Grafika Czyste Powietrze dla powodzian
Grafika: NFOŚiGW


Mieszkańcy czterech województw, tj. śląskiego, opolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, których dom ucierpiał podczas powodzi w roku 2024 mogą skorzystać z rządowego, finansowego wsparcia ,,Czyste Powietrze” – Pomoc dla powodzian.

Od 12 grudnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie na modernizację budynków jednorodzinnych dotkniętych powodzią. Rząd, widząc ogrom potrzeb spowodowanych skutkami powodzi przygotował dedykowaną pomoc dla powodzian w ramach programu „Czyste Powietrze”.  Na usunięcie skutków powodzi przeznaczono aż 300 milionów złotych. Dofinansowanie na poziomie podstawowym przysługuje zainteresowanym niezależnie od dochodów. Osoby o najniższych dochodach mogą liczyć na wyższe finansowo wsparcie, nawet do 136 200 złotych.

Istotne jest, iż zapomogę powodziową poszkodowany może łączyć z dotacją z ,,Czystego Powietrza”, co pozwala na większe pokrycie kosztów modernizacji, niemniej jednak łączna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 100 % przedsięwzięcia.

1. Uproszczone zasady dotacji „Czyste Powietrze” dla powodzian

W nowej edycji programu ,,Czyste Powietrze” przeznaczonej dla powodzian wprowadzono zmiany ułatwiające dostęp do dofinansowania. Najważniejszą ze zmian w ramach programu jest zniesienie wymogu dotyczącego progu dochodowego dla wszystkich chcących skorzystać z podstawowego poziomu wsparcia.

Dodatkowo dofinansowanie na termomodernizację budynków jest teraz także dostępne dla stosunkowo nowych domów objętych powodzią, bez względu na datę wydania pozwolenia na budowę, jej zgłoszenia czy wykonania prac budowanych. W ramach aktualnego dofinansowania obowiązują ograniczenia w wydatkach kwalifikowanych na urządzenia, materiały i usługi.

2. Szybszy proces pozyskania środków z dotacji „Czyste Powietrze” dla powodzian

Wobec wdrożenia szybkiej procedury płatności w komponencie powodziowym nie będzie udzielana dotacja z prefinansowaniem. W ramach znaczących ułatwień pozwalających na szybkie rozpoczęcie prac bez dodatkowych obciążeń finansowych, beneficjenci nie będą musieli dysponować własnymi środkami na pokrycie kosztów termomodernizacji, gdyż środki te zostaną wypłacone jeszcze przed terminem płatności faktury.

Od momentu wpływu wniosków przez osoby z terenów popowodziowych do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski będą rozpatrywane w ciągu 14 dni.  Taki sam okres 14 dni będzie uwzględniony przy wypłacie środków od złożenia kompletnego wniosku o płatność wraz z wymaganymi dokumentami.

3. Kto może skorzystać z dotacji „Czyste Powietrze” dla powodzian?

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest dla powodzian, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku lub lokalu mieszkalnego uszkodzonego w powodzi we wrześniu 2024 roku, a oszacowany zakres zniszczeń w budynku w wyniku powodzi musi wynosić powyżej 5 %.

4. Dofinansowanie dla powodzian - na co możemy je przeznaczyć?

Dotacja poprzez zastosowanie ekologicznych rozwiązań w swoim domu, obejmuje koszty audytu energetycznego, wymiany źródła ciepła, termomodernizacji domu oraz instalacji fotowoltaicznej.

  • Wymiana przestarzałych źródeł ciepła, na te bardziej przyjazne środowisku
  • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną
  • Ocieplenie budynku (ściany, podłogi, dach)
  • Modernizacja systemów wentylacyjnych


Wiatraki


5. Nabór wniosków „Czyste Powietrze” dla powodzian - terminy

Od 12 grudnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie na modernizację budynków jednorodzinnych dotkniętych powodzią.

Nabór wniosków dla powodzian potrwa do 31 marca 2025 roku lub do wyczerpania zapasów. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmują wnioski w Katowicach, Opolu, Zielonej Górze oraz we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej: