Jak dobrać klimatyzator? Dobór klimatyzacji

 

Coraz większe zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze pojawianie się wysokich temperatur powietrza w okresie letnim. Upalne pory roku nie ułatwiają nam codziennej egzystencji w domu, w pracy, czy w każdym innym miejscu. Próbując zneutralizować duchotę w pomieszczeniu, sięgamy do rozwiązań, które proponuje nam współczesna technologia. Wśród nich możemy odnaleźć nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne.

Do niedawna klimatyzatory były wykorzystywane jedynie w sklepach, pomieszczeniach biurowych, czy w innych obiektach użyteczności publicznej. Nie brakuje także osób, które zdecydowały się na instalację klimatyzacji w swoich domach i mieszkaniach.

Klimatyzacja, klima, chłodziarka… niezależnie od tego, jak ten obecnie popularny sprzęt nazwiemy, spełnia zasadniczo dwie podstawowe funkcje: pomaga chłodzić oraz regulować wilgotność powietrza. Zadaniem klimatyzatora jest także zapewnienie nam takich warunków, czyli takiego komfortu cieplnego, w którym każdy z nas czułby się jak najlepiej. Praca przy komputerze w biurze czy odpoczynek po ciężkim dniu w domu, a nawet zabawa dzieci w swoim klimatyzowanym pokoju będzie wtedy samą przyjemnością.



Schemat działania klimatyzacji


Działanie klimatyzatora


Klimatyzator, gdy zostaje uruchomiony, usuwa wodę z powietrza, które znajduje się w pomieszczeniu. Wilgotność powietrza na poziomie 25-40% daje wrażenie, że w pomieszczeniu jest znacznie chłodniej. Z kolei wilgotność powietrza utrzymująca się na poziomie 60% sprawia, że odczuwalna przez nas temperatura w pomieszczeniu jest wyższa.

Wiemy, że dla organizmu człowieka najkorzystniejsza temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajduje, powinna wynosić 18-20°C, względna wilgotność 40-60%. Takie warunki są najbardziej optymalne do pracy. Gdy jest gorąco, np. temperatura powietrza wynosi 20°C i więcej, ciało zaczyna się schładzać w naturalny sposób - człowiek zaczyna się pocić, odczuwa związany z tym dyskomfort. Pot znajdujący się na skórze odparowuje, likwidując nadmiar ciepła z ciała. Problemem jaki może się zdarzyć w tym obiegu jest taki, że wysoka wilgotność powietrza znacznie utrudnia odparowywanie potu. 

Jeśli od klimatyzatora oczekujemy, by utrzymywał odpowiednią wilgotność powietrza, a filtrując je, pozbawiał nas np. roztoczy czy innych czynników alergizujących, to idealnie by było, gdyby podczas lata taki klimatyzator schładzał, a w okresach przejściowych dogrzewał pomieszczenie. Dlatego, klimatyzację dzielimy na urządzenia chłodzące oraz chłodząco-grzewcze.

Dobór klimatyzatora



Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzatory stacjonarne są trwale montowane do ściany lub sufitu. Wśród nich mamy do wyboru klimatyzatory jednoczęściowe, czyli monoblokowe oraz dwuczęściowe typu split. Najnowocześniejsze modele klimatyzacji są skonstruowane tak, by podczas ogrzewania pobierały jak najmniej energii elektrycznej i są wyposażone w sprężarkę, która zmienia prędkość i ogranicza zużycie energii, dostosowując tym samym moc klimatyzatora wg potrzeb użytkownika.

Klimatyzatory typu split mają jeszcze jedną właściwość – można je podłączyć w wiele jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, powstaje wówczas klimatyzacja multi-split. To wygodne rozwiązanie, bo instalując klimatyzator na zewnątrz, system multi umożliwia na regulowanie temperatury w konkretnych pomieszczeniach.

Wracając jeszcze do urządzeń typu monoblok, są to klimatyzatory, które posiadają liczne grono odbiorców i występują w postaci dwóch szeroko dostępnych jednostek. Są dostępne klimatyzatory przenośne i okienne. Te pierwsze charakteryzuje dowolność lokalizacji oraz brak konieczności stałego montażu, drugie natomiast instaluje się w otworach okiennych i wyróżnia ich także atrakcyjna cena zakupu.

Klimatyzatory przypodłogowe

Kolejnym rodzajem, dostępnym na rynku to klimatyzator przypodłogowy, który pomimo jego nazwy możemy zamontować w każdym miejscu. Docenianą wśród użytkowników tego klimatyzatora zaletą, jest jego łatwy montaż oraz kompaktowa budowa, przypominająca zwykły grzejnik.

Podczas chłodzenia, strumień zimnego powietrza skierowany jest w stronę sufitu, natomiast tryb grzania pozwala na wyrównanie ciepłego powietrza, znajdującego się w całym pomieszczeniu. Gdy włączymy tryb grzania podłogowego, cały strumień powietrza kierowany jest w kierunku podłogi i błyskawiczne ogrzewa pomieszczenie co oznacza, że klimatyzatorem  przypodłogowy jest niezwykle wydajnym produktem.



Klimatyzator kasetonowy

W pomieszczeniach biurowych lub usługowych często instalowany jest klimatyzator kasetonowy, który swoją estetyką wykonania oraz brakiem inwazyjności dla wyglądu pomieszczenia, wyróżnia się spośród innych klimatyzacji w sposób szczególny. 

Klimatyzatory kasetonowe podsufitowe zapewniają wydajny i równomierny dopływ powietrza do każdej części pomieszczenia. Czterostronna konstrukcja klimatyzatora kasetonowego pozwala uniknąć „pustych obszarów” nawet w bardzo wysokich pomieszczeniach dzięki wydajnej dystrybucji powietrza.

Klimatyzator kanałowy

Najbardziej rozwiniętym obecnie systemem klimatyzacyjnym typu split i multi-split jest klimatyzacja kanałowa, których budowa została tak skonstruowana, by pozwala na schładzanie kilku pomieszczeń jednocześnie.

Dzięki możliwości podłączenia kanałów rozprowadzających powietrze, klimatyzatory kanałowe zapewniają jednoczesny dopływ zimnego powietrza do kilku pomieszczeń, zapewniając najwyższy komfort dla każdego użytkownika. Dzięki funkcji kanału świeżego powietrza możesz cieszyć się pełnym komfortem oddychania - czystym i przyjemnie chłodnym powietrzem.


Jak dobrać klimatyzację? Odpowiedni dobór klimatyzatora

Aby zakupiona przez nas klimatyzacja spełniła nasze oczekiwania, a jej działanie spowodowało zamierzony skutek, istotne będzie umiejętne i odpowiednie dobranie klimatyzatora zgodnie z jego parametrami, tak aby pozwoliło to na zmniejszenie ciepła w pomieszczeniu, gdzie dane urządzenie się znajduje.

Przystępując do zakupu klimatyzacji, należałoby dokonać tzw. bilansu cieplnego pomieszczenia, a jego wynik pozwoli na odpowiednie dopasowanie danej mocy urządzenia. Im dokładniej zbilansujemy nasze pomieszczenie, im więcej uwzględnionych w mim parametrów, które znacznie wpływają na dostarczenie dodatkowego ciepła w pomieszczeniu, tym dokładniejsze będą nasze wyliczenia odnoszące się do mocy chłodniczej, którą dany klimatyzator jest w stanie wytworzyć, a tym samym dobór klimatyzatora nie będzie już takim problemem.



Konserwacja klimatyzacji

Ponieważ podczas swej pracy, klimatyzacja generuje wilgoć, a przechodzące przez nie powietrze przenoszą niewidoczne dla oka zanieczyszczenia. To doskonałą pożywka dla grzybów i pleśni, dlatego zaopatrzmy się w dobrej jakości, atestowany i bezpieczny preparat do czyszczenia klimatyzacji. Dzięki temu klimatyzacja będzie działała bezawaryjnie przez wiele lat, a powietrze, które wdychamy będzie nie tylko świeże, ale i zdrowe dla nas i naszych bliskich.



Serwis klimatyzacji

Dobór klimatyzatorów - Podsumowanie

Dzięki rozbudowanej gamie urządzeń klimatyzacyjnych, każdy z nas bez problemu będzie w stanie dobrać odpowiedni rodzaj klimatyzacji i klimatyzatora do swoich potrzeb. Branża klimatyzacyjna wciąż się rozwija, tworząc coraz to nowe rozwiązania i większy poziom komfortu użytkowania. Dlatego moduł Wi-fi, jonizator powietrza, filtry oczyszczające powietrze, filtry z witaminą C czy systemy z dodatkową funkcją cichej pracy jednostki wewnętrznej, to standardowe funkcje dostępne w wielu modelach klimatyzacji, które także oferujemy w naszym sklepie internetowym. Niezależnie, więc od rodzaju wybranego klimatyzatora, pewne jest to, że jego użytkowanie przy dobrze dobranych parametrach urządzenia, pozwoli nam odczuć poprawę nie tylko komfortu cieplnego, ale także lepszej jakości powietrza w pomieszczaniu, w którym go włączymy.

Przeczytaj też: Montaż klimatyzacji — najczęściej popełniane błędy wykonawcze

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera