- today
- label Dofinansowania
- favorite 50 polubień

Nowej wersji programu towarzyszą trzy podstawowe cele:
- skuteczniejsza walka z ubóstwem energetycznym,
- ekstremum rachunków grozy, oraz
- wyeliminowanie nadużyć, jakie miały dotychczas miejsce.
W ramach reformy programu Czyste Powietrze 2025 szczególną uwagę poświęcono pomocy osobom najbardziej narażonym na ubóstwo energetyczne. A powierzony do nowej roli gminny operator programu Czyste Powietrze ma poprowadzić osobę korzystającą z programu przez całą jego procedurę. Budżet programu został zwiększony o 10 miliardów złotych w formie bezzwrotnej dotacji z Funduszu Modernizacyjnego, co stanowi stabilne źródło jego finansowania. Nowa odsłona programu ,,Czyste Powietrze” startuje już 31 marca 2025 roku!
SPIS TREŚCI:
- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze 2025 - dla kogo?
- Kluczowe zmiany w programie Czyste Powietrze 2025
- Podsumowanie
1. Nowa odsłona programu Czyste Powietrze 2025 - dla kogo?
Celem programu „Czyste Powietrze” 2025 jest dotarcie do jak największej liczby osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Jego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła.
Nowa odsłona programu Czyste Powietrze desygnowana jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres posiadania nieruchomości przed złożeniem wniosku o dofinansowanie wynosi 3 lata, z wyjątkiem nieruchomości nabytych w drodze spadku.
Beneficjentem programu ,,Czyste Powietrze” można zostać tylko jeden raz, z jednorazowym finansowaniem jednego budynku lub lokalu mieszkalnego.
2. Kluczowe zmiany w programie Czyste Powietrze 2025
Nowe, wyższe progi dochodowe i poziomy dofinansowania
Program Czyste Powietrze zakłada trzy poziomy dofinansowania, które zostały podwyższone i są zależne od progów dochodowych w gospodarstwie domowym.
-
Poziom najwyższy – do 100% kosztów kwalifikowanych netto (do 135 000 złotych)
Najwyższy próg obowiązuje przy średnim miesięcznym dochodzie do kwoty 1300 złotych na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1800 złotych w gospodarstwie domowym jednoosobowym oraz dla tych osób mających ustalone prawo do jednego z zasiłków (stałego, okresowego, rodzinnego bądź specjalnego zasiłku opiekuńczego). Natomiast roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawcy lub małżonka wnioskodawcy nie może przekroczyć dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Najwyższe dofinansowanie jest uwarunkowane kryterium dochodowym beneficjenta i standardom energetycznym budynku. Najwyższy próg dochodowy przewidziany jest tylko, dla osób ubogich energetycznie, czyli dla właścicieli budynków lub lokali, których zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania przekracza 140 kWh/ m² w ciągu roku.
-
Poziom podwyższony – do 70% kosztów kwalifikowanych netto (do 99 000 złotych)
Podwyższony próg obowiązuje przy dochodzie 2250 złotych na osobę lub 3150 złotych w gospodarstwach jednoosobowych. Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez wnioskodawcę lub małżonka wnioskodawcy może wynosić maksymalnie czterokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
-
Poziom podstawowy - do 40% kosztów kwalifikowanych netto (do 66 000 złotych)
Osoby, których roczny dochód nie przekracza 135 000 złotych, może skorzystać z dofinansowania w programie podstawowym.
Dotacja wypłacana przez WFOŚiGW może być przyznana w całości lub w maksymalnie trzech ratach. Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje w budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 roku.
Nowe obowiązki: audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej
Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego, który określi zakres wymaganych prac. Po zakończeniu inwestycji należy uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
Na audyt energetyczny oraz świadectwo charakterystyki energetycznej można również pozyskać dotację finansową z programu Czyste powietrze o łącznej kwocie 1600 złotych.
Wsparcie beneficjentów na każdym etapie inwestycji
Gminny operator, który przejął nowe obowiązki będzie bezpłatnie wspierał beneficjentów programu Czyste Powietrze najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania na każdym etapie inwestycji, odgrywając rolę doradców i ,,aniołów stróżów”.
Wiele osób rezygnowało z dotacji z powodu złożoności rządowego programu, dlatego operatorzy bezpłatnie pomogą osobom o najniższych dochodach w uzyskaniu dofinansowania, realizacji przedsięwzięcia oraz jego rozliczeniu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Gminny operator programu Czyste Powietrze - nabór ruszył!
Racjonalne wydatki — zaliczki na nowych zasadach
Nowe zasady w programie Czyste Powietrze dotyczą także zaliczek, czyli prefinansowania, które będą dostępne wyłącznie przez operatora i obejmują jedynie najwyższy poziom dofinansowania. Zaliczka może wynosić do 35%.
W programie Czyste Powietrze określono maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnych rodzajów kosztów kwalifikowanych oraz ograniczono poziom dofinansowania dla kosztów towarzyszących realizacji przedsięwzięcia. Wyznaczono limity dotacji jednostkowych na metr kwadratowy powierzchni ocieplenia stropów, podłóg, ścian i okien.
Urządzenia tylko z zielonej listy ZUM
Program dotacji obejmuje wyłącznie urządzenia znajdujące się na liście ZUM, ich wybór jest obowiązkowy w przypadku takich urządzeń jak:
Warto przypomnieć, że urządzenia z zielonej listy ZUM posiadają odpowiednie certyfikaty z europejskich laboratoriów, potwierdzające ich wysoką jakość.
Ważną informacją jest możliwość pozostawienia kominków, które nie są głównym źródłem ogrzewania i są wykorzystywane w celach rekreacyjnych, pod warunkiem spełnienia wymagań ekoprojektu oraz lokalnych uchwał antysmogowych.
3. Podsumowanie
Eliminacja nadużyć oraz racjonalizacja wydatków to kluczowe cele nowej odsłony programu Czyste Powietrze w 2025 roku. To największe przedsięwzięcie realizowane przez NFOŚiGW we współpracy z WFOŚiGW.
Po wstrzymaniu programu w listopadzie 2024 roku nabór wniosków do „Czystego Powietrza” rusza już 31 marca 2025 roku! Całością obsługi programu na terenie poszczególnych województw zajmują się WFOŚiGW jako oddzielne, niezależne jednostki.
-