Fotowoltaika zimą - co należy wiedzieć?

Wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego spada natężenie promieniowania słonecznego, dni są coraz krótsze, dodatkowo spada temperatura, a z nieba zamiast słońca pada śnieg. Zatem, jak sprawuje się fotowoltaika zimą? Jak należy zadbać o panele fotowoltaiczne w takich warunkach i czy w ogóle trzeba coś robić?


Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą?

W miesiącach zimowych również świeci słońce, oczywiście jego podróż ku zachodowi odbywa się na niższym pułapie niż w okresie letnim, a natężenie spada. Jednak zimą prąd nadal jest produkowany, a panująca niższa temperatura sprzyja sprawności paneli fotowoltaicznych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej odległości instalacji fotowoltaicznej od dachu, by w ciepłe, letnie dni była zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Zmniejszy to nagrzewanie dachu oraz obniży temperaturę paneli. Idealne warunki dla paneli fotowoltaicznych to nasłonecznienie letnie, a temperatura zimowa.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych

W Polsce opady śniegu pojawiały się już we wrześniu, jednak ostatnie zmiany klimatyczne bardzo zróżnicowały zachowanie pogody. Zazwyczaj najwcześniej śnieg pojawia się na południu i przesuwa się ku północy. Ostatnie lata są oszczędne w opady, a zalegający śnieg w dłuższym okresie można spotkać jedynie w górach.


Ośnieżanie paneli fotowoltaicznych

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Utrzymywanie się śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy od kąta montażu modułów i warunków pogodowych. Zazwyczaj kąt pochylenia paneli wynosi od 30° do 45°, więc śnieg pod wpływem grawitacji sam powinien się osunąć po gładkiej powierzchni paneli, więc nie ma potrzeby odśnieżania paneli fotowoltaicznych. Z różnych źródeł można wyczytać, że wpływ śniegu na instalację fotowoltaiczną nie jest znaczący i zawiera się w przedziale od 0,3 – 3%, więc odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest zbędne.

Niebezpieczeństwo związane z odśnieżaniem paneli fotowoltaicznych

Większość instalacji fotowoltaicznych montowana jest na powierzchniach dachu. Wyobraźmy więc sobie śliską, szklaną powierzchnię pokrytą śniegiem, dodatkowo ośnieżony dach budynku — o wypadek nietrudno. Nieodpowiednie usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych może również doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego instalacji fotowoltaicznej, co może powodować utratę gwarancji.


Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych — jak zrobić to dobrze i bezpiecznie?

Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się odśnieżać panele fotowoltaiczne, musimy zachować podstawowe zasady:

  • odśnieżanie paneli fotowoltaicznych tylko wtedy, gdy ustanie opad śniegu (po co powtarzać czynność);
  • unikać gromadzenia śniegu w jednym miejscu (możliwość powstania mikropęknięć pod wpływem ciężaru)
  • unikać osunięcia się śniegu na okablowanie (osunięcie śniegu z połaci dachu);
  • do odśnieżania paneli fotowoltaicznych należy wykorzystać miękką szczotkę;
  • usunąć część śniegu, reszta pod wpływem ogrzania panelu powinna się samoczynnie osunąć.

Uszkodzenia paneli fotowoltaicznych spowodowane niepoprawnym odśnieżaniem z śniegu

Zaoszczędzona energia, zbilansowanie zużycia

Instalacja fotowoltaiczna pracująca latem produkuje dużą nadwyżkę prądu, który nie jest w całości zużyty na potrzeby bieżące, ta nadwyżka trafia do sieci. Ilość energii, jaką zaoszczędziliśmy latem, zostaje nam zwrócona w 80% pod koniec okresu rozliczeniowego, pokrywając zapotrzebowanie przy niskim poziomie produkcji zimą. Taki rodzaj rozliczenia dotyczy właścicieli, których umowy były podpisane jeszcze przed zmianą sposobu rozliczania (przed 1.04.2022 r.).

Sprawdź też: magazyny energii do fotowoltaiki

W nowym sposobie rozliczenia tzw. net-billing, nadwyżka przekazywana do sieci gromadzi środki na koncie prosumenta. W okresie niskiej produkcji zakup prądu może być sfinalizowany za zgromadzone środki na koncie prosumenta. Więcej o nowym systemie net-billing pisaliśmy w artykule: Dotacje na fotowoltaikę – program Mój Prąd

Fotowoltaika zimą – Podsumowanie

Instalacja fotowoltaiczna najlepsze uzyski ma podczas dużego nasłonecznienia w okresie letnim, lecz okres zimowy nie jest całkowicie pozbawiony produkcji energii. Jak wspominaliśmy w artykule „ILE PRĄDU ZE SŁOŃCA WYPRODUKUJĄ PANELE FOTOWOLTAICZNE W POLSCE?” na wpływ produkcji prądu ma znaczenie nie tylko promieniowanie bezpośrednie, lecz również rozproszone oraz odbite.

Nie ma co ukrywać — procentowy uzysk, jest znacznie mniejszy zimą niż latem, lecz biorąc pod uwagę czas nasłonecznienia oraz kąt padania słońca, wyniki są i tak zadowalające. Lepsze coś niż nic.


Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem naszego sklepu, a w przypadku pytań oraz wątpliwości nasi pracownicy ułatwią państwu wybór urządzenia i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera