Kosiarka kosząca trawę.



Prace związane z posiadaniem trawnika, nie kończą się wraz z jego założeniem. Aby cieszyć się bujną i zieloną trawą, musimy dbać o niego cały rok. Podstawą zdrowego i zadbanego trawnika są systematyczne zabiegi przygotowawcze, obejmujące kilkustopniowy plan działania począwszy od wczesnej wiosny, poprzez lato, kończąc późną jesienią. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak dbać o trawnik, zachęcamy do przeczytania poniższego poradnika.




SPIS TREŚCI:

  1. Wałowanie trawnika
  2. Koszenie trawnika
  3. Wertykulacja
  4. Aeracja
  5. Piaskowanie trawnika
  6. Wapnowanie trawnika
  7. Nawożenie trawnika
  8. Podlewanie trawnika
  9. Regularne usuwanie chwastów
  10. Grabienie trawy i usuwanie liści
  11. Odpowiednie przygotowanie trawnika na zimę
  12. Pielęgnacja trawnika – podsumowanie


1. Wałowanie trawnika - nie tylko podczas jego zakładania!

Wałowanie trawnika polega na wyrównaniu jego powierzchni, jak i pobudzeniu procesu jego krzewienia oraz zagęszczenia. To procedura, którą warto przeprowadzać każdego roku, a nie tylko przy zakładaniu nowego trawnika (założonego z rolki, czy też poprzez wysianie nasion prosto do gruntu). Wałowanie kilkuletniego trawnika wykonujmy wczesną wiosną, przed pierwszym koszeniem, gdy ziemia jest lekko wilgotna.


2. Koszenie trawnika - jak poprawnie kosić trawę?

Z początkiem wiosny, jednym z pierwszych działań, jakie rozpoczynamy w każdym ogrodzie to koszenie trawnika. Jest to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych po zimie. Podczas koszenia trawy ważna jest jej zarówno odpowiednia wysokość koszenia, jak i systematyczność koszenia trawy zależna od panującej pory roku.


Na jaką wysokość kosić trawę?

Wiosną trawę powinno się kosić na wysokość od 4 do 5 cm aby zapewnić jej właściwy koloryt. Z kolei w okresie letnim, w słoneczne dni powinniśmy zdecydować się na zwiększenie wysokości koszenia źdźbeł trawy do wysokości 6 lub 7 cm. Praktyka ta pozwoli zatrzymać więcej wody w glebie, a zatem oszczędzić na podlewaniu trawnika.

Jeżeli zbyt nisko skosimy trawnik, narazi to go na szybkie wysychanie i żółknięcie. Nie dopuszczajmy również do zbyt dużej wysokości trawnika (powyżej 10 cm) oraz do sytuacji, w której od razu ścinamy 80% wysokości trawnika. Może być to przyczyną chorób i ogólnej, gorszej kondycji darni. Nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy, to ważna zasada przy koszeniu!


Jak często kosić trawę?

Podczas koszenia trawnika ważna jest systematyczność koszenia. Ciężko określić jak często kosić trawę, ponieważ zależy to od wielu czynników, dlatego warto przede wszystkim kierować się wysokością trawnika. Z reguły jednak zaleca się kosić trawę raz w tygodniu lub nawet częściej - dwa razy w tygodniu w okresie najintensywniejszego wzrostu trawy, jaki ma miejsce w czasie wiosny oraz późnego lata.


Koszenie młodego trawnika

Jeśli jesteśmy właścicielami nowego, młodego trawnika, musimy pamiętać, aby nie wykonywać koszenia zbyt wcześnie. Pierwsze koszenie młodego trawnika warto wykonać, kiedy świeżo posiana trawa osiągnie wysokość od 8 do 10 cm. Skracamy ją wtedy do wysokości od 5 do 6 cm. Pamiętajmy, aby podczas koszenia trawy noże kosiarki było dobrze naostrzone!

Do koszenia trawnika polecamy nasze kosiarki elektryczne marki Weber Garden o dostępnych mocach 1200W, 1700W, 2000W, które świetnie sprawdzą się na niewielkich trawnikach. Świetnym uzupełnieniem będzie podkaszarka elektryczna również marki Weber Garden o mocy 350W, która pozwoli na podkoszenie trawnika w miejscach trudnodostępnych - jest wygodna, poręczna i lekka.



Koszenie trawy kosiarką.


3. Wertykulacja - ważny krok pielęgnacji trawnika

Wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni, to ważny zabieg pielęgnacji trawnika, którego nie warto pomijać! Dzięki wertykulacji pozbywamy się z trawnika mchu, chwastów jak i filcu - martwej darni utworzonej przez suche i osłabione źdźbła trawy, w której mogą rozwijać się patogeny chorobotwórcze. Wertykulacja trawnika to ważny krok w pielęgnacji trawnika, który sprzyja dążeniu do zdrowego, gęstego i jednolitego trawnika o zielono soczystym kolorze.


Wertykulacja trawnika - kiedy wykonać?

Wertykulacja trawnika powinna być wykonana w dwóch okresach:

  1. Wiosną - najlepszy miesiąc to marzec lub kwiecień, gdy trawa zaczyna startować ze wzrostem.Temperatury w tym czasie powinny wynosić powyżej 7-10°C. Wiosenna wertykulacja wspiera wzrost nowych, zdrowych pędów.

  2. Jesienią – wrzesień lub październik to drugi, idealny moment na wykonanie wertykulacji trawnika, czyli po okresie letnich upałów, ale jeszcze przed nadejściem mrozów. Wertykulacja jesienna pomaga trawnikowi zregenerować się po intensywnym, często suchym okresie letnim i przygotować go do zimy, umożliwiając lepsze przyswajanie nawozów, wody oraz zmniejszając ryzyko występowania chorób grzybowych spowodowanych zimowymi warunkami, np. dużą wilgocią i zalegającym śniegiem.
Zarówno przy wiosennej, jak i jesiennej wertykulacji ważne jest, aby trawnik był suchy. Po wertykulacji trawnik należy dokładnie oczyścić z resztek roślin przy pomocy ręcznych, klasycznych grabi. Warto również zastosować nawożenie oraz dokładnie podlać trawnik, aby wspomóc jego regenerację.

Należy pamiętać, aby wertykulację przeprowadzać dopiero w drugim roku po założeniu trawnika, gdyż zbyt młoda trawa jest słabo ukorzeniona!


4. Aeracja - pobudzanie trawy do intensywnego wzrostu

Aeracja, inaczej zwana napowietrzaniem gleby, jest kolejnym ważnym krokiem do wymarzonego i pięknego trawnika. Polega ona na rozluźnieniu ziemi poprzez jej nakłuwanie. Czynność taka pobudza trawę do intensywnego wzrostu oraz poprawia strukturę gleby.

Napowietrzenie gleby ma za zadanie lepiej dotlenić korzenie trawy oraz usprawnić pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Aeracja to obok wertykulacji najważniejszy zabieg regeneracyjny przyczyniający się do regularnego i symetrycznego wzrostu trawnika.


Aeracja trawnika - kiedy wykonać?

Wykonanie aeracji trawnika można przeprowadzać dopiero po zabiegu wertykulacji, również dwa razy w roku - wiosną i późnym latem / jesienią. Napowietrzenie gleby przed zimą to ważna praktyka pomagająca na szybki wzrost źdźbeł trawy w kolejnym sezonie.

Pierwszą aerację wykonujemy najwcześniej w drugim roku po posianiu trawnika!

W naszym sklepie znajdziecie świetny system do zadbania o trawnik, jakim jest urządzenie 2w1 marki Weber Garden o dwóch funkcjach wertykulacji i aeracji: Wertykulator aerator elektryczny 1500W Weber. Taki zakup to oszczędność miejsca w naszym składziku na narzędzia, jak i oszczędność budżetu. Wystarczy jedynie zmienić wałek w osprzęcie!


5. Piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika polega na równomiernym rozprowadzaniu cienkiej warstwy piasku na powierzchni trawnika. Taki zabieg ma na celu poprawić strukturę gleby, rozluźnić ją i zapewnić lepszy drenaż, co wspomaga rozwój korzeni i zdrowy wzrost trawy.

Piaskowanie trawy skutecznie pomaga poprawić przepuszczalność gleby, co ułatwia odpływ nadmiaru wody i zapobiega jej zastojom. Jest także świetnym rozwiązaniem do rozluźniania zwięzłych gleb i poprawienia cyrkulacji powietrza wokół korzeni trawy. Jeżeli zmagasz się z niewielkimi nierównościami na trawniku - piaskowanie pomoże Ci je wyrównać.


Piaskowanie trawnika - kiedy i czym wykonać?

Piaskowanie trawnika należy przeprowadzać po zabiegu wertykulacji i aeracji, aby piasek mógł lepiej i głębiej wniknąć w glebę. Zabieg piaskowania trawy wykonuje się zazwyczaj wiosną, kiedy warunki wzrostu trawy są najlepsze. Do piaskowania trawnika należy użyć piasku o drobnej granulacji, który jest wolny od zanieczyszczeń organicznych.


6. Wapnowa nie trawnika

Wapnowanie trawnika polega na dodawaniu do gleby wapna, aby podnieść jej pH i zredukować kwaśność, co jest korzystne dla większości traw, które preferują lekko zasadowe warunki. Wyższe pH gleby zwiększa dostępność niektórych składników odżywczych oraz zapobiega występowaniu mchu w trawniku.

Zanim jednak wykonasz wapnowanie swojego trawnika, koniecznie przeprowadź test gleby, aby określić jej aktualne pH i sprawdzić czy Twój trawnik potrzebuje tego zabiegu.

Wapnowanie trawnika - kiedy i czym wykonać?

Do wapnowania trawnika należy użyć odpowiednich produktów, takich jak wapno węglanowe lub dolomitowe, zgodnie z zaleceniami producenta Wapnowanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, aby dać glebie czas na reakcję przed sezonem wegetacyjnym. Z reguły wykonuje się je co 2-3 lata w zależności od potrzeb gleby. Należy również pamiętać, że po wapnowaniu trawnika należy odczekać co najmniej ok. 6-8 tygodni zanim rozsypiemy nawóz do trawy.


7. Odpowiednie nawożenie trawnika

Pamiętajmy także o odpowiednim dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych dla prawidłowego, zdrowego i estetycznego jej wzrostu. Przy wyborze nawozu bierzmy pod uwagę rodzaj trawy, jej kondycję oraz warunki glebowe. Istotne jest, aby nawóz był dostosowany do aktualnej pory roku!


Kiedy nawozić trawę?

Nawożenie trawnika rozpoczynamy wiosną po koszeniu, wertykulacji i aeracji. Dostarczanie składników odżywczych kontynuujemy latem, kończąc jesienią. Jeśli trawnik jest nowo posiany, nie potrzebuje nawożenia przez kilka miesięcy. Przed nawożeniem należy skosić trawę, warto także delikatnie spulchnić ziemię między źdźbłami, umożliwiając prostsze wniknięcie składników odżywczych i dotarcie do korzeni. Na nawożenie naszego trawnika wybierajmy odpowiednie warunki pogodowe. Właściwy będzie poranek lub wieczór w pochmurny dzień. Absolutnie nie należy nawozić trawnika w trakcie suszy! Takie działanie przyczynia się do zalegania specyfiku i w konsekwencji może dojść do jej wypalenia. Po nawożeniu trawnika konieczne jest jego podlanie w celu rozpuszczenia nawozu.


Czym nawozić trawę?

Wiosenny nawóz powinien bazować na azocie, bo to on stymuluje trawę do wzrostu. W okresie jesiennym zastosujemy nawozy bazujące na fosforze i potasie. Jesienne nawożenie trawnika wzmacnia system korzeniowy trawnika, odpowiednio przygotowując go do zimy. Fosfor, jak i potas, które występują w jesiennych nawozach do trawnika, wzmacniają trawę oraz uodporniają ją na niesprzyjające warunki pogodowe.


Jak często nawozić trawnik?

Nawożenie kilkuletniego trawnika wykonujmy zgodnie z zaleceniami producenta nawozu, zazwyczaj jest to co kilka tygodni lub wtedy, kiedy widzimy, że trawa nie ma już intensywnego, zielonego koloru.


8. Podlewanie trawnika - dobre praktyki

Jak często i jak długo podlewać trawę?

Intensywność podlewania trawnika uzależniamy od pory roku! Im jest cieplej i bardziej słonecznie w sezonie, tym bardziej trawnik będzie potrzebował nawodnienia. W okresie wegetacyjnym nie nawadniajmy trawnika zbyt nagminnie. Wiosną oraz jesienią, gdy nie ma tak intensywnych upałów najwłaściwiej jest go podlewać co kilka dni. W suche i upalne dni warto podlewać trawnik nawet codziennie lub obficie zraszać przez ok 20-30 minut. Niewskazane jest powierzchowne nawadnianie trawy, gdyż woda w takim wypadku nie ma szans dostać się do głębszych warstw gleby przed wyparowaniem. Zdecydowanie rzadszego podlewania będzie wymagał trawnik umiejscowiony w miejscu cienistym, jeśli w jego pobliżu nie znajdują się systemy korzeniowe drzew i krzewów.


Kiedy podlewać trawę?

Kluczowa jest również pora podlewania. Wskazane jest, aby trawnik podlewać (nawadniać) wczesnym rankiem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości - późnym wieczorem po zachodzie słońca. Pod żadnym pozorem nie podlewajmy trawnika w czasie, kiedy słońce świeci najmocniej!


9. Regularne usuwanie chwastów

Odpowiednia pielęgnacja trawnika, na którą składają się powyższe zasady takie jak regularne koszenie, wertykulacja, aeracja czy wałowanie przybliżają nas do wymarzonego wyglądu trawnika, zapobiegają także rozwojowi chwastów. Dbając w taki sposób o trawnik, nie dopuścimy do rozwinięcia się systemów korzeniowych chwastów w głąb gleby oraz ich rozrostu po całej powierzchni murawy.

Jeśli jednak zauważymy chwasty w naszym trawniku, należy niezwłocznie je usunąć, mamy tutaj do wyboru zarówno mechaniczne, ekologiczne sposoby, jak i odpowiednie preparaty chemiczne, które skutecznie usuną niechciane chwasty. Efektowny i wypielęgnowany trawnik wymaga systematycznego usuwania chwastów!


10. Grabienie trawy i usuwanie liści

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym podczas jesieni jest regularne usuwanie zarówno skoszonej trawy jak i liści opadających z drzew. Zacieniają one powierzchnię trawnika, zmniejszając jego trwałość. Zalegające liście przyczyniają się także do gnicia darni, uniemożliwiając dostęp tlenu i światła do murawy.


11. Odpowiednie przygotowanie trawnika na zimę

Przygotowanie trawnika do zimy zaczyna się już jesienią, kiedy przeprowadzamy jesienną wertykulację, aerację oraz stosujemy odpowiednie nawozy potasowo-fosforowe uodporniające darń i przygotowujące trawnik do niekorzystnych warunków pogodowych.

Końcowy etap pielęgnacji trawnika jest uzależniony od pogody panującej jesienią. Ostatnie koszenie wykonujemy zwyczajowo w drugiej połowie października, lecz jeśli jesień jest stosunkowo ciepła, to zabieg ten możemy odłożyć na pierwszą połowę listopada lub do czasu, kiedy trawa rośnie. Podczas ostatniego koszenia ścinamy trawę nisko na wysokość ok. 4-5 cm. Pamiętamy również, aby przed nadejściem zimy usunąć z trawnika skoszoną trawę oraz liście. Trawa powinna być dokładnie oczyszczona z wszelkich resztek roślin.

Należyte przygotowanie trawnika do sezonu zimowego umożliwia mu lepiej znieść niekorzystne warunki pogodowe, głównie mrozu i śniegu, aby szybko mógł on powrócić wiosną do dobrej formy. Dzięki przygotowaniu murawy do zimy zmniejsza się jej przemarzanie oraz możliwość wystąpienia pleśni śniegowej, tuż po roztopieniu szaty śnieżnej.


Zadbany trawnik.



12. Pielęgnacja trawnika - podsumowanie

Całoroczna pielęgnacja oraz regularne nawożenie i nawadnianie trawnika według powyższego planu, to niezbędne działania, które pozwolą osiągnąć posiadanie pięknego, gęstego, zdrowego i zielonego dywanu, który będzie nas cieszył nie tylko latem, ale każdego dnia. Aby praca związana z pielęgnacją trawnika była bardziej efektywna, szybsza i łatwiejsza, sprawdź koniecznie, jakie narzędzia do pielęgnacji trawnika warto posiadać, aby usprawnić sobie pracę.

W sklepie Swatt.pl znajdą Państwo niezbędne narzędzia ogrodowe, nie tylko do pielęgnacji trawników, ale całego ogrodu. Sukcesywnie rozbudowujemy nasz ogrodowy asortyment. Zachęcamy do zaznajomienia się z naszym asortymentem!

Przeczytaj też: