Jak dobrać i gdzie umieścić czerpnie i wyrzutnie powietrza?

Wyrzutnia i czerpnia powietrza to elementy związane z systemami wentylacji, których zadaniem jest pobieranie lub usuwanie powietrza z systemu wentylacji. W zależności od umiejscowienia rozróżnia się różnego typu czerpnie: gruntowe, ścienne lub dachowe. Oba elementy mogą przybierać kształt okręgu lub prostokąta.



Zastosowanie czerpni i wyrzutni powietrza

Te proste w swej budowie elementy, zabezpieczają poprzez żaluzje oraz siatkę system wentylacji przed insektami, opadami lub innymi elementami unoszonymi się w powietrzu, aby nie dostały się do układu. Wartym uwagi jest kapinos, w który wyposażone są te elementy wentylacji, a często pomijany przy wyborze tego elementu. Ze względu na różnice temperatur - zwłaszcza po stronie wyrzutni, skraplająca się woda nie będzie spływać po elewacji, pozostawiając w dłuższym okresie użytkowania nieestetyczne zacieki.



Montaż czerpni i wyrzutni powietrza

Nad umiejscowieniem zarówno wyrzutni jak i czerpni, warto się zastanowić już na etapie projektu budynku. Elementy te są również ujęte w warunkach technicznych Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, a dokładnie w § 152. tech. war. budynków — Czerpnie powietrza.

W tych warunkach możemy przeczytać, iż czerpnia i wyrzutnia powinny zostać umieszczone w taki sposób, aby umożliwiały pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i w okresie letnim najchłodniejszego powietrza. Najlepszą do montażu tych elementów stroną budynku byłaby północna, północno-wschodnia. Te strony w słoneczne dni są w mniejszym stopniu nagrzewane promieniami słonecznymi. Natomiast strona zachodnia mogłaby zakłócać prace wentylacji.



Zacieki na elewacji


Rodzaje czerpni i wyrzutni powietrza


Gdzie umiejscowić czerpnie i wyrzutnie — na ścianie czy dachu?

Zdecydowanym czynnikiem mającym wpływ na umiejscowienie czerpni oraz wyrzutni jest miejsce zamontowania rekuperatora lub centrali wentylacyjnej. Ze względu na opory przepływu, odległość centrali wentylacyjnej od czerpni - wyrzutni, powinna być jak najmniejsza, co pozwoli na minimalizację obciążenia wentylatorów rekuperatora, tym samym zmniejszenia zużycia samych wentylatorów, aby co ważniejsze - zminimalizować zużycie prądu.

Umiejscawiając rekuperator blisko ściany północnej, pozwoli na wyprowadzenie kanałów na ścianę północną w małej odległości od rekuperatora i zmniejszenie długości kanałów. Jeśli centrala umiejscowiona jest na poddaszu, to najlepszym wyborem będzie umiejscowienie czerpni i wyrzutni blisko ściany szczytowej lub wyprowadzenie kanałów na połać dachu.

Wszelkie odległości otworów wentylacyjnych od okien, gruntu, kominów czy sąsiednich budynków opisane są w warunkach technicznych i warto się do nich zastosować, aby uniknąć przykrych niespodzianek w funkcjonowaniu systemu wentylacji.

Pamiętajmy, że czerpnia ma pozwolić dostarczyć jak najczystsze powietrze do budynku, więc warto przemyśleć jej usytuowanie w taki sposób i w takim miejscu, aby nie była narażona na ww. czynniki i nie zasysała nieczystości czy to z ulicy, czy przykrych zapachów ze studzienek kanalizacyjnych, nikt nie chciałby mieć nieprzyjemnych zapachów w domu. Drugą sprawą jest umiejscowienie wyrzutni, aby wydobywające się „zużyte” powietrze nie przeszkadzało odpoczywającym domownikom lub sąsiadom. Gdy działka jest duża, problem hałasu czy zapachu może nie stanowić problemu, lecz w dzisiejszych czasach teren jest na wagę złota i zabudowy są coraz gęstsze.



Jaką średnicę powinna mieć czerpnia i wyrzutnia powietrza?

Średnica czerpni i wyrzutni zostaje dobrana na podstawie obliczeń przepływu oraz ilości powietrza, jaka musi zostać dostarczona do układu wentylacyjnego, rekuperatora. Dobrze dobrana średnica pozwoli kolokwialnie mówiąc, na sprawne oddychanie budynku bez zadyszki.

Elementy, o których jest mowa, nie powinny oddziaływać na siebie wzajemnie, czyli ich umiejscowienie nie powinno być zbyt blisko siebie. Minimalna odległość jest zapisana w warunkach dla elementów ściennych to minimum 1,5 m. Na rynku są dostępne rozwiązania łączące te dwa elementy w jeden, ich konstrukcja zapewnia rozdział strumienia powietrza czerpanego od wywiewanego z układu wentylacji.



Czy to dobre rozwiązanie?

Rozwiązanie takie jest stosowane od dłuższego czasu, zazwyczaj w wentylacji wychodzącej na dach, lecz coraz częściej również zastępuje tradycyjne rozwiązania ścienne.

Warto zapoznać się z przepisami, które są ujęte w rozporządzeniu i choć niektóre nie stanowią wytyczne dla domów jednorodzinnych, to z pewnością pozwolą nam na podjęcie decyzji na prawidłowe rozwiązanie tego zagadnienia.

W naszym sklepie internetowym posiadamy czerpnie – wyrzutnie powietrza nierdzewne i czerpnie - wyrzutnie aluminiowe. Posiadamy również inne akcesoria do rekuperatorów, zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera