Czy warto kupić pompę ciepła w technologii EVI o rozszerzonym zakresie pracy?

Czym się wyróżniają pompy ciepła wysokotemperaturowe?

Ze względu na temperaturę zasilania, na rynku możemy rozróżnić pompy ciepła nisko i średnio temperaturowe, które idealnie sprawdzają się z ogrzewaniem płaszczyznowym oraz zapewniają ciepłą wodę użytkową bez wsparcia dodatkowym źródłem ciepła (grzałką). Temperatura dla tego rodzaju pomp ciepła mieści się w granicach 50 do 55°C.

Taki zakres temperatury nie jest wystarczający dla mieszanego systemu grzewczego składającego się z ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnych grzejników, gdzie temperatura wody grzewczej powinna być podwyższona. Zastosowanie pompy wysokotemperaturowej jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem, gdyż tego rodzaju pompy osiągają, temperaturę wody grzewczej w granicach 65°C.


Co pozwala na osiągnięcie takiej temperatury?

Głównym elementem każdej pompy ciepła jest sprężarka. To ona odpowiada za obieg czynnika chłodniczego w układzie i stanowi o możliwościach użytkowych pompy ciepła oraz jej efektywności energetycznej. Gwarancja ustalana przez producentów często określana jest przez pryzmat właśnie sprężarki.

Zasada działania sprężarki w pompie ciepła wysokotemperaturowej

Sytuację w działaniu sprężarki, dla lepszego zrozumienia, możemy porównać do samochodu, który osiągając maksymalne możliwości na standardowym paliwie, zostaje w pewnym momencie zasilony dodatkowy paliwem dla podniesienia osiągów prędkości. Silnik samochodu, aby móc zwiększyć moc i nie ulec awarii, musi zostać wyposażony w dodatkowe usprawnienia.

W sprężarce wykorzystuje się podobne doładowanie - część czynnika sprężonego, poprzez specjalny zawór rozprężny trafia do dodatkowego wymiennika ciepła, gdzie przy obniżonym ciśnieniu odparowuje. Powstała para zostaje wtryskiwana do sprężarki. Taki zabieg zabezpiecza sprężarkę przed przegrzaniem się, jednocześnie pozwalając na podniesienie jej osiągów, co ostatecznie skutkuje podwyższoną temperaturą na skraplaczu, gdzie ciepło oddawane jest do wody grzewczej. Proces ten nosi nazwę EVI – Enchanced Vapor Injection.


Pompa ciepła NEXUS EVI typu SPLIT do c.o. i c.w.u.

Maksymalna temperatura wody grzewczej korzystającej z rozwiązania EVI wynosi 65°C, standardowe pompy ciepła osiągają nie więcej niż 55°C. Zastosowanie zmodyfikowanego systemu pozwala na pracę pompy w niższych temperaturach zewnętrznych, jednocześnie osiągając wysoką wydajność bez dodatkowego źródła ciepła. Pompy ciepła ze sprężarką EVI cechują się wysoką efektywnością pracy.

Zalety sprężarki EVI w pompach ciepła

  • Większa wydajność chłodnicza;
  • Mniejsze rozmiary sprężarki dla uzyskania tej samej wydajności grzewczej: mniejsza waga, hałas, wibracje;
  • Stałe parametry pracy.

Rozszerzenie pracy sprężarki umożliwia samodzielną pracę pompy ciepła w pełni zmodernizowanym budynku oraz w układzie hybrydowym (ogrzewanie podłogowe, grzejniki). Zastosowanie technologii EVI w pompach ciepła oznacza, że mają one znacznie wyższą wydajność grzewczą i chłodzącą niż standardowe pompy ciepła.

Przeczytaj też: Jakie parametry pompy ciepła decydują o jej efektywności?


Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem naszego sklepu, a w przypadku pytań oraz wątpliwości nasi pracownicy ułatwią państwu wybór urządzenia i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb.

KONTAKT Z DORADCĄChcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera