatyki nie wymaga od użytkownika dużego nakładu pracy. Eksploatacja paliwa, jakim jest pellet, jest wygodna i niebrudząca. Przechowywany w workach, najczęściej sprzedawany jest opakowaniach po 15 kilogramów, nie nastręcza trudności i wysiłku w załadunku do podajnika i umożliwia utrzymanie czystości w kotłowni bez większego wysiłku.
W przypadku kotłów zgazowujących drewno zakup jest również godny rozważenia, jeśli mamy zapewniony dostęp do niedrogiego drewna lub dysponujemy własnym. 10 m³ to przybliżona wartość, jaką potrzebuje taki kocioł do spalenia paliwa w ciągu roku. Urządzenia zgazowujące drewno w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na drewno osiągają wyższą sprawność (nawet 90%), a proces zgazowania minimalizuje proces zanieczyszczeń, chroniąc środowisko. Manualny załadunek opału umożliwia pełną kontrolę nad ilością paliwa, jaką chcemy spalić. Przy spalaniu drewna otrzymujemy małą ilość popiołu, który możemy wykorzystać w ogrodzie do roślin kwasolubnych.
Większość kotłów pelletowych posiada klasę energetyczną A++ i A. Dużą efektywność energetyczną A+ posiadają także kotły zgazowujące drewno. Porównując obydwa modele kotłów na biomasę, wartość opałowa pelletu jest wyższa od wartości opałowej drewna, co oznacza, że ilość sezonowego paliwa potrzebna do ogrzania domu w kotle na pellet będzie mniejsza od tej potrzebnej dla kotła zgazowującego drewno, z założeniem identycznego komfortu termicznego.
Przeczytaj też:
- Kotły na paliwo stałe - co powinieneś o nich wiedzieć?
- Dlaczego warto stosować zasobnik? Rodzaje, dobór i eksploatacja zbiorników c.w.u.
- Program Czyste Powietrze 2025 - Przyznano dodatkowe środki w wysokości 800 mln zł!
Nasza hurtownia instalacyjna Swatt posiada szeroką ofertę produktową kotłów na biomasę cenionych polskich marek: Metalbet, Defro, Pereko i KBO. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem: https://swatt.pl/pl/445-kotly-co. W razie wątpliwości nasi pracownicy ułatwią Państwu wybór w dostępnej ofercie produktowej.
Powiązane produkty
15 094,00 zł (brutto)
Kocioł KBO Compact Pellets 19 kW 5 Klasa
13 348,13 zł (brutto)
Kocioł Metalbet Eco Delux 11 kW 5 Klasa
7 119,00 zł (brutto)
Kocioł Metalbet Feniks Agro 15 kW 5 Klasa
7 542,75 zł (brutto)
Kocioł Metalbet Feniks Agro 20 kW 5 Klasa
20 280,00 zł (brutto)
Kocioł PEREKO KSP SPARK 14 kW 5 Klasa
16 723,00 zł (brutto)