Wilgoć w domu - jaki ma wpływ na zdrowie człowieka?

 

Częstym problemem zwłaszcza w okresie grzewczym staje się suche powietrze w pomieszczeniach. Włączone ogrzewanie, a do tego słaba wymiana powietrza skutkuje spadkiem wilgotności. Do przesuszenia powietrza dochodzi również w pomieszczeniach gdzie stosujemy klimatyzację i taki stan utrzymuje się przez cały rok.

 

Jaki wpływ ma wilgotność powietrza na zdrowie?

W okresie grzewczym często rezygnujemy z wietrzenia pomieszczeń, ze względu na straty cieplne. Jednak warto zaznaczyć, że wietrzenie 2 a nawet 3 razy dziennie przez krótką chwilę, poprawia cyrkulację powietrza i pomaga utrzymać dobre warunki dla zdrowia człowieka.


Zbyt suche powietrze w domu – skutki

Zbyt suche powietrze w domu powoduje wysuszanie błon śluzowych w nosie i gardle, a także suchość skóry. W ten sposób obniża się ich naturalna ochrona, co zwiększa podatność na różnego rodzaju infekcje. Ból gardła czy kaszel są przyczyną przesuszenia śluzówki drug oddechowych. Swędzenie skóry, stany zapalne czy alergie mogą być również skutkiem złego nawilżenia powietrza. Wysuszone powietrze wzmaga unoszenie się kurzu, co jest szkodliwe zwłaszcza dla alergików.

Suchość gardła
Woda - wilgoć zbierająca się na oknach



Za duża wilgotność w domu – skutki

Niestety w sytuacji zbyt dużej wilgotności powietrza w domu utrzymującej się długotrwale, zaczynają rozwijać się pleśnie oraz różnego rodzaju grzyby, a jak wiadomo to już krótka droga do różnego rodzaju uczuleń i chorób układu oddechowego, związanych z działaniem patogenów.


Jaka powinna być wilgotność w domu?

Wilgotność w pomieszczeniach, w dużej mierze zależy od panującej w nich temperatury. Dla temperatury w okolicach 20oC, wilgotność w domu powinna wynosić 55-60%, a dla 21-22oC odpowiednia wilgotność w pomieszczeniach to 40-45%.

Optymalna wilgotność w domu dla naszego organizmu to 40-60%. Taki poziom wilgotności powietrza w domu jest również korzystny dla przedmiotów codziennego użytku jak meble, ubrania, książki.


 

Przyczyny wilgoci w domu

Przyczyną wzmożonej wilgotności w domu, może być zła izolacja fundamentów, brak izolacji cieplnej czy też zła wentylacja. W nowo oddanych do użytku budynków, mówimy o wilgoci technologicznej, która zostaje uwolniona z wszelkiego rodzaju materiałów użytych podczas prac wykończeniowych lub gdy budynek nie został „wysezonowany” - uwolniony z wilgoci która zalega w ścianach, tynkach itp.

Kolejną przyczyną może być źle funkcjonująca wentylacja grawitacyjna, która została źle zaprojektowana lub wykonana.

Dodatkowymi czynnikami zwiększenia wody w powietrzu są codzienne czynności jak gotowanie czy kąpiel. Nawet my sami przyczyniamy się do zwiększania ilości wilgoci w domu przez wydzielanie jej wraz z oddychaniem, wydychając ok. 2 litry wody w ciągu doby.


Po czym poznać, że w domu jest zbyt wysoka wilgotność powietrza?

Pierwszymi objawami wysokiej wilgotności jest kondensacja pary wodnej na szybach okiennych oraz odczuwanie lepkości na skórze lub chłodu.

 

Jak zmniejszyć lub zwiększyć wilgotność powietrza w domu i poprawić komfort klimatyczny?

Prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie lub zwiększenie wilgotności w mieszkaniach lub domach oraz poprawienie komfortu klimatycznego i warunków zdrowotnych wewnątrz budynku, jest oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, nawilżacz powietrza lub zakup osuszacza powietrza z oczyszczaczem. Tego rodzaju urządzenia prowadzą na bieżąco pomiary powietrza i dostosowują nawilżenie powietrza do odpowiednich warunków.

W nowo powstałych lub remontowanych domach jednorodzinnych dobrze jest zainstalować system rekuperacji – centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Centrala wchodząca w skład systemu wentylacji, wyposażona może być we wszelkiego rodzaju czujniki takie jak czujnik wilgotności, czujnik CO2. System na bieżąco mierzy i dostosowuje ilość wymiany powietrza. Dodatkowo, system rekuperacji oczyszcza powietrze nawiewane do pomieszczeń z wszelkiego rodzaju pyłów.

Wadą podgrzewania powietrza jest jego wysuszanie dlatego wyposażenie rekuperacji w wymiennik entalpiczny pozwala nie tylko na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego ale również wilgoci.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera