Dotacja na fotowoltaikę "Mój Prąd 4.0" 2022

 

Jak co roku wielu inwestorów liczy na wsparcie finansowe, które można otrzymać poprzez rządową dotację na fotowoltaikę. Choć suma nie jest oszałamiająca, to z pewnością każdy grosz się przyda, aby zmniejszyć koszty inwestycji, tym samym przyśpieszyć zwrot kosztów. Nie znamy jeszcze dokładnego terminu uruchomienia programu Mój Prąd 4.0. Przewidujemy, że Program Mój Prąd 4.0 NFOŚiGW uruchomi program pod koniec I - początek II kwartału 2022 roku. Zajdą w nim spore zmiany.



Pieniądze


Założenia programu Mój Prąd 4.0


Program Mój Prąd jak dotychczas będzie wspierał zakup instalacji fotowoltaicznej PV, zostanie jednak poszerzony o wsparcie magazynów energii i chłodu, ładowarki samochodów elektrycznych oraz systemy zarządzania energią elektryczną w domu lub mieszkaniu.

Dość ważną informacją pojawiającą się w publikacjach odnośnie programu Mój Prąd 2022 jest to, iż program będzie wspierał zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej PV z dodatkowymi elementami, które zostały wspomniane wcześniej.

Program Mój Prąd 2022 – ile będzie można otrzymać dotacji?

NFOŚiGW przewiduje budżet na poziomie 1 mld zł, skala dotacji będzie zapewne zależna od skali inwestycji i elementów składowych całego projektu. Celem programu jest wsparcie powstawania mikroinstalacji wraz z magazynami, co ma na celu odciążenie systemu energetycznego. Jednym zdaniem, prąd wyprodukowany przez mikroinstalację w założeniu ma zostać skonsumowany przez dane gospodarstwo domowe.

Rząd zapewnia również, że osoby, które nie otrzymały wsparcia w poprzedniej edycji działania programu Mój Prąd, będą mogły jak do tej pory pozyskać dotację na fotowoltaikę z nowej edycji programu. 




Co to jest net-billing?

System upustów dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych, w formie dotąd znanej, ma zostać zakończony. Dotychczas nadmiar energii przechowywany był w systemie energetycznym i oddawany w wysokości 80% energii zmagazynowanej przez użytkownika PV.

Nowy system (net-billing) będzie polegał na odsprzedaży nadwyżki energii po cenie hurtowej i ponownym zakupie po cenie detalicznej. Co z pewnością zmniejszy opłacalność magazynowania energii w sieci dystrybucyjnej.

Jak można przeczytać na stronie www.gov.pl „Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta, na podstawie wartości energii ustalonej docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.„



Rozliczenie Net-billing infografika SWATT

Dotacje na fotowoltaikę z programu Mój Prąd 2022. Na co zwrócić uwagę, aby inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna wg nowych przepisów?

Obrany kierunek zapewne jest sensowny, choć znacząco zwiększy koszty inwestycji. Możliwe, że mniej osób będzie mogło skorzystać z tego rozwiązania. Jednocześnie nasuwa się jeden wniosek, że planowana moc instalacji fotowoltaicznej powinna zdecydowanie zostać przemyślana i dobrana na podstawie rzetelnego obliczenia zapotrzebowania mieszkania lub domu na energię elektryczną. Dotychczas inwestycja była często znacząco przewymiarowana i dobierana na zasadzie szacowanego zysku z przechowywania energii w systemie energetycznym. Co jak wiemy, w znaczącym stopniu, w dniu dzisiejszym, zakłóca pracę instalacji energetycznej, zwłaszcza w słoneczne dni, prowadząc do zwiększenia parametrów prądu w sieci, a w konsekwencji wyłączanie się falowników oraz awarię urządzeń. Sprawdź też: jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania oraz jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych.

Z pewnością operatorzy energii powinni inwestować w modernizację sieci, aby cała operacja pod nazwą „zielona energia” miała sens, a koszty nie były tylko po stronie prosumenta.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera