Operator programu czyste powietrze z dokumentami.


Wznowienie programu ,,Czyste Powietrze’’ planowane jest na 31 marca 2025 roku. Program oferuje dofinansowanie na zakup urządzeń grzewczych o wysokiej klasie energetycznej, które mają zastąpić stare i nieefektywne źródła ciepła, a także na termomodernizację budynków. W ramach tego przedsięwzięcia wprowadzone zostaną zmiany, które lepiej zabezpieczą interesy beneficjentów. Już od 7 marca 2025 roku trwa nabór gmin, które chcą pełnić rolę operatorów programu „Czyste Powietrze”!

Głównym zadaniem gminnych operatorów programu Czyste Powietrze będzie wsparcie beneficjentów w procesie składania wniosków oraz realizacji inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne lub termomodernizacją budynków. Włączenie gminnych operatorów do programu umożliwia pozyskanie maksymalnego wsparcia dla beneficjentów oraz jego prefinansowanie.

Gminy, które chcą podjąć się roli operatorów w rządowym programie Czyste Powietrze, mogą zgłaszać się do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w celu wsparcia swoich mieszkańców. 

W 2025 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył na finansowanie operatorów ponad 40 mln złotych! Gminy są cennym partnerem w realizacji rządowego projektu ,,Czyste Powietrze’’, posiadając dotychczasowe doświadczenie w zakresie wsparcia mieszkańców w korzystaniu z tego programu.

SPIS TREŚCI:

  1. Jaką rolę pełni operator programu Czyste Powietrze?
  2. Kto może zostać operatorem programu Czyste Powietrze?
  3. Na jakie etapy podzielony jest proces wsparcia operatora?
  4. Jakie korzyści będzie miała gmina pełniąca funkcję operatora programu Czyste Powietrze?
  5. Co jeśli gmina nie przystąpi do programu Czyste Powietrze w roli operatora?
  6. Reforma programu Czyste Powietrze - priorytety
  7. Podsumowanie


1. Jaką rolę pełni operator programu Czyste Powietrze?

Intensywne prace nad programem ,,Czyste Powietrze’’ obejmują wprowadzenie ogólnopolskiego systemu operatorów. Kluczową rolą i zadaniem operatorów programu Czyste Powietrze będzie kompleksowa pomoc mieszkańcom w składaniu wniosków oraz realizacji inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją budynków.

Operatorzy programu Czyste Powietrze będą odpowiedzialni za prowadzenie uczestników przez każdy etap realizacji inwestycji – od podjęcia decyzji o rozpoczęciu realizacji, przez cały proces, aż do zakończenia projektu i rozliczenia dotacji.

Operatorzy, poszukując potencjalnych beneficjentów, będą bezpłatnie doradzać i pomagać w określeniu zakresu prac remontowych niezbędnych do realizacji programu w ich domach. Celem programu ,,Czyste Powietrze’’ jest zwiększenie liczby termomodernizowanych budynków oraz eliminacja nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe.

Oprócz standardowych procedur pomocy, operatorzy programu Czyste Powietrze będą także doradzać w zakresie dostępnych technologii. Ich rolą będzie zapewnienie, że mieszkańcy korzystają wyłącznie z usług uczciwych wykonawców. Operatorzy będą indywidualnie podchodzić do każdego beneficjenta, aby pomóc mu uzyskać najkorzystniejsze dofinansowanie.

Warto pamiętać, że operatorzy programu Czyste Powietrze będą posługiwać się specjalnymi identyfikatorami NFOŚiGW, które potwierdzają ich wiarygodność jako doradców. Wprowadzenie roli operatora ma na celu realną pomoc, szczególnie dla osób starszych i ubogich, które mogą mieć trudności z korzystaniem z technologii oraz są narażone na nieuczciwych wykonawców.


2. Kto może zostać operatorem programu Czyste Powietrze?

Gmina, która chce zostać operatorem programu Czyste Powietrze, musi wysłać deklarację o chęci podpisania porozumienia do swojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze umowy z gminami, które zgłoszą się do 21 marca 2025 roku, będą podpisywane 31 marca 2025 roku. Kolejna tura rekrutacji potrwa do 30 czerwca 2025 roku. Listę zatwierdzonych operatorów poznamy 31 marca 2025 roku, w dniu wznowienia kolejnej tury naboru do programu ,,Czyste Powietrze’’. Nabór operatorów do programu będzie kontynuowany w trybie ciągłym.

Osoba - pracownik gminy działający w roli operatora programu Czyste Powietrze nie musi posiadać wykształcenia inżynierskiego, lecz winien znać program wsparcia, jakim jest program Czyste Powietrze, a także mieć umiejętności komunikacyjne.


Uścisk dłoni


3. Proces wsparcia programu Czyste Powietrze podzielony na dwa etapy

Za zrealizowanie pierwszego etapu gmina otrzyma wynagrodzenie w wysokości 500 złotych. Celem tego etapu jest dotarcie do mieszkańców oraz zaprezentowanie możliwości najkorzystniejszego dofinansowania, a także pomoc w wyborze audytora i wykonawców oraz wsparcie w wypełnianiu wniosków.

Realizacja drugiego etapu wiąże się z wynagrodzeniem w wysokości 1200 złotych. Drugi etap obejmuje pomoc w realizacji umowy, uzyskiwaniu zaliczek, nadzorowaniu przedsięwzięcia oraz rozliczeniu dotacji.


4. Operator programu Czyste Powietrze - korzyści dla gminy

Dzięki wsparciu operatorów gminy mogą skuteczniej dotrzeć do mieszkańców, którzy najbardziej potrzebują pomocy w zakresie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła oraz wykonania termomodernizacji budynków, a także w przeprowadzeniu i rozliczeniu zrealizowanych zadań. 

Gminy, które zdecydują się na udział w programie Czyste Powietrze, mogą liczyć na wiele cennych korzyści, takich jak:

  • Zapewnienie swoim mieszkańcom konkretnego wsparcia w pozyskaniu dotacji na najwyższym i podwyższonym poziomie dofinansowania oraz podczas prefinansowania.
  • Dodatkowe wynagrodzenie za działania operatorskie.
  • Zwiększenie wartości gmin w programie Czyste Powietrze.
  • Pakiet dedykowanych szkoleń dla pracowników gmin.
  • Możliwość udziału gmin w tworzenia systemu operatorów, jak i jego ulepszanie wraz z NFOŚiGW i WFOŚiGW .
  • Korzystniejsza ochrona mieszkańców gmin przed nieuczciwymi wykonawcami programu Czyste Powietrze.
  • Dynamiczna wymiana nieefektywnych źródeł ciepła.


5. Co jeśli gmina nie przystąpi do programu Czyste Powietrze w roli operatora?

NFOŚiGW podkreślił, że w nowej wersji programu ,,Czyste Powietrze’’ najwyższy poziom dofinansowania oraz dotacja z prefinansowaniem będą dostępne jedynie przy wsparciu operatora.

W przypadku, gdy żadna gmina w danym regionie nie zdecyduje się na przystąpienie do programu, funkcję operatora programu Czyste Powietrze może przejąć NFOŚiGW. Warto również zaznaczyć, że gminy pełniące rolę operatorów mogą w razie potrzeby, przekazać część obowiązków zewnętrznym, sprawdzonym wykonawcom.


6. Reforma programu Czyste Powietrze - priorytety

Pomoc dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym to jeden z priorytetów programu ,,Czyste Powietrze’’. To dla nich zostaje wprowadzana pomoc w postaci systemu operatorów programu, którzy pomogą przejść przez cały skomplikowany proces pozyskania i rozliczenia dotacji. Osoby te mogą otrzymać do 100 proc. dofinansowania kosztów netto do termomodernizacji domu i wymiany pozaklasowego kotła, jakim jest tzw. kopciuch.

Wprowadzenie systemu operatorów stanowi jeden z kluczowych elementów reformy programu „Czyste Powietrze”. Priorytetem programu ,,Czyste Powietrze’’ jest eliminacja nieuczciwych praktyk, które miałyby miejsce w przyszłości. Nowy system ma zapobiegać sytuacjom, w których mieszkańcy rezygnują z dotacji z powodu skomplikowanych procedur lub trudności w znalezieniu odpowiednich wykonawców. Gminy, jako najbliższe mieszkańcom, mają najlepszą wiedzę na temat osób, które najbardziej potrzebują wsparcia.


Pompa ciepła



7. Podsumowanie

Nowy udoskonalony program ,,Czyste Powietrze’’ powróci 31 marca 2025 roku, oferując konkretniejsze wsparcie, bardziej przejrzyste zasady oraz większą ochronę beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami. System operatorów ma na celu skuteczniejsze wsparcie mieszkańców korzystających z Programu ,,Czyste Powietrze’’, którzy walczą ze smogiem i pragną poprawić jakość powietrza w Polsce.

W początkowym etapie zmian w Czystym Powietrzu jedynie gminy mogą być operatorami programu, natomiast w przyszłości ma być rozszerzony również o inne podmioty, takie jak organizacje pozarządowe.


Dowiedz się więcej: