Regulacja i serwisowanie wentylacji mechanicznej

Wymiana powietrza w budynkach jest ściśle określona przez Polską normę, o której wspominaliśmy przy okazji artykułu „Jak poprawić wentylację w domu?” - określa ona ilość powietrza, jaką wentylacja powinna wymienić podczas godziny.


Zła wentylacja w domu – skutki niedoboru odpowiedniej ilości powietrza w domu


Skutki niedoboru odpowiedniej ilości powietrza dostarczanego do pomieszczeń mogą być różne, od bólu głowy po duszności, zmęczenie, otępienie, dyskomfort psychiczny, a nawet fizyczny. Skrajne niedobory powietrza mogą prowadzić do utraty przytomności i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia w dłuższym czasie.


Dlaczego wentylacja mechaniczna jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej?


Przepisy nakazują, aby wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna była w każdym pomieszczeniu, w którym będą przebywać ludzie. W dzisiejszym budownictwie jednorodzinnym odchodzi się od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej ze względów ekonomicznych, gdyż uzyskanie niskich parametrów ogrzewania przy wentylacji grawitacyjnej może być utrudnione, a nowoczesne wentylacje mechaniczne nie dość, że dostarczają świeże powietrze, to również pozwalają na oszczędności finansowe. W halach produkcyjnych czy biurowcach już od wielu lat stosowana jest wentylacja mechaniczna, gdyż dostarczenie pożądanej ilości powietrza byłoby wręcz niemożliwe i stosowanie takiego rozwiązania jest po prostu wymagane.

Należy pamiętać, że wentylację mechaniczną należy cyklicznie sprawdzać, serwisować i utrzymywać odpowiednie wydatki powietrza wskazane w projekcie poprzez odpowiednią regulację. Zaniedbana lub źle wyregulowana wentylacja po prostu nie spełni swojego zadania, jakim jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do poszczególnych pomieszczeń lub pracując na wyższych obrotach, niepotrzebnie zwiększa koszty użytkowania.


Chora, kaszląca kobieta siedząca na łóżku - wentylacja mechaniczna a zdrowie

Regulacja wentylacji mechanicznej


Odpowiednie wyregulowanie wentylacji mechanicznej nie jest sprawą prostą, nie można stosować zwykłych mierników wiatraczkowych stosowanych przy pomiarach kominiarskich. Do regulacji wentylacji mechanicznej należy użyć profesjonalnych narzędzi mierzących z dokładnością podaną w specyfikacji, potwierdzone odpowiednim świadectwem wzorcowania. Urządzenie powinno mieć również możliwość wprowadzenia współczynnika korekcji K, jest to liczba w przedziale od 0,8 do 1,2. Współczynnik ten pozwala na korekcję wydatku powietrza podczas pomiaru, a zależnego od rodzaju urządzenia pomiarowego, zastosowanych anemostatów.


Jak wyregulować wentylację mechaniczną?


Ze względu na dużą różnorodność występujących anemostatów pod względem ich kształtów sposobu rozprowadzania powietrza, współczynniki poszczególnych kratek, anemostatów mogą się różnić i być trudne do ustalenia, a pomiar utrudniony ze względu na kierunek rozprowadzania powietrza. Do prawidłowego pomiaru, powietrze powinno padać prostopadle na sondę pomiarową, co często jest niemożliwe.


Balometry – zasada działania


Wyspecjalizowane firmy stosują zaawansowane urządzenia pomiarowe takie jak balometry. Balometry to urządzenia wyposażone w fartuch pomiarowy, które pozwalają na objęcie całej powierzchni kratki anemostatu w taki sposób, iż całe powietrze nadmuchiwane kierowane jest w kierunku urządzenia pomiarowego umieszczonego u spodu fartucha. Balometr na podstawie ciśnienia powietrza wywieranego na urządzenie pomiarowe natychmiast oblicza ilość przepływającego powietrza. Dodatkowo fartuch wyposażony jest w prostownice, gdyż powietrze nadmuchiwane z anemostatu może wpadać w ruch wirowy lub jego kierunek jest zakłócony, dla poprawnego pomiaru zostaje wyprostowany w kierunku prostopadłym do sondy.


Balometr - mężczyzna wykonujący pomiar - regulację wentylacji mechanicznej za pomocą balometru

anemometr - tuba

Jeśli nie bolometr to co?


Anemometry – zasada działania


Na rynku dostępne są nowoczesne anemometry, które można doposażyć w specjalne tuby pomiarowe. Zasada działania anemometru, podobnie jak balometru polega na skierowaniu całego powietrza z anemostatu w kierunku sondy pomiarowej. Urządzenia te mają ograniczenia wymiarowe i często stosowane są do małych kratek, anemostatów. Anemometry doskonale sprawdzają się do regulacji w domach, gdzie anemostaty nie mają dużych wymiarów jak w biurach.


Serwis wentylacji mechanicznej


Działająca wentylacja mechaniczna z zasady ma zapewnić nawiew i wywiew powietrza, a co za tym idzie również oczyszczanie z wszelkich zabrudzeń za pomocą różnego rodzaju filtrów, czy to przy anemostatach, czy też w samej centrali. Stan filtrów ma znaczący wpływ na sprawność wentylacji, która z biegiem użytkowania może spadać. Należy systematycznie wymieniać filtry na kanałach nawiewnych i wywiewnych oraz dbać o same kanały, w których również mogą zalegać nieczystości po wieloletnim użytkowaniu.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju szczotki perlonowe, piłeczki, dysze powietrzne i kołowrotki ciśnieniowe pozwalające na serwisowanie kanałów wentylacji mechanicznej. Warto korzystać z usług firm, które posiadają w swym arsenale różnego rodzaju akcesoria, za pomocą których sprawnie usuną wszelkie zanieczyszczenia.

Sprawa czyszczenia inaczej wygląda w instalacjach domowych, gdzie wszelkie filtry możemy sami wymienić oraz przeczyścić kanały, inaczej sprawa wygląda w rozbudowanych systemach wentylacyjnych w biurowcach, hotelach i innych podobnych obiektach. Jeśli jednak nie mamy wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności w tym zakresie, warto regularnie taki serwis wentylacji mechanicznej zlecić wyspecjalizowanym firmom, także instalacji domowej.

Czystość kanałów wentylacyjnych oraz wymiana filtrów to nie tylko sprawność, ale również zdrowie!

Regulacja i serwisowanie wentylacji mechanicznej – Podsumowanie

Całe zagadnienie pomiaru, regulacji oraz serwisowania instalacji wentylacji mechanicznej jest bardziej skomplikowane. Niniejszy artykuł nie wyczerpuje w pełni zagadnienia, ma jedynie zwrócić uwagę na potrzebę wyregulowania i przeprowadzania regularnych serwisów instalacji mechanicznej, gdyż samo rozprowadzenie kanałów i podłączenie ich do centrali to nie wszystko.

Nasza hurtownia wentylacyjna posiada bogaty asortyment urządzeń poprawiających jakość powietrza w domu, są to m.in. rekuperatory, wentylatory wyciągoweoczyszczacze powietrza i nawilżacze powietrza, zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera