Jak poprawić wentylację w domu

Stan pomieszczeń oraz samopoczucie osób w nich przebywających jest związane z cyrkulacją powietrza. Niedobory wentylacyjne objawiają się nie tylko chorobami i złym samopoczuciem, lecz także degradacją powierzchni ścian, spowodowane zawilgoceniem, na skutek dużej wilgotności powietrza. Wilgotne powietrze oraz jego zapach nie należą do przyjemnych.



Co jest przyczyną złej wymiany powietrza w domu?


Skutkiem złej wymiany powietrza w domu może być źle zaprojektowana wentylacja grawitacyjna budynku lub zanieczyszczone przewody wentylacyjne. Przyczyną również może być termomodernizacja, choć w założeniach ma mieć pozytywne skutki, staje się zmorą. Dokonując zabiegu docieplenia budynku oraz wymiany okien, dochodzi do zamierzonego uszczelnienia i zakłócenia wymiany powietrza. Budynki budowane w starszych technologiach, nie były przygotowane do takiego stanu rzeczy. Zablokowanie wymiany powietrza musi zostać zastąpione dodatkową wentylacją lub usprawnieniem dotychczasowej.



Co możemy zrobić, aby poprawić wymianę powietrza?
Skuteczny sposób na poprawę wentylacji w domu.


Gdy dochodzi do niedoboru wymiany powietrza, lekarstwem może się okazać wymuszony obieg powietrza przez wentylatory, np. wentylatory wyciągowe ścienne i sufitowe, dostępne w różnych opcjach do wyboru:

  • z czujnikami ruchu,
  • z czujnikiem wilgotności,
  • z czujnikiem światła,
  • uruchomienie za pomocą sznurka.

Wentylatory wyciągowe - różne rodzaje

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator wyciągowy do domu?

Design pasujący do wnętrza

Producenci starają się nadążać za trendami panującymi na rynku oraz upodobaniami klientów, oferując wentylatory, które można dostosowywać do aranżacji pomieszczeń poprzez możliwość dobierania odpowiedniej kolorystyki paneli lub ich kształtów. Natomiast jeśli chodzi o dobór wentylatora pod względem jego zdolności wymiany powietrza, to pod uwagę bierzemy jeden parametr. Jest nim wydajność mierzona w metrach sześciennych na godzinę (m3/h).

Moc / wydajność wentylatora

Polska norma PN-83/B-03430/Az3 wskazuje, jaka jest wymagana ilość powietrza, potrzebna do wentylacji poszczególnych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych. I tak:

      • kuchnia z oknem zewnętrznym, kuchnię gazową lub węglową - 70 m3/h,
      • kuchnia z oknem zewnętrznym, kuchnię elektryczną:
      • mieszkaniu 3 os. - 30 m3/h,
      • mieszkaniu więcej niż 3 os. - 50 m3/h

Jeżeli wentylator ma być zainstalowany w pomieszczeniu, które nie jest objęte PN, to jego dobór polega na sprawdzeniu jaką ilość wymiany powietrza potrzebujemy. Znając ilość m3 pomieszczenia, możemy dobrać odpowiedni wentylator wyciągowy.

Przyjmijmy pomieszczenie, które ma 45 m3, W tym przypadku dobieramy wentylator, który w ciągu 1h potrafi wymienić min. 45 m3 powietrza.


Głośność wentylatora

Dość istotną sprawą jest głośność, z jaką pracuje wentylator. Producenci oznaczają głośność wentylatora poprzez podanie parametru ciśnienia akustycznego wyrażonego w dB (decybelach). Im ta wartość jest niższa, tym wentylator pracuje ciszej.

Średnica otworu kanału wentylacyjnego

Wiemy już jak dobrać wentylator na podstawie jego mocy, kolejnym elementem jest jego średnica. Musimy wiedzieć, że im większa średnica otworu kanału wentylacyjnego, a co za tym idzie - wentylatora, tym również jego wydajność oraz głośność pracy się zwiększa. Dobór wentylatora jest dość ważnym momentem i nie powinien znacznie przekraczać zapotrzebowania.

Przyjmijmy, że wentylator w łazience o średnicy 100 mm ma wydajność zbliżoną do 90 – 100 m3/h. Jest ona wystarczająca do łazienki o powierzchni 9 m2 i wysokości 2,6 m. Zakup wentylatora o większej mocy z racji komfortu nie ma sensu, gdyż doprowadzi to do zbyt dużej wymiany powietrza, czyli szybkiego wychładzania łazienki, tworzenia dodatkowego i uciążliwego szumu oraz przeciągu.


Czy wentylator musi być dopasowany do kanału wentylacyjnego?

Zaleca się, aby wentylator a dokładnie jego obudowa pokrywała cały otwór. Oczywiście można przy znacznych średnicach zastosować redukcję tak, aby dopasować wentylator. Wentylator jest tak skonstruowany, że nie są potrzebne dodatkowe łączniki pomiędzy kanałem i wentylatorem. Króciec wentylatora jest o kilka milimetrów mniejszy od dedykowanego kanału wentylacyjnego.


Miejsce montażu wentylatora wyciągowego

Producenci rozróżniają wentylatory ze względu na ich umiejscowienie, jest to związane z ich konstrukcją i zastosowanymi łożyskami. Dlatego zastosowanie wentylatora do odpowiedniego miejsca jego pracy jest kluczowe na długotrwałą pracę wg założeń producenta. W ofercie są wentylatory sufitowe, ścienne oraz uniwersalne - wszelkie oznaczenia podane są w karcie produktu, z którą warto zapoznać się przed zakupem wentylatora.



Jak poprawić wentylację w domu – podsumowanie

Wentylację w domu można poprawić dzięki dobrze dobranym wentylatorom wyciągowym. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić podstawowe pytania dotyczące ich doboru.

Jeśli nadal nie wiesz jak dobrać odpowiedni do zapotrzebowania oraz pomieszczenia wentylator, nasi doradcy są do Twojej dyspozycji. W naszym sklepie internetowym https://swatt.pl posiadamy również szeroką ofertę wentylatorów w atrakcyjnych cenach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera