Zimowe cięcie drzewa owocowego.


Mimo że w lutym trwa jeszcze zima, już teraz rozpoczynamy pierwsze wczesnowiosenne prace ogrodnicze. Nawet jeśli na ziemi leży jeszcze śnieg, możemy przystąpić do przycinania niektórych gatunków drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Na zimowe cięcia drzew i krzewów wybierajmy dni słoneczne, bezwietrzne bez przymrozków. Ich przycinanie zapewnia zdrowy wzrost i piękny wygląd.

Przycinanie drzew i krzewów zimą, to przede wszystkim zabieg pielęgnacyjny, który przygotowuje rośliny do nowego sezonu, poprawiając ich jakość i kondycję. Dzięki czemu możemy cieszyć się ich zdrowiem oraz atrakcyjnym wyglądem. Staranna opieka sprawi, że rośliny w nowym sezonie lepiej zakwitną.

SPIS TREŚCI:

  1. Zimowe cięcie drzew owocowych
  2. Zimowe cięcie krzewów owocowych i ozdobnych
  3. Jakie drzewa i krzewy nie lubią zimowego cięcia?
  4. Jakie wyróżniamy rodzaje cięć drzew i krzewów?
  5. Narzędzia do cięć drzew i krzewów
  6. Zimowe cięcie żywopłotu
  7. Podsumowanie



1. Zimowe cięcie drzew owocowych

Wiele z drzew owocowych można przycinać zimą, co stanowi najlepszy czas na tego rodzaju zabiegi. Zimowe cięcie sprzyja intensywniejszemu wzrostowi i krzewieniu się drzew wiosną.

Już w lutym, pod warunkiem że nie występują siarczyste mrozy, możemy przystąpić do przycinania jabłoni i grusz. Te gatunki są odporne na niskie temperatury, a odpowiednie cięcia odmładzają rośliny i poprawiają ich owocowanie. Na przełomie lutego i marca przycinamy także śliwy, w zależności od ich odmiany.

Głównym celem zimowego cięcia drzew owocowych są zabiegi pielęgnacyjne polegające na usuwaniu uszkodzonych pędów oraz nadłamanych gałęzi, które mogą negatywnie wpływać na rośliny.

Warto również przeprowadzić cięcia prześwietlające, aby zredukować zbyt gęste korony i skrócić długie, cienkie pędy. Poprzez prześwietlenie korony drzew uzyskujemy duże, jędrne owoce. Im więcej promieni słonecznych dociera do dojrzewających owoców, tym smaczniejsze i intensywniej zabarwione są one. Pamiętajmy, aby po cięciu zabezpieczyć rany drzew maścią ogrodniczą.

Do cięcia gałęzi drzew owocowych przyda się ręczna piła do gałęzi, a w przypadku grubszych gałęzi warto zastosować piłę mechaniczną napędzaną silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Mniejsze gałęzie można przycinać sekatorami, a do cieńszych gałęzi krzewów sprawdzą się sekatory kowadełkowe.


2. Zimowe cięcie krzewów owocowych i ozdobnych

Jeśli zimowa pogoda sprzyja i nie ma silnych mrozów, możemy przycinać także krzewy owocowe, takie jak agrest, białą i czerwoną porzeczkę, jagodę kamczacką oraz leszczynę. Na przełomie lutego i marca, gdy temperatura wzrośnie, przystępujemy również do cięcia borówki amerykańskiej, porzeczki czarnej, malin i jeżyn. Usuwamy pędy uszkodzone oraz te rosnące zbyt gęsto, a także najstarsze gałęzie, co pobudzi krzewy owocowe do wydajniejszego owocowania.

Zbliżająca się wiosna to dobry moment na przycinanie nie tylko krzewów owocowych, ale także niektórych krzewów ozdobnych, które kwitną latem i jesienią. Zalicza się do nich m.in. budleja Dawida, hortensja bukietowa, pięciornik, pęcherznica i krzewuszki.

Należy jednak pamiętać, że odporność na przemarzanie różni się nawet w obrębie tego samego gatunku, dlatego z przycinaniem innych krzewów ozdobnych warto poczekać, aż temperatura ustabilizuje się powyżej zera i minie niebezpieczeństwo przymrozków, co zazwyczaj ma miejsce wczesną wiosną.


Ogród zimą.


3. Jakie drzewa i krzewy nie lubią zimowego cięcia?

Przycinając zimą drzewa i krzewy w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o gatunkach, które tego zdecydowanie nie tolerują.

Drzewa owocowe, takie jak czereśnie i wiśnie, nie powinny być przycinane zimą lub wczesną wiosną, ponieważ są bardzo podatne na choroby.

Iglaki również nie nadają się do zimowego cięcia, gdyż taki zabieg może prowadzić do ich obumarcia. Warto przeprowadzić te prace wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Należy również unikać przycinania krzewów kwitnących wiosną, takich jak forsycja.

Nie wszystkie drzewa liściaste powinny być przycinane zimą. Gatunki, które nie tolerują zimowego cięcia i mogą mieć problemy z regeneracją to m.in. kasztanowce, klony, orzechy włoskie, wiązy i brzozy. Istnieją także gatunki drzew liściastych, które nie powinny być przycinane wcale lub tylko latem, a są też takie, które można podcinać przez cały rok. Przed przystąpieniem do cięcia w okresie zimowym warto upewnić się, czy dany gatunek dobrze znosi takie zabiegi.


4. Jakie wyróżniamy rodzaje cięć drzew i krzewów?

Cięcie odmładzające / prześwietlające

Cięcie odmładzające / prześwietlające roślinę jest wykonywane w okresie spoczynku - czyli zimą. Ma na celu pobudzenie wzrostu i regenerację drzew oraz krzewów. Przy cięciu odmładzającym (prześwietlającym) usuwamy chore i połamane gałęzie starszych roślin, co stymuluje je do wytwarzania nowych pędów.



Cięcie pielęgnacyjne / sanitarne

Cięcie pielęgnacyjne / sanitarne drzew i krzewów polega na usunięciu martwych, uszkodzonych lub chorych gałęzi. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się chorób na młodsze pędy, a drzewo lub krzew staje się odporniejsze na potencjalne zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Cięcia sanitarne szczególnie dotyczą drzew liściastych, które szybko się regenerują.

Cięcie formujące

Cięcie formujące służy do nadawania odpowiedniego kształtu drzewom oraz krzewom. Obejmują usuwanie pędów krzyżujących się, które deformują koronę rośliny, co ogranicza dostęp światła do jej wnętrza oraz usuwanie odrostów pędowych.


5. Narzędzia do cięcia drzew i krzewów - przegląd sprzętu ogrodniczego

Szeroki asortyment narzędzi do cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów daje nam wiele możliwości wyboru. Zastąpienie narzędzi ręcznych ich mechanicznymi odpowiednikami sprawia, że prace w ogrodzie stają się lżejsze, bardziej efektywne i znacznie szybsze.

Ręczne narzędzia do cięcia drzew i krzewów

Wśród narzędzi ręcznych znajdziemy nożyce i sekatory - lekkie narzędzia idealne do przycinania cienkich gałązek. W przypadku pił ręcznych do cięcia i prześwietlania gałęzi doskonale sprawdzą się ramowe piły sadownicze oraz piły sztyletowe, które są szczególnie przydatne w gęstych koronach drzew.

Elektryczne narzędzia do cięcia drzew i krzewów

Z kolei w kategorii narzędzi elektrycznych możemy wykorzystać piły łańcuchowe elektryczne. Kompleksowe zastosowanie sprzętu mechanicznego znacznie ułatwia i przyspiesza prace w ogrodzie. Warto również zwrócić uwagę na urządzenia takie jak rozdrabniacze i rębarki, które służą do rozdrabniania resztek roślinnych oraz gałęzi.

Jak dbać o narzędzia do cięcia?

Aby zapewnić skuteczne i długotrwałe działanie narzędzi, należy odpowiednio o nie dbać. Po każdym użyciu warto dokładnie oczyścić je z resztek roślinnych oraz regularne osmarować, co zapobiegnie tarciu i korozji. Nie zapominajmy także o systematycznym ostrzeniu! W okresie zimowym zaleca się wykonanie dokładnego przeglądu narzędzi oraz uzupełnienie ich o te, które są niezbędne do pracy w ogrodzie. Przechowywanie narzędzi w odpowiednim, suchym miejscu jest również kluczowe dla ich trwałości.


6. Zimowe cięcie żywopłotu

Gdy za oknami panują niskie temperatury, rośliny pozostają w zimowym letargu. Jeśli planujemy odmłodzenie zaniedbanego liściastego żywopłotu, luty i marzec to najlepszy czas na podjęcie działań. Koniec zimy oraz wczesna wiosna to idealny moment na przegląd stanu roślin.

Warto dokładnie obejrzeć liściasty żywopłot i usunąć wszystkie chore, uszkodzone lub martwe gałęzie. W przypadku żywopłotów rosnących swobodnie należy przyciąć zdrowe gałęzie i pędy, co przyczyni się do odmłodzenia rośliny. Pamiętajmy, że terminy cięcia powinny być dostosowane do poszczególnych gatunków.

Jakie narzędzia sprawdzą się do cięcia żywopłotu?

Zanim przystąpimy do cięcia żywopłotu, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednie narzędzia. Ostry sekator lub nożyce ogrodowe to absolutna podstawa. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty cięcia żywopłotu, kluczowy jest wybór odpowiednich narzędzi, dostosowanych do rodzaju i wielkości rośliny. Dla mniejszych i delikatnych żywopłotów sprawdzą się elektryczne nożyce do żywopłotu o mniejszej mocy, natomiast dla gęstych i dużych roślin warto wybrać model z dłuższymi ostrzami i większą mocą. Do przycinania żywopłotów liściastych możemy również wykorzystać piłę elektryczną zębatą.


Elektryczne nożyce do żywopłotu



7. Podsumowanie

Odpowiednie cięcie drzew i krzewów jest kluczowe dla ich zdrowia oraz estetycznego wyglądu. Przycinanie pozwala utrzymać rośliny także w dobrej kondycji, aby uzyskać bujniejsze kwitnienie oraz uformowanie pięknej korony.

Cięcie drzew i krzewów, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, to niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, który nie powinien być zaniedbywany. Zimowe cięcie ma swoje zalety - rośliny są uśpione i pozbawione liści, więc nie tracą po zabiegu tak dużo soku, a sam proces jest wygodny i łatwy do przeprowadzenia.

Cięcie drzew i krzewów zimą wymaga od nas ostrożności oraz odpowiedniej wiedzy. Należy pamiętać, że każda roślina w naszym ogrodzie ma swoje specyficzne wymagania. Warunki pogodowe mają duży wpływ na sukces tych prac. Wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w odpowiednim czasie przynosi znakomite rezultaty.

Nasza hurtownia Swatt oferuje elektronarzędzia ogrodowe marki Weber Garden, które doskonale sprawdzą się w ogrodach i na działkach rekreacyjnych.

Polecamy nożyce elektryczne naszej marki własnej Weber Garden. Ergonomiczna konstrukcja nożyc, ich lekkość oraz ostre ostrza zapewniają precyzyjne cięcie, minimalizując ryzyko uszkodzeń roślin, utrzymując je w doskonałej kondycji. W ofercie posiadamy także inne elektronarzędzia, które ułatwiają prace w ogrodzie, jak np. narzędzia do pielęgnacji trawnika, które znacznie usprawnią Twoją pracę.

Przeczytaj też: