Narzędzia do pielęgnacji trawnika.


Zastosowanie odpowiednich narzędzi do pielęgnacji trawnika pozwala właściwie o niego zadbać, sprawiając, że będzie piękny przez cały rok. Co więcej, dobrze dobrane narzędzia ogrodowe sprawią, że nie tylko zakładanie, ale także późniejsza pielęgnacja trawnika będzie znacznie bardziej komfortowa, zaoszczędzą nasz czas, siły i pieniądze. Poznaj narzędzia do pielęgnacji trawnika, które warto posiadać i dzięki którym Twój trawnik będzie zawsze piękny i zadbany.

 SPIS TREŚCI:

  1. Narzędzia do koszenia i podkaszania trawy
  2. Narzędzia do usuwania filcu i napowietrzania gleby
  3. Narzędzia do sprzątania liści i odpadków roślinnych z trawnika
  4. Siewniki do nawożenia i dosiewek trawnika
  5. Zraszacze do podlewania trawnika
  6. Podsumowanie


1. Narzędzia do koszenia i podkaszania trawy

Kosiarka

Regularne koszenie trawnika to nieodzowna czynność, jaką musimy przeprowadzić przy jego pielęgnacji, a pomoże nam przy tym kosiarka.

Szeroki wybór dostępności sprzętów do koszenia trawy pozwoli każdemu ogrodnikowi wybrać ten najbardziej odpowiedni dla niego. Popularne i chętnie nabywane przez konsumentów są kosiarki elektryczne. To produkty ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Do wyboru mamy także kosiarki ręczne, akumulatorowe i spalinowe. Uznane, choć kosztowne są traktorki do koszenia trawy. Idealnie sprawdzą się one na dużej powierzchni murawy, oszczędzając czas potrzebny na jej skoszenie.

Warto zainwestować w kosiarkę wyposażoną w kosz, dzięki któremu koszenie trawy będzie wygodniejsze i przyjemniejsze. Wskazane jest, aby przy zakupie urządzenia oprócz rodzaju napędu zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak: moc silnika, szerokość i wysokość cięcia oraz pojemność kosza. 

Parametry kosiarki dobiera się do wielkości trawnika. Do małych i średnich trawników polecamy kosiarki elektryczne Weber Garden o dostępnych mocach 1200W, 1700W, 2000W, różnych szerokościach koszenia i pojemności kosza. Tego typu kosiarki mają dużo zalet - są przyjazne dla środowiska, lżejsze, cichsze, znacznie łatwiejsze w obsłudze oraz w eksploatacji i dużo tańsze niż kosiarki spalinowe.

Podkaszarka

W estetycznym wykończeniu trawnika pomoże nam z kolei podkaszarka do trawy, dzięki której idealnie wykończymy trawnik, w miejscach, do których nie dotrzemy kosiarką. Idealnie sprawdzi się na nierównych terenach, pod drzewami, przy płotach i rabatach. Wykorzystanie podkaszarki pozytywnie wpłynie na atrakcyjny, końcowy efekt trawnika sprawiając, że będzie bardziej zadany i estetyczny. 

Tak jak w przypadku kosiarek, tutaj również mamy duży wybór sprzętu. Podkaszarki mogą być elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Niezależnie, jaki rodzaj napędu sprzętu wybierzemy, zwróćmy uwagę przy jej zakupie na moc czy też szerokość koszenia. Spośród wielu dostępnych modeli możemy wybrać urządzenie z mechanizmem tnącym wyposażonym w żyłkę tnącą lub z tarczą tnącą.

Podkaszarka elektryczna Weber Garden o mocy 350W, która dostępna jest w naszym sklepie to rozwiązanie idealne dla tych osób, które oczekują lekkiego, wygodnego, prostego w użytkowaniu, a zarazem solidnego narzędzia.


2. Narzędzia do usuwania filcu i napowietrzania gleby

Wertykulator

Wertykulator jest profesjonalnym narzędziem do prac w ogrodzie i służy przede wszystkim do pielęgnacji trawnika. Tutaj również mamy do wyboru urządzenia ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

Ten pierwszy to najprostsze konstrukcyjnie rozwiązanie z wykorzystaniem jedynie siły ludzkich mięśni, przez co praca pielęgnacyjna może być ciężka, czasochłonna i nie tak dokładna. Jest on przeznaczony głównie do małych trawników. Popularnym i stosunkowo tanim produktem jest wertykulator elektryczny. I tak jak poprzednik - nie emituje spalin, czyli jest przyjazny dla środowiska, jednak wymaga dostępności do zasilania, chyba, że zdecydujemy się na wertykulator działający na zasilanie akumulatorowe. Sprzęt taki będzie idealny dla użytkowników niewielkich, jak i średnich trawników.

Możemy również nabyć wertykulator spalinowy, który charakteryzuje się najwyższą mocą spośród wszystkich rodzajów  i pozwala w krótkim czasie naciąć darń znacznych rozmiarów, a więc sprawdzi się doskonale na dużych obszarach. Niestety urządzenie to emituje spaliny, generuje hałas, jest znacznie cięższe i bardziej skomplikowane w obsłudze w porównaniu do pozostałych opcji. Wymaga także odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.

Przy zakupie wertykulatora kluczowym wskaźnikiem jest powierzchnia trawnika, o jaką chcemy zadbać. Ważnym wyborem jest również rodzaj napędu, wpływa ona na moc sprzętu, a nawet skuteczność wertykulacji. Inne istotne parametry techniczne, na jakie warto zwrócić uwagę to szerokość i głębokość robocza urządzenia, a także, z jakich materiałów zostało ono wykonane.

Przy zakupie konkretnego modelu warto zwrócić również uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia danego modelu, takich jak dodatkowy kosz na odpadki czy też składana rączka. Nie są one niezbędne, lecz ułatwiają wszelkie prace pielęgnacyjne lub przechowywanie narzędzia. Wertykulator z koszem, do którego trafiają zbite kłącza trawy wraz z chwastami i mchem eliminuje proces grabienia murawy po zabiegu. Oszczędzamy więc zarówno czas jak i pracę.

Sprawdź też: Wertykulacja trawnika - kiedy wykonać?

Aerator

Aerator to również bardzo przydatne urządzenie i powinniśmy je mieć w swojej kolekcji sprzętów ogrodniczych. Dzięki niemu zadbamy o odpowiednie napowietrzenie podłoża, a tym samym zdrowszy i ładniejszy trawnik.

Najprostszym i ekonomicznym napowietrzeniem trawnika jest inwestycja w ręczny aerator z wykorzystaniem siły własnych mięśni lub wykorzystując siłę nóg i ciężar własnego ciała, wybierając specjalne nakładki z kolcami zakładanymi na buty. Dobrym i tanim rozwiązaniem może być także użycie grabi.

Posiadając trawnik średniej wielkości, oszczędzając siły i czas postawmy na aeratory elektryczne zasilane energią z gniazdka sieciowego lub przy pomocy akumulatora. Możemy wybrać też aeratory spalinowe, które sprawdzą się na dużej powierzchni trawnika. Najpopularniejsze aeratory do trawy do domowego zastosowania, to zdecydowanie te zasilane elektrycznie z sieci lub akumulatorem. Przeglądając szeroką ofertę sprzętów, warto zwrócić uwagę nie tylko na moc urządzenia, ale również na takie parametry techniczne, jak szerokość robocza sprzętu oraz długość kolców.

Optymalnym rozwiązaniem są aeratory i weltykulatory elektryczne jako urządzenie 2w1. Jest to połączenie obydwóch sprzętów do pielęgnacji trawnika. Polecamy urządzenie marki Weber Garden o mocy 1500 W o dwóch funkcjach: wertykulacji i aeracji. Taki zakup to oszczędność miejsca i pieniędzy. Przy zmianie funkcji, wystarczy jedynie zmienić wałek w osprzęcie.

Sprawdź też: Aeracja trawnika - kiedy wykonać?

Wertykulator - aerator elektryczny 1500W 36 cm Weber Garden
3. Narzędzia do sprzątania liści i odpadków roślinnych z trawnika

Dmuchawa

Dmuchawa ogrodowa do liści to jeden z najbardziej popularnych i wielofunkcyjnych narzędzi, nie tylko do pielęgnacji trawników. Korzystając z tego narzędzia w łatwy i szybki sposób uprzątniemy trawniki z liści docierając do nawet trudno dostępnych miejsc, w które nie dotrzemy grabiami.


Dmuchawa ogrodowa może być zasilana prądem z sieci lub z akumulatora i przy pomocy silnika spalinowego. Wybierając konkretny model dmuchawy, zwróćmy uwagę na dwa ważne parametry techniczne: moc silnika i prędkość przepływu powietrza. Oba parametry wpływają na efektywność urządzenia. Pamiętajmy, że nie w każdym przypadku potrzebujemy urządzenia o dużym silniku.


Odkurzacz ogrodowy

Odkurzacz ogrodowy do liści tak jak dmuchawa świetnie sprawdzi się przy oczyszczaniu ogrodu. Wyróżnikiem odkurzacza ogrodowego jest wciąganie liści przez rurę do worka. Do małych ogrodów wystarczy nam odkurzacz o mniejszej mocy działania, dzięki czemu wykorzystamy go nie tylko do usuwania liści z trawnika, ale także do usuwania liści bądź innych odpadków roślinnych z rabat ściółkowanych kamykiem bez ryzyka wciągnięcia kamieni do urządzenia.


Mechaniczny zbieracz do liści

Mechaniczny zbieracz do liści z koszem to urządzenie niezwykle przydatne do zbierania opadających liści z drzew i krzewów, szczególnie jesienią. Zbieracz wyposażony jest w obrotowe szczotki, które wciągają liście do wewnętrznego pojemnika. Najbardziej popularne rozwiązania to te napędzane siłą mięśni użytkownika. Dzięki umiejscowionym w urządzeniu szczotkom z tworzywa sztucznego praca przy usunięciu wszelkiego typu materiałów roślinnych z trawnika przebiegnie szybko i sprawnie. Wystarczy przejechać zbieraczem po liściach, a następnie opróżnić kosz. Takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze niż klasyczne grabie. Pozwala zaoszczędzić siły, jak i czas.


Grabie ogrodowe do liści

Bez względu na to, jaki sprzęt do usuwania liści, trawy czy innych materiałów roślinnych wybierzemy, warto również posiadać grabie ogrodowe do liści. Sprawdzą się one również dla właścicieli małych trawników i ogrodów. Najwłaściwsze będą grabie wachlarzowe metalowe lub plastikowe. Niezależnie, które z proponowanych urządzeń wybierzemy to z pewnością szybko i łatwo pomogą nam one w oczyszczeniu nie tylko trawnika z liści, ale także podczas innych prac ogrodowych.


4. Siewniki

Równomiernie rozsiane nasiona i nawozy sprzyjają zdrowemu wzrostowi trawy, co przekłada się na gęsty, zielony i estetyczny trawnik, który jest bardziej odporny na chwasty i choroby. I tutaj właśnie pomoże nam siewnik. Jego zaletą jest to, że materiał zostanie równomiernie i precyzyjnie rozprowadzony na podłożu. Ręczne rozsiewanie nie jest tak precyzyjne, co niestety skutkuje nierównomiernym wzrostem trawy, nieestetycznymi plamami, a nawet punktowym wypaleniem trawy. Dzięki precyzyjnemu dozowaniu, siewnik pozwala także na oszczędność materiału, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści finansowe.

Obecnie dostępne siewniki są łatwe w obsłudze i mogą być używane przez osoby bez specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Wiele modeli ma regulowane ustawienia, co pozwala na odpowiednie dostosowanie ilości wysiewanego materiału do indywidualnych potrzeb oraz wielkości trawnika. Dostępne są zarówno modele do dużych jak i małych trawników, ręczne, elektryczne, jak i akumulatorowe.

Siewnik to wielofunkcyjne narzędzie, które przyda nam się wielokrotnie w ciągu roku. Jest to niezastąpione rozwiązanie do zakładania nowego trawnika, dosiewek trawy, nawożenia, rozprowadzania granulowanych środków ochrony roślin np. na chwasty, sianie innych roślin np. łąki kwietnej, a także do takich czynności jak piaskowanie trawnika lub wapnowanie trawnika – zabiegów pielęgnacyjnych, które warto przeprowadzać w okresie wiosennym.


5. Zraszacze do podlewania trawnika

Do podlewania trawnika i ogrodu sprawdzą się najlepiej zraszacze ogrodowe. Taki system zminimalizuje ryzyko zniszczenia darni, pozwalając odpowiednio nawodniać murawę. Automatyczne podlewanie sprawdzi się z pewnością w dużych ogrodach. Jest to system nawadniający, w którym urządzenie samoczynnie wynurza się z trawnika i automatycznie rozpoczyna jego nawadnianie o ustawionej porze. Woda dostarczana jest powoli.

Jeśli nasz trawnik jest niewielki, możemy wykorzystać także zraszacze podpinane do klasycznego węża ogrodowego, które umieszczamy na trawniku. Jest to rozwiązanie dużo tańsze i łatwiejsze w instalacji, jednak często wymaga przenoszenia w różne miejsce, aby dobrze i równomiernie nawodnić cały teren.


Zraszacz do podlewania trawnika.


Podsumowanie


Jeśli postawisz na odpowiednie narzędzia do pielęgnacji trawnika, to masz dużą szansę na zieloną, zadbaną i zdrową murawę bez względu na to, jak dużą powierzchnię zieleni posiadasz. Warto postawić na wysokiej klasy sprzęt ogrodowy, który nie tylko ułatwi i przyśpieszy pracę, ale także posłuży na lata. Trwałe i niezawodne sprzęty to gwarantowany sukces w dążeniu do pięknego, zadbanego trawnika. Przeczytaj również nasz poradnik „Jak dbać o trawnik”, w którym opisaliśmy całoroczną pielęgnację trawnika w kilku krokach.

Odwiedź również nasz sklep internetowy, w którym kupisz urządzenia i narzędzia do pielęgnacji nie tylko trawnika, ale także całego ogrodu. Znajdziesz je w dziale: Dom i ogród.

Przeczytaj też: