Rodzaje klimatyzacji i ich zastosowanieZnaczący wpływ na poczucie komfortu i możliwość swobodnego, jak i efektywnego funkcjonowania ma dla naszego organizmu nie tylko temperatura, ale również stopień wilgotności. Optymalne warunki dla człowieka przebywającego w pomieszczeniu to około 18 do 20°C oraz wilgotność w granicach 40-50%. W celu osiągnięcia owych pożądanych warunków coraz częściej wykorzystuje się systemy klimatyzacji.

Rodzaje klimatyzacji i ich zastosowanie 

Biorąc pod uwagę sposób ich pracy, możemy wyróżnić dwa rodzaje klimatyzatorów:

  • Urządzenia inwertorowe, nowoczesne i bardzo energooszczędne. Klimatyzacja tego rodzaju sprawdza się w miejscach, w których potrzeba chłodzenia jest zmienna.
  • Urządzenia on-off, o prostej konstrukcji i sposobie sterowania. Przeznaczone do pomieszczeń, w których potrzebna jest stała i duża moc chłodzenia.

Z kolei ze względu na sposób i miejsce montażu klimatyzatory możemy podzielić następująco:

  • Klimatyzatory kompaktowe montowane w ścianie lub oknie. Tego typu urządzenia sprawdzają się w mieszkaniach oraz domach o niewielkim metrażu.
  • Klimatyzatory typu split, złożone z dwóch modułów, z których jeden umieszczany jest wewnątrz, a drugi na zewnątrz budynku. Części połączone są za pomocą specjalnych rur. Tego typu instalacja częściej stosowana jest jako dodatkowe, nie główne źródło chłodzenia.
  • Klimatyzatory typu multi-split o budowie podobnej do urządzenia split, z tą jednak różnicą, że w tym wypadku do modułu zewnętrznego możliwe jest podłączenie więcej niż jednej części wewnętrznej. Daje to możliwość utrzymania różnych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.

 

Klimatyzatory split oraz multi-split dzielą się dodatkowo ze względu na ich umiejscowienie oraz optymalne miejsce zastosowania. Klimatyzator ścienny tego typu najlepiej sprawdza się w budynkach mieszkalnych. Stosunkowo niedrogi i łatwy w montażu, jest chętnie i często wybieranym rodzajem. Klimatyzator podłogowo-sufitowy znacznie częściej montowany jest w pomieszczeniach użyteczności publicznej mniejszego rozmiaru – w hotelach czy sklepach. Dla pomieszczeń i budynków publicznych o większym metrażu znacznie lepszym wyborem jest klimatyzator kanałowy, rozprowadzający schłodzone powietrze do wielu pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzację można również podzielić ze względu na stopień ich mobilności. Na rynku dostępne są bowiem zarówno typowe modele stacjonarne, montowane na stałe, jak i klimatyzatory przenośne, stosowane najczęściej w miejscach, w których instalacja zewnętrznego modułu nie jest możliwa, lub w pomieszczeniach o niewielkim obciążeniu cieplnym.


Klimatyzacja a zdrowie domowników

Dobrze dobrana do potrzeb domowników klimatyzacja może mieć wyjątkowo korzystny wpływ na ich zdrowie oraz samopoczucie. Dzięki zaspokojeniu istotnej, choć wydawałoby się błahej potrzeby, jaką jest komfort termiczny, podnosi wygodę codziennego życia. Co więcej, zapewnia także nie tylko przyjemnie chłodne, ale i zdrowe, wolne od zanieczyszczeń powietrze. Dzięki nowoczesnym filtrom zastosowanym w klimatyzatorach schładzane powietrze jest także dodatkowo pozbawiane różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pyły, czy kurz, ale także roztocza. Stosowane filtry korzystnie wpływają także na zdrowie i komfort życia osób borykających się z alergiami wziewnymi.


Korzyści finansowe

Montaż i posiadanie klimatyzacji domowej wiąże się ze zwiększeniem komfortu domowników, ale także z pewnymi korzyściami finansowymi. Nowoczesne klimatyzatory dają bowiem możliwość poczynienia pewnych oszczędności w domowym budżecie. Po pierwsze, chłodzenie wnętrza za pomocą klimatyzatora jest sposobem nie tylko znacznie szybszym, ale także tańszym niż inne kosztowniejsze i bardziej energochłonne metody.

Co więcej, niektóre z nowoczesnych klimatyzatorów posiadają także funkcję ogrzewania pomieszczeń. Ta z kolei, zwłaszcza w przypadku niewielkiego i średniego metrażu, prezentuje się całkiem korzystnie pod względem finansowym. W małych pomieszczeniach, zarówno w mieszkaniach, jak i niewielkich biurach, w sezonie zimowym często stosuje się popularne farelki. Warto wiedzieć, że klimatyzacja z funkcją grzania jest rozwiązaniem znacznie skuteczniejszym oraz korzystniejszym finansowo.

Kontakt z doradcąChcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera