Zalety inwerterów hybrydowych

Coraz większa świadomość społeczna odnośnie odnawialnych źródeł energii, zaowocowała zwiększonym zainteresowaniem systemami fotowoltaicznymi. Dbanie o środowisko jest domeną rozwiniętych społeczności zachodu. Dodatkowym impulsem działającym na znaczną dynamikę wzrostu zainteresowania OZE są ceny paliw kopalnych. Inwestycja w fotowoltaikę to dobry sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa przed wzrostem cen prądu.

Mówiąc o instalacji fotowoltaicznej, nie można pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest inwerter (falownik). Na rynku można spotkać różne urządzenia, które ze względu na ich budowę mają różne zastosowanie w zależności od sposobu pracy. W dzisiejszym wpisie przyglądniemy się bliżej inwerterom hybrydowym.

Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki falownika hybrydowego, przypomnijmy jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych i ich zasada działania.



Instalacja ON-GRID

Najbardziej popularna instalacja fotowoltaiczna, jaką możemy spotkać to instalacja ON-GRID. Instalacja PV sieciowa produkując prąd ze słońca, nadmiarową jego ilość za pomocą falownika i licznika dwukierunkowego przekazuje do sieci, gdzie zostaje zmagazynowana. W dotychczasowym systemie rozliczenia prosument otrzymuje zwrot w wysokości 80% przekazanego prądu. Taki system rozliczenia dobiegł końca, a nowe zasady oparte o net- biling znacząco zmieniają opłacalność rozliczenia z przekazanej energii wyprodukowanej z paneli PV do sieci energetycznych. Więcej na temat zmian związanych z zasadami rozliczenia w systemie net-billing znajdziesz w artykule: Dotacje na fotowoltaikę 2022.

Argumentem przemawiający na korzyść zastosowania takiego rozwiązania jest prostota instalacji oraz łatwość w pozyskiwaniu i magazynowaniu prądu, zdecydowaną wadą jest niejako zmuszenie do korzystania z energii elektrycznej pochodzącej z sieci w momencie, gdy instalacja nie pracuje.



Instalacja OFF-GRID

Rozwiązanie wysypowe off-grid uniezależnia działanie instalacji od systemu energetycznego. Inwerter poprzez swoje działanie magazynuje nadmiarową moc elektryczną w akumulatorach. Rozwiązanie takie pozwala na korzystanie z energii, np.: w godzinach wieczornych, kiedy instalacja PV zaprzestaje produkcji energii, a zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie nadal jest duże.

Niezależność systemu wyspowego jest z pewnością olbrzymią zaletą tego rozwiązania. Wykorzystanie zmagazynowanego prądu niezależnie od pory dnia to duży plus, minusem takiego rozwiązania jest zapewnienie takiej ilości akumulatorów, które zmagazynują pożądaną ilość nawet w szczytowym momencie produkcji. Kolejną barierą jest cena samych akumulatorów magazynujących oraz pozostałych elementów systemu.

A gdyby tak połączyć zalety tych rozwiązań?




Inwerter (falownik) hybrydowy – zasada działania

Rozwiązaniem dylematów ww. systemów jest zastosowanie falownika hybrydowego. Korzystamy wtedy z cech obu rozwiązań. Elastyczność działania inwertera hybrydowego pozwala na korzystanie z energii z sieci w momencie, kiedy nie ma możliwości produkcji przez panele fotowoltaiczne, natomiast gdy warunki pogodowe sprzyjają, system magazynuje energię w klastrach bateryjnych, dając możliwość skorzystania z energii gdy produkcja ustaje.


Zalety i wady inwerterów (falowników) hybrydowych

Zdecydowaną zaletą zastosowania inwertera (falownika) hybrydowego jest magazynowanie takiej ilości energii, na jaką pozwala nam akumulator, a nadmiar może zostać sprzedany w systemie net-bilingowym. Dodatkową zaletą jest możliwość rozbudowywania o kolejne klastry magazynowe, zwiększające tym samym potencjał magazynowy.

Wada rozwiązania w postaci zastosowania inwertera hybrydowego to zwiększony koszt falownika oraz dodatkowy na magazyn energii.

Odpowiednio dobrany system, może stanowić doskonałą alternatywę dającą korzyści z systemu ON-GRID i niezależność systemu OFF-GRID. Pamiętajmy, iż odpowiednie przeliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie oraz dobranie odpowiednich urządzeń to klucz do satysfakcji i oszczędności.

Czytaj też: Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych? oraz Ile energii, prądu ze słońca wyprodukują panele fotowoltaiczne w Polsce?



Inwerter hybrydowy

Zakup takich urządzeń to inwestycja w przyszłość pokoleń. Nasza hurtownia fotowoltaiczna oferuje szeroki asortyment produktów niezbędnych do wykonania instalacji fotowoltaicznej, także inwertery (falowniki) hybrydowe. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.


Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera