Zasobniki - zbiorniki na ciepłą wodę użytkową

 

W budownictwie jednorodzinnym oraz wielorodzinnym, poza sprawnie oraz efektywnie działającym piecem centralnego ogrzewania, którego zadaniem jest obsługa obiegu ogrzanej wody, następnym i nieodzownym krokiem jest zastosowanie zasobnika.

 

Po co stosować zasobnik? Korzyści i przeznaczenie zbiorników na ciepłą wodę użytkową

Zasobnik cwu zwany zbiornikiem ciepłej wody użytkowej lub bojlerem, to podstawowe wyposażenie domu, a jego zastosowanie ma miejsce po to, aby:

  • domownicy mogli korzystać jednocześnie z kilku miejsc poboru wody w tym samym czasie (z zachowaniem tego samego ciśnienia);
  • zaoszczędzić pracę kotła;
  • zapewnić ciągły strumień ze stałą temperaturą;

Zasobnik jest urządzeniem do magazynowania ciepłej wody, przeznaczonej do użytku domowego. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie zgromadzonego ciepła przez kilka dni, co pozwoli, aby rachunek za wodę był znacznie mniejszy.

Rodzaje zasobników cwu - budowa

Rodzaje zasobników (bojlerów) na ciepłą wodę użytkową 

Najbardziej znane na rynku zasobniki to:

 

Zasobniki z wężownicą

zasobniki z wężownicą tzw., tradycyjne, które działają jak typowe grzałki elektryczne. Taki rodzaj zasobników wyróżnia przede wszystkim ich łatwy montaż.

Przez wężownicę zamontowaną wewnątrz urządzenia przepływa ogrzana do wysokiej temperatury woda, oddaje ona ciepło do wody zgromadzonej w zbiorniku w celu jej nagrzania. Woda grzana jest w całej swej objętości, to sprawia, że czas oczekiwania na podgrzaną wodę jest dosyć długi. Ten typ zasobnika doskonale współpracuje z kotłami jednofunkcyjnymi;

 

Zasobniki warstwowe

zasobniki warstwowe to urządzenia o bardziej skomplikowanej konstrukcji, z powodzeniem zmagazynują większą ilość ciepłej wody. Zasobniki warstwowe i kotły gazowe to doskonałe połączenie. Te dwa urządzenia świetnie ze sobą współpracują.

Taki rodzaj zasobnika ogrzewa wodę za pośrednictwem wymiennika płytowego, który umiejscowiony jest na zewnątrz. Woda w zasobniku warstwowym ogrzana jest do zadanej temperatury przez przetłoczenie zimnej wody z pomocą wymiennika płytowego. Tego rodzaju proces sprawia, że woda nagrzewa się warstwowo. Gorąca woda magazynuje się w górnej części zasobnika warstwowego, a chłodna w dolnej jego części.

Zbiorniki kombinowane (multiwalentne)

Zbiorniki kombinowane, które zwane są też zbiornikami multiwalentnymi łączą funkcję bufora oraz wymiennika ciepła w jednym. Dedykowane są w instalacji grzewczej z pompą ciepła.

W zależności więc od rodzaju wybranego kotła grzewczego dopasowujemy do niego inny rodzaj zbiornika. Zasobnik do pompy ciepła powinien być wyposażony w wężownicę, która ma dwa razy większe rozmiary od tej znajdującej się w tradycyjnych urządzeniach magazynujących wodę.

Natomiast zasobnik do kotła dwufunkcyjnego w swoim wyposażeniu powinien posiadać dodatkowy wymiennik płytowy, taki posiada zasobnik warstwowy. Wymiennik ten pozwala na rozdzielenie funkcji grzania na rzecz centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.


Zasobniki z płaszczem wodnym

Na rynku dostępne są również zasobniki z tzw. płaszczem wodnym. Zazwyczaj posiadają o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła, aniżeli zbiorniki z wężownicą, a to przyczynia się do zwiększenia ich wydajności.


 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasobnika na ciepłą wodę?

  • budowa - najczęściej zasobnik na ciepłą wodę wykonany jest stali nierdzewnej. Dostępne bywają również zasobniki w wersji emaliowanej. Są one tańsze, ale niestety bywają mniej trwałe z powodu powstających na nich mikropęknięć, powstałych pod wpływem działania wysokich temperatur. Dlatego dodatkowym zabezpieczeniem antykorozyjnym zasobników emaliowanych jest zastosowanie montowanej wewnątrz zbiornika anody magnezowej.

  • sposób montażu – zależnie od zapotrzebowania są zasobniki wiszące, stojące lub zintegrowane z systemem grzewczym;

  • izolacja - ma znaczny wpływ na ilość strat ciepła do otoczenia. Izolacja najczęściej jest wykonana z pianki poliuretanowej lub styropianu;

  • dodatkowe wyposażenie - np. system sterowania, wskaźnik temperatury czy też dodatkowa grzałka elektryczna;

 

Jak dobrać zasobnik (bojler) do zapotrzebowania?

Przy wyborze zasobnika należy uwzględnić ilość członków rodziny. I tak dla 4 – osobowej rodziny, optymalnym wyborem zdaje się być zasobnik o pojemności od 100 - 150 litrów. Powinniśmy również przeanalizować czy nie warto zaopatrzyć się w urządzenie, które wyposażone w tzw. regulator czasu ogrzewania wody. Wpłynie on na dodatkowe oszczędności, ponieważ poza okresem korzystania z wody, kocioł będzie wyłączony.

Dla 6 – osobowej rodziny odpowiednim jest zasobnik o pojemności rzędu 200-300 litrów. Przy tak dużej pojemności zasobnika, nieodzownym wydaje się sprawdzenie, czy zbiornik wyposażony został w dobrą izolację termiczną, ze względu szybkie straty ciepła wody w urządzeniu.

Odpowiednie miejsce na zainstalowanie zbiornika c.w.u.

Zasobnik c.w.u. instalowany jest zazwyczaj blisko źródła ciepła (kotła), uwzględniając jego masę. Podłoga, strop lub ściana (gdy go na niej zawieszamy) musi wytrzymać jego obciążenie wraz z wodą.

 

Kocioł z zasobnikiem c.w.u. w kotłowni

 

Parametry zbiorników c.w.u

  • pojemność – od kilku do nawet 500 litrów;
  • temperatura wody – od 40 do 70°C;
  • czas nagrzewania – od kilku minut do godziny;
  • czas dogrzewania przy stałej temperaturze i stałym poborze wody - im krótszy, tym szybciej zasobnik podgrzeje wodę;
  • moc – dobraną według zapotrzebowania na ciepłą wodę;
  • straty postojowe - w dobrze zaizolowanym zasobniku nie przekraczają 2 kWh na 24 godziny (około 83 W na godzinę). Odpowiada to spadkowi temperatury w zasobniku o mniej więcej 8°C.

 

Montaż zasobnika c.w.u.

Podczas montażu zasobnika c.w.u. postępujmy zgodnie z instrukcjami przypisanymi do danego modelu. Należy także pamiętać, że ciśnienie w sieci powinno wynosić od 0,1 MPa do 0,6 MPa. W razie wystąpienia problemów ze skokami ciśnienia zaleca się zainstalowanie reduktora ciśnienia przed zbiornikiem, co zapobiegnie wypływowi wody przez zawór bezpieczeństwa. Nie zapominajmy jednak, że w czasie normalnej pracy z zasobnika, wypłynąć może niewielka ilość wody. Zawór bezpieczeństwa powinien być zamontowany na dopływie wody, zgodnie ze strzałką, która wskazuje kierunek przepływu cieczy.


Jak serwisować zasobnik?

Serwisowanie zasobnika c.w.u. to nic innego jak dbanie o cykliczne (raz w roku) sprawdzenie stanu użyteczności anody magnezowej oraz jej ewentualnej wymianie. Anodę należy bezzwłocznie wymienić po upływie 18 miesięcy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o anodzie magnezowej, m.in. dlaczego należy ją stosować, jak sprawdzić czy należy ją już wymienić i czy są alternatywne rozwiązania - zachęcamy do przeczytania artykułu: czy anoda magnezowa to niezbędny element w zbiornikach na wodę.

Warto także przy serwisowaniu zasobnika c.w.u. pamiętać, że w zależności od jakości wody, a także intensywności użytkowania zasobnika, może się okazać, że po kilku latach użytkowania ze zbiornika trzeba usunąć kamień.

Czy opłaca się zainwestować w zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Koszty związane z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej to ok. 25% kosztów ogrzewania. Zastosowanie zasobnika może zwiększyć opłaty. Związane to jest też z tzw. stratami postojowymi. Nagrzane urządzenie czeka gotowe do pracy i mimo solidnej izolacji, oddaje ciepło do otoczenia. W zamian jednak nie musimy czekać, na to by ciepła woda pojawiła się w kranie i oszczędzamy na jej zużyciu.

Dodatkowe opłaty generuje także zastosowanie cyrkulacji. Ciągłe utrzymywanie ciepłej wody w rurach także wiąże się ze startami jej ciepła. Dlatego zalecane jest stosowanie pomp cyrkulacyjnych sterowanych zegarowo, a w razie dłuższych przerw w korzystaniu z ciepłej wody, proponuje się ich wyłączenie.

Większość jednak producentów urządzeń grzewczych, jak już wspomnieliśmy, posiada w swej ofercie regulatory, które umożliwiają czasowe sterowanie zasobnikiem oraz pompą cyrkulacyjną, by zmniejszyć ubytki ciepła.

Dlaczego warto stosować zasobnik - Podsumowanie

Pamiętajmy, wybór właściwego zasobnika należy opierać na realnych kryteriach:

  • ilości osób korzystających z ciepłej wody,
  • ilości punktów odbioru
  • rodzaju źródła ciepła.
W przypadku decyzji o zakupie konkretnego modelu należy uwzględnić sposób jego montażu. Zasobnik ciepłej wody to idealne rozwiązanie dla domów o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę., jest więc niezbędnym, urządzeniem, które wpływa na ograniczenie ilość zużywanej wody oraz ścieków.

Mimo tego, że zakup nie należy do najmniejszych wydatków, jednak może się opłacić, gdyż wygoda podczas jego użytkowania jest nieoceniona – i rekompensuje poniesione straty.

Przeczytaj też: Jakie są koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej?

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera